Plavání pro děti - prospěšná aktivita, nebo hazardování se zdravím?

Plavání pro děti - prospěšná aktivita, nebo hazardování se zdravím?
31. 08. 2016 Přečteno: 2907x

Plavání kojenců, batolat a malých dětí je dnes velice populární. Jakmile se miminko narodí, kdejaká maminka začne rychle plánovat pro miminko plavání. Plavání s miminky je plošně považováno širokou veřejností jako ten nejlepší způsob pohybu a zábavy pro děti. Nechodím-li se svým miminkem plavat, zdá se, že se o své dítě nestarám dobře. Je tomu ale skutečně tak? O rizicích plavání s velmi malými dětmi se moc nemluví. Plavání pro děti je totiž také byznys. Ovšem mnozí pediatři na zdravotní rizika upozorňují.

Kdy lze s plaváním začít?

Pravdou je, že právě voda je pro miminko přirozeným prostředím, vždyť ve vodě pobývalo celých devět měsíců. Z tohoto období si děti přináší spontánní pohyby, které nejsou plaváním, nýbrž přirozenými reflexy. Pobyt ve vodě je většinou miminkům příjemný a prospívá jeho psychomotorickému vývoji.

Začít s miminkem chodit plavat je možné nejdříve od ukončeného druhého měsíce věku. Co se plavání pro děti týče, nikdy není pozdě začít. Větší děti, jejichž imunitní systém je již dost vyzrálý, se nepotýkají tolik se zdravotními riziky, a naopak posilují svou obranyschopnost, otužují se a celkově jsou odolnější.

V čem je plavání pro děti prospěšné?

  • často představuje výborný rehabilitační doplněk opožděného nebo narušeného motorického vývoje
  • plavání pomáhá k odstranění a prevenci rozličných vad o oblasti vadného držení těla či svalové dysbalance
  • zlepšuje střevní peristaltiku, zvyšuje chuť k jídlu
  • působí pozitivně na psychiku dítěte i jeho rodiče, posiluje pozitivní emoční vazbu s rodičem
  • pro miminka je to v podstatě jediná dostupná pohybová aktivita, která jim přináší nové vjemy, prožitky a zkušenosti

Komu se plavání nedoporučuje?

Začít plavat by každopádně měly jen děti zdravé a děti, které nemají v rodině anamnézu jako astma, atopický ekzém, alergie nebo jiná autoimunitní onemocnění. Bazální imunitní systém se vyvíjí do věku dvou let. Miminka jsou díky svému nevyzrálému imunitnímu systému opravdu zranitelná.

Plavat by ale neměly ani ty děti, které na vodu reagují psychicky špatně. Pokud miminko při plavání nebo po něm pláče a je zřejmé, že jeho pohoda byla plaváním narušena, není vhodné to lámat násilím. Děti cítí intuitivně velmi dobře, co jim prospívá a co ne. Prospěšnost plavání pro děti je tudíž velmi individuální. Každé dítě je jiné a doporučujeme vždy vycházet z pocitů a potřeb konkrétního dítěte. Nic není špatné ani dobré plošně pro všechny, což samozřejmě platí i o plavání.

S plaváním velmi malých dětí jsou spojena tato zdravotní rizika:

  • u malých dětí, které pravidelně plavou, se vyskytují častěji záněty horních cest dýchacích včetně častého zánětu zevního zvukovodu
  • plavání u malých dětí může být spouštěčem astmatu či atopického ekzému
  • chlor a další druhy dezinfekce mohou vyvolat alergické reakce
  • nezřídka se miminka potýkají i s infekcemi zažívacího traktu
  • často se vyskytují záněty spojivek
  • zranitelný imunitní systém, který není ještě ani zdaleka vyvinutý, nemusí být schopen se vypořádat s různorodými choroboplodnými zárodky, které se ve vodě mohou vyskytovat
  • dochází i k podchlazení díky nepřiměřené teplotě vody (ta by měla mít 30°C, ne méně)

Kvalita vody jako absolutní priorita

Dostáváme se k dalšímu velkému otazníku. Kvalita vody je samozřejmě tím, co do značné míry rozhoduje o tom, jaký efekt bude plavání pro děti mít. Dezinfekce chlorem je naprosto nevhodná. Opakované vdechování malých dávek chloru během krátké doby má negativní dopad na dýchací soustavu. Chlor dráždí kůži, oči a dýchací ústrojí. Laboratorní studie ukazují, že opakované vystavení se chlóru v ovzduší může vést k nevratnému poškození imunitního systému, krve, srdce a dýchacího ústrojí.

Negativní účinky trichloraminu a aerosoly na bázi chlorinových oxidantů jsou prokázány. Právě tyto jedovaté látky jsou nejčastější příčinou toho, že u dítěte dojde ke spuštění některé genetické predispozice, která by se jinak objevit nemusela. Tyto látky mohou vyvolat astma, ekzémy a alergie.

Jedovaté látky mohou vyvolat změny v epitelu dýchacích cest i na kůži. Kromě rozvoje autoimunitních onemocnění se vdechování těchto aerosolů podílí také na dalších plicních chorobách dětí. Chlorovaná voda vysušuje nejen kůži, ale všechny sliznice. Lékaři u nás, v Evropě, ale i v Americe varují před těmito výrazně škodlivými účinky pobytu v chlorované vodě.

Jak si vybrat správný kurz plavání pro děti?

Vodu je možné dezinfikovat i jinými prostředky, než chlorem. Je možné najít bazény, v nichž je voda čištěna ionizací nebo UV zářením. To by měl být rozhodující faktor pro výběr vhodného místa či kurzu plavání pro děti. Další důležité aspekty při výběru vhodného místa jsou tyto:

  • Velmi malé děti (do cca 5 – 6 měsíců) by měly plavat odděleně ve speciálních vanách, ve kterých není voda chemicky ošetřena.
  • Teplota musí být přiměřená, dítě si musí plavání užívat a cítit se dobře. Pokud jen vnímá pocit chladu, jeho reakce určitě nebude pozitivní.
  • Důležité je okolní zázemí bazénu. Sledujte čistotu nejen vody, ale i okolí bazénu, sprch a dalšího zázemí. Z nečistého prostředí si můžete vy nebo vaše dítě odnést různé plísně, bradavice atd.
  • U bazénu by měla být aklimatizační místnost, kde se děti osuší a pobudou v této místnosti alespoň půl hodiny, než vyjdou po plavání ven.
  • V neposlední řadě si prověřte vzdělání lektorky, která kurzy plavání pro děti vede.
  • V jednom kurzu by měly plavat děti podobného věku. Pro každý věk jsou vhodné jiné pohybové aktivity.

Pokud máte zdravé dítě, ve vodě ho to baví a z plavání má radost, vyberte si kurz, který bude splňovat všechny důležité parametry, a do plavání se pusťte. Pokud máte o vhodnosti plavání pro děti nějaké pochybnosti, bez výčitek pusťte plavání z hlavy.

Plavání pro děti ve věku 3 až 6 let

Pro předškolní děti má plavání přínos jak v oblasti fyzické, tak v oblasti psychiky. V tomto období mají děti výtečně rozvinutou pohybovou koordinaci a měly by se věnovat co nejrůznorodějším pohybovým aktivitám. Plavání pro děti v tomto věku má i psychologický a sociální význam. Plavání je přínosné jak pro děti zdravé, tak pro děti s různým tělesným či duševním postižením.

Pokud dítě plave v hygienicky nezávadném prostředí, má plavání většinou velmi kladné účinky:

  • rozvoj nových pohybových dovedností
  • posílení svalů a kloubů, procvičení celého pohybového aparátu včetně páteře
  • otužování, zvýšení odolnosti organismu
  • zlepšení krevního oběhu
  • posílení srdce
  • plavání příznivě ovlivňuje termoregulační systém
  • výborný vliv na dýchací soustavu - pobyt ve vodě, která není ošetřena chlorem či jinými chemikáliemi, pomáhá při astmatu


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání s kočárkem je skvělý způsob, jak spojit sport s péčí o dítě. Zjistěte, co před vyběhnutím nepodcenit

Běhání s kočárkem je v posledních pár letech velký hit, kterému propadlo mnoho novopečených rodičů. Tato aktivita je krom jiného t...

Znáte fartlek? Netradiční běžecký trénink střídající pomalé a rychlé intervaly. Bude vás to bavit!

Jestliže se chcete dostat rychle do kondice, zhubnout a zvýšit svou tělesnou zdatnost, pak je fartlek pro vás to pravé. Jde o půvo...

Běhání v chladných měsících. Je lepší běhání venku nebo na běžeckém pásu?

Běhání je činnost prospěšná. Nejen pro naše tělo, ale i pro ducha. Během běhání jsme schopni dokonale vypnout hlavu, odpočinout si od stresu a na chvíli zapomenout na starosti. Zároveň posilujeme tělo, budujeme...

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Kurz sebeobrany působí pozitivně nejen na fyzičku. Co dalšího vám přinese?

Kurz sebeobrany můžete zvažovat, pokud se chcete dostat do lepší fyzické kondice, ale pachtění v posilovně vás zkrátka nebaví. Zahrnuje totiž celou řadu bojových umění, mezi kterými si každý najde to pravé. Ať ...

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

MMA je zkratka pro Mixed Martial Arts, což v překladu do češtiny znamená smíšená bojová umění. Někdy je tento sport nazývaný i jako boj v kleci, probíhá totiž v oplocené aréně. MMA je obecně považovaný za jeden...

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení po porodu. Tipy na cviky, které vás dostanou do formy

Jestliže se vám právě narodilo miminko a toužíte dostat co nejrychleji zpět do formy, pak pro vás bude cvičení po porodu to pravé. Navíc vám takové cvičení může pomoci i s rekonvalescencí a zbaví vás přebytečný...

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Oční jóga opravdu funguje. Vyzkoušejte těchto 5 cviků a přesvědčte se na vlastní oči

Oční cvičení častěji označované také právě jako oční jóga jsou speciální pohyby, které údajně mohou pomoci zlepšit nebo posílit oč...

Balanční cvičení je důležité v každém věku. Podpoří zdraví, fyzičku i kognitivní funkce

Balanční cvičení je vhodné prakticky pro kohokoliv a v jakémkoliv věku. Dokonce je přímo žádoucí. Zejména starším lidem může pravi...

Cvičení versus fyzická aktivita: Jaký je mezi nimi rozdíl a co je pro vás lepší?

Ze všech stran neustále slyšíme o tom, jak důležitá je fyzická aktivita. Ale co si pod tímto pojmem představit? Skutečně musíme cv...

Máte sedavé zaměstnání nebo jste neustále v pohybu? Víme, jaký sport je pro vás nejvhodnější

Chtěli byste se začít hýbat a rozhodli jste se, že pustíte do nějakého sportu? Možná ale přemýšlíte, jaký sport by vás vůbec mohl ...

Netradiční sporty, které by vás mohly bavit. Vyzkoušejte spikeball, kangaroobik nebo famfrpál

Rádi sportujete a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Nejrůznějších sportů, o kterých se tolik nemluví, je celá řada. Představíme ...

Oční jóga opravdu funguje. Vyzkoušejte těchto 5 cviků a přesvědčte se na vlastní oči

Oční cvičení častěji označované také právě jako oční jóga jsou speciální pohyby, které údajně mohou pomoci zlepšit nebo posílit oč...

Balanční cvičení je důležité v každém věku. Podpoří zdraví, fyzičku i kognitivní funkce

Balanční cvičení je vhodné prakticky pro kohokoliv a v jakémkoliv věku. Dokonce je přímo žádoucí. Zejména starším lidem může pravi...

Tichá chůze podpoří duševní pohodu i fyzickou kondici. Praktikovat ji můžete každý den

V dřívějších dobách byla tichá chůze přirozenou součástí lidského života a nebyl z ní vytvářen nějaký extra fenomén. Dnes se o ní ...

Tanec pro každého. Nejlepší forma cvičení, která vás bude bavit

Tanec není jen umění. Je to spontánní, příjemný a zábavný sport, který může dělat prakticky kdokoliv. A obří výhodou jsou zdravotní benefity, které přináší. Navíc není vůbec důležité, jestli umíte tančit nebo n...

Shuffle dance na hubnutí? Propadněte tanci, díky němuž spálíte kalorie zábavnou formou!

Shuffle dance je již dlouhou dobu velkým hitem mezi všemi milovníky tance a elektronické hudby. A pokud vás nebaví dřít do úmoru v...

Barre cvičení vám vymodeluje dokonalou postavu, kterou vám budou všichni závidět

Barre cvičení je novinka, která se k nám dostala z Austrálie. Spojuje v sobě prvky baletu, pilates a jógy. Barre cvičení je sestav...

Cvičení pro lepší spalování tuků. Vyzkoušejte zaručené tipy, které pomohou rychleji odbourat tukové zásoby

Spalování tuků je náročnější proces, ale pokud chceme být štíhlí, musíme na eliminaci tukové tkáně pořádně zapracovat. Ovšem nejen...

Netradiční sporty, které by vás mohly bavit. Vyzkoušejte spikeball, kangaroobik nebo famfrpál

Rádi sportujete a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Nejrůznějších sportů, o kterých se tolik nemluví, je celá řada. Představíme ...

Tichá chůze podpoří duševní pohodu i fyzickou kondici. Praktikovat ji můžete každý den

V dřívějších dobách byla tichá chůze přirozenou součástí lidského života a nebyl z ní vytvářen nějaký extra fenomén. Dnes se o ní ...

Treking si zamilují všichni, co rádi překonávají své osobní limity. Vydejte se na dlouhou túru a vytřibte své myšlenky!

Treking je hit a propadnete mu i vy, pokud milujete adrenalin, přírodu, pohyb a překonávání sebe sama. Možná díky němu zdoláte nej...

Pickleball pro zábavu i zdraví. Nový sport, který raketově nabírá na oblíbenosti

U nás ještě není tolik známý, přesto je po celém světě čím dál tím oblíbenější. Výhodou je, že na něj potřebujete jen minimální vy...

Balet pro dospělé procvičí nejen celé tělo, ale posílí i mysl

Toužili jste jako malí být baletkou nebo baleťákem? I když jste vyrostli a sen se vám zatím nesplnil, není pozdě. Balet si můžete vyzkoušet i nyní. Dokonce se dá říci, že se z něj stává populární moderní cvičen...

Tabata: Intenzivní cvičení, které vás rychle dostane do kondice

Jedním z důvodů, proč každý den necvičíme, je nedostatek času. Ovšem i to je řešitelná veličina. Existují druhy cvičení, které příliš času nezaberou, přesto dokonale protáhnou i posílí celé tělo. A zároveň nám ...

Výživa při cvičení: Co byste měli jíst po tréninku, aby svaly rostly a vy jste se cítili skvěle?

Stejně jako samotný trénink je důležité i jídlo, které tělu dodáme po cvičení. Může nám totiž pomoci k lepší regeneraci i budování...

Cvičení s kettlebell pro všechny. Poradíme jak začít a jak cvičit správně

Kettlebell, známé také jako jednoruční činky, se v posledních letech staly značně populárním doplňkem fitness cvičení. Díky kettlebell dokonale procvičíte a posílíte celé tělo. A navíc je cvičení s kettlebell z...

Trápí vás zmrzlé rameno? 5 nejlepších cviků, které vám uleví

Syndrom zmrzlého ramene je značně nepříjemný zdravotní problém, který se projevuje silnou bolestivostí a nepohyblivostí ramenního kloubu. Člověk má problém s jakýmkoliv pohybem paže i s rotací ramene. Ale přede...

Cvičíte pravidelně? Nezapomínejte na regeneraci svalů. Aby byly svaly silné, potřebují i odpočívat

Ať už snažíte spálit tuk nebo nabrat svaly, vždy je důležité ve svém cvičením plánu myslet i na regeneraci svalů. Cvičení je sice ...

I svaly potřebují péči. Tipy, jak účinně předcházet zranění svalů

Jestliže pravidelně cvičíte, měli byste myslet především na své svaly. Nikoliv pouze na to, jak po cvičení rostou. Ale zejména na to, abyste jim dopřávali pravidelnou regeneraci a předcházeli tak i zranění sval...

Závislost na cvičení jako velký problém. Obnovte svůj zdravý vztah ke cvičení i k pohybu

Závislost na cvičení může být velký problém a zbavit se jí rozhodně není jen tak. Jak se vlastně stane, že se pohyb změní ze zábav...

Sportovní obuv by měla být kvalitní a odpovídající druhu pohybové aktivity. Jak vybírat?

Sportovní obuv by měla být pohodlná, a především pak kvalitní. Její správný výběr nelze podcenit, neboť tak můžete předejít nepříj...

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Chcete rychle zhubnout a přitom budovat svalovou hmotu? Zařaďte do jídelníčku protein z hnědé rýže

Proteinové prášky patří mezi doplňky stravy, které využívají především sportovci. Ale nejen jim jsou určeny. Využívat služeb prote...

Veganský protein: Má smysl konzumovat výhradně rostlinné proteiny? Který protein je nejlepší?

Proteiny se v poslední době staly stálicí v jídelníčku, ale také oblíbenými suplementy ve sportovní výživě. Někteří říkají, že byc...

9x nízkosacharidové svačiny, které vás na dlouho zasytí

S končící zimou máme chuť dostat se opět do formy a zbavit se tukových zásob, které na našem těle za poslední měsíce ulpěly. Sázkou na jistotu může být nízkosacharidová dieta, která dokáže tukové zásoby poměrně...

Nejlepší proteinové koktejly, které zaženou hlad a pomohou budovat svalovou hmotu

Ať už se řadíte mezi sportovce nebo se jen snažíte zformovat postavu či nabrat svalovou hmotu, mohou být pro vás proteinové koktej...