Staročeská jídla z východních Čech: Dopřejte si kucmoch, hladkou Ančku anebo couračku!
Staročeská jídla se dědila z generace na generaci. Většinou obsahovala suroviny, které si rodina sama vypěstovala na zahrádce. Oblíbené byly pokrmy jak zeleninové, tak i masové. Pojďme tentokrát zavítat do východních Čech a objevit místní staročeské speciality.
Pakliže hledáte tip na chutnou a jednoduchou přílohu k masu, určitě vsaďte na kucmoch. To jsou vlastně klasické zapečené brambory s kořením, česnekem a smetanou. Mezi další staročeská jídla z východních Čech pak můžete zařadit i polévku zvanou hladká Ančka anebo couračku, což není procházka bůhví kam, ale rovněž chutná polévka se zelím.
Staročeská jídla z východních Čech: Kucmoch
Začněme první bezmasou dobrotou, jež patří mezi staročeská jídla z východu Česka. Kucmoch je pokrm, který perfektně zastoupí přílohu k masovému steaku. Jíst se dá ostatně i jen tak se studenými omáčkami a dipy.
Bramborová polévka na staročeský způsob i v moderním pojetí: Inspirujte se těmito skvělými recepty!
Potřebné ingredience na přípravu kucmochu
-
velké brambory: 4 kusy
-
česnekové stroužky: 4 kusy
-
smetana na vaření: 200 mililitrů
-
vajíčka: 4 kusy
-
sušená majoránka: 2 lžičky
-
vepřové sádlo: 2 lžíce
-
sůl: dle chuti
Recept na kucmoch
Příprava této bramborové přílohy, která se řadí mezi staročeská jídla z východu Čech, je velice jednoduchá. Zvládne ji tedy i začátečník. Nejprve si oloupejte brambory, omyjte je vodou a nakrájejte na plátky. Dále si k ruce vezměte zapékací misku nebo plech a ten vymažte důkladně vepřovým sádlem. Na dno vyskládejte bramborové plátky, osolte je dle libosti a potřete lisovaným česnekem. Pak pokrm dejte do trouby zapékat dozlatova, což bude trvat při teplotě cca 180 °C kolem 15 až 20 minut. Ke konci brambory ještě rovnoměrně přelijte smetanou s rozšlehanými vejci i sušenou majoránkou a dopečte. Podávejte teplé k masovému plátku jakéhokoliv druhu anebo jen tak samotné. Hodit se bude i nakládaná zelenina. Dobrou chuť.
Staročeská jídla z východních Čech: Hladká Ančka
Název hladká Ančka zprvu nepřipomíná to, že by se jednalo o jeden z receptů na staročeská jídla. Ovšem je to vydatná houbová polévka původem z východních Čech, kterou s oblibou vařívali ne příliš zámožní tkalci. Je sice prostá, ale velmi chutná.
Potřebné ingredience na hladkou Ančku
-
voda: 1500 ml
-
bobkový list: 2 kusy
-
sušené lesní houby: 2 plné hrstky
-
celé nové koření: 6 bobulek
-
celý černý pepř: 6 bobulek
-
drcený kmín: 1 špetka
-
hladká mouka: 2 velké lžíce
-
máslo: 2 velké lžíce + 50 gramů
-
brambory: 4 kusy
-
cibule: ½ kusu
-
vajíčka: 4 kusy
-
smetana na vaření (nebo zakysaná): 100 mililitrů
-
lihový ocet: 1 lžička
-
mletý pepř: dle chuti
-
sůl: dle chuti
Recept na hladkou Ančku
S přípravou polévky zvané hladká Ančka začněte už ráno, tj. je potřeba namočit do asi půl litru vody sušené houby. Po několika hodinách nalijte výluh i s houbami do velkého hrnce a přidejte jeden litr vody. Do tekutiny také vložte bobulky nového koření, černý pepř, bobkové listy, sůl dle chuti a drcený kmín. Vše vařte na středním plamenu zhruba čtvrt hodiny až dvacet minut. Nyní si v menší pánvi zpěňte máslo a do něj vsypte hladkou moukou. Zahříváním a pravidelným mícháním získáte světlou jíšku do polévky. Dále si oloupejte brambory, omyjte je a pokrájejte na menší kostičky. Nakonec je vložte do vývaru s houbami, zahustěte jíškou a míchejte i vařte další čtvrt hodinu. Ke konci vaření vyjměte celé koření z hrnce, vlijte smetanu a prohřívejte ještě pár minut. Aby byla hladká Ančka řadící se mezi staročeská jídla z východu Čech kompletní, připravte si ještě na másle směs z orestované cibulky, míchaných vajíček, soli a pepře. Trochu vajec s cibulí nakonec vložte při podávání do talíře a přelévejte horkou polévkou. Přejeme dobré chutnání.
Staročeská jídla z východních Čech: Couračka
Couračka patří též mezi velmi tradiční staročeská jídla z východních Čech. Tato polévka se vařívala v leckterých rodinách jako plnohodnotné jídlo. Proto se po tomto chodu zpravidla nic nepodávalo. Takto lze pokrm konzumovat i dnes a rozhodně se nemusíte obávat toho, že budete mít brzy zase hlad. Skvěle se zasytíte, doplníte vitamíny a prohřejete žaludek.
Potřebné ingredience na přípravu couračky
-
kysané zelí: ½ kilogramu
-
bobkový list: 2 kusy
-
celé nové koření: 5 bobulek
-
sůl: dle chuti
-
celý pepř: 1 malá lžička
-
velké brambory: 2 až 3 kusy
-
krystalový cukr: dle chuti (k vyrovnání kyselosti zelí)
-
drcený kmín: dle chuti
-
cibule: 1 kus
-
kousek másla (na jíšku)
-
vepřové sádlo: 1 lžíce
-
hladká mouka: cca 1 až 2 lžíce
-
slanina: 100 gramů
-
smetana na vaření: 200 mililitrů
Recept na couračku
Začněte tím, že si oloupete a omyjete důkladně brambory. Poté je pokrájejte na menší kostičky a vložte do hrnce s vodou, solí a kmínem. Vařte do změknutí. Současně také přiveďte k varu v jiném velkém hrnci kysané zelí i se šťávou, ke kterému přidáte cca 400 mililitrů vody. Nezapomeňte k zelí přidat i bobulky celého pepře, nového koření a bobkové listy (použijte ideálně speciální sítko, abyste koření nelovili). Asi po čtvrt hodině přelijte k zelí brambory i s odvarem a řádně promíchejte. Nakonec vše provařte i s jíškou (vytvoříte z rozpuštěného másla a hladké mouky), dochuťte dle potřeby cukrem, solí a zjemněte polévku smetanou na vaření. Do couračky ještě přidejte na sádle opečenou cibulku se slaninou, krátce prohřejte a podávejte teplé. Až ochutnáte, zařadíte couračku mezi svá oblíbená staročeská jídla. Dobré chutnání přejeme.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Staročeská jídla z východních Čech: Dopřejte si kucmoch, hladkou Ančku anebo couračku!