Vepřové maso po staročesku 3x jinak
Vepřové maso je na českém jídelníčku k vidění poměrně často. Je tak zřejmé, že našincům velmi chutná. Jeden preferuje krkovici, panenku a ten druhý zase libové kotletky nebo vepřová žebra. Tento druh masa se připravoval tradičně a s velkou oblibou i před lety. Naše babičky a prababičky z něj tvořily ty nejlahodnější pokrmy.
Až ochutnáte vepřové maso po staročesku na tři různé způsoby, budete se oblizovat. Tyto recepty jsou jednoduché, chuťové příjemné a poměrně cenově dostupné. Ne vždy měly totiž hospodyňky k dispozici tak velké množství surovin, jako máme dnes. Proto zužitkovaly vše, co dům dal. Inspirujte se.
Vepřové maso po staročesku 3x jinak: Plec dušená na světlém pivu
Staročeské pokrmy obsahují zpravidla mnoho bylinek, koření a také se u nich setkáte s nezvyklým snoubením chutí. S oblibou se před lety vařily například masové plátky s jablky, cibulí a pivem. Pojďme se tedy vrátit zpět v čase. Nyní zavítáme do šestnáctého století a připravíme si vepřové maso pomalým dušením. Plec dušená na světlém pivu nemá chybu, vyzkoušejte ji. Na její přípravu budete potřebovat:
- 1 kilogram vepřové plece
- ¼ lžičky drceného nebo celého kmínu
- 2 kuličky nového koření
- 1 lžičku šťávy z citronu
- 1 žlutou cibuli
- 1 lžíci másla
- sůl dle preferencí
- 200 mililitrů světlého piva (°10)
- malý kousek tvrdého kváskového chleba
Postupujte tak, že si nejprve vepřové maso nakrájíte na středně velké kostky. Poté si k ruce vezměte větší pánev a rozpalte na ní máslo. Na něm plec restujte dozlatova ze všech stran. Také osolte, pokmínujte, přidejte kuličky nového koření, zakápněte citronovou šťávou, vlijte trochu vody (může být i masový vývar, ne příliš silný), přikryjte poklicí a duste do té doby, než bude maso měkké. Ke konci ještě ke směsi nastrouhejte asi dvě lžičky tvrdého kváskového chleba na zahuštění výpeku a podlijte světlým pivem. Nechte mírně probublávat ještě asi pět až deset minut a pak podávejte s oblíbeným pečivem nebo vařeným bramborem. Dobrou chuť.
Vepřové maso po staročesku 3x jinak: Kýta na kořenové zelenině se sušenými šípky
Už jste někdy ochutnali vepřové maso v kombinaci se sušenými šípky? Určitě tento staročeský recept vyzkoušejte, nebudete litovat. Šípky jsou převážně užívané do čajových směsí, skvělé jsou však i v omáčkách k masovým pokrmům. Na kýtu vařenou na kořenové zelenině a šípkách si připravte:
- 1 kilogram vepřové kýty
- kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel ve stejném poměru)
- cca 2 lžíce vepřového sádla
- 1 lžíci másla
- 1 lžíci hladké mouky
- 1 lžíci krupicového cukru
- 1 bobkový list
- 1/2 snítky čerstvého tymiánu
- 2 hrsti sušených šípků
- 10 kuliček černého pepře
- 6 kuliček nového koření
- sůl dle chuti
- 250 mililitrů vody
- 3 lžíce kvasného octa
- 1 lžíci suchého červeného vína
Nejprve si očistěte vepřové maso a pokrájejte ho na menší kostičky. Pak kýtu umístěte do mísy a prosolte dle preferencí. Nyní si ve velké pánvi rozpusťte asi lžíci vepřového sádla a na ní orestujte nahrubo pokrájenou cibulku a kostičky loupaného celeru, mrkve a petržele. Až mrkve pustí barvu, přidejte do směsi i solené maso a pokračujte v opékání. V momentu, kdy bude kýta i zelenina dozlatova orestovaná, podlijte vše vodou, červeným vínem, vlijte i ocet, vložte bobkový list, nové koření, celý pepř, půl snítky tymiánu a duste pod pokličkou asi 30 minut. Průběžně kontrolujte měkkost vepřové kýty.
Mezitím si spařte v menším šálku dvě hrsti sušených šípků pomocí horké vody a pusťte se do přípravy jíšky do omáčky. Na menší pánvi si rozpusťte lžíci másla a zasypte ji lžící hladké mouky, přidejte lžíci cukru a míchejte vařečkou, než vám vznikne jemná jíška. V další fázi odstavte pokrm z vepřového masa z plotny a vyjměte kostky kýty do mísy. Také vyndejte kuličky koření a kořenovou zeleninu rozmixujte. Omáčku posléze zahustěte jíškou, vložte rozmixované a propasírované šípky, promíchejte, provařte a máte hotovo. Chuť sosu by měla být sladkokyselá. V případě potřeby tedy dochuťte citronovou šťávou. K omáčce přidejte vepřové maso a podávejte s bramborovým či houskovým knedlíkem. Přejeme dobrou chuť.
Vepřové maso po staročesku 3x jinak: Bůček s nádivkou z uzeného masa
Jak poslední recept na vepřové maso po staročesku pro vás máme bůček s nádivkou z uzeného masa. Tento pokrm je sice poněkud tučnější, ale za to naprosto neodolatelný. Kromě jiného je jeho příprava velmi jednoduchá a rychlá. Musíte pouze počítat s delší dobou pečení (1 a ½ hodiny). Vyzkoušejte tento šťavnatý skvost. Obstarejte si následující ingredience:
- 1 a ½ kilogramu vepřového bůčku
- 2 vajíčka
- ¼ kilogramu vepřového uzeného masa
- 200 mililitrů horkého uzeného vývaru
- 2 až 3 lžíce másla
- 2 lžíce čerstvé petržele (jemně nasekané)
- drcený nebo celý kmín dle chuti
- sůl a pepř mletý na dochucení
- 3 až 4 starší rohlíky či housky (bílé pečivo)
V první fázi si omyjte a osušte vepřový bok a nakrojte jej ostrým nožem tak, abyste získali prostor pro plnění nádivkou. Díky ní bude vepřové maso dokonalé. Poté si k ruce vezměte mísu a vložte do ní malé kousky starších rohlíků. Pokud máte uzený vývar předpřipravený, jen jej zahřejte, aby byl horký. Následně v něm rozpusťte máslo, promíchejte a směs vlijte na rohlíky. V tuto chvíli přidejte k surovinám i vaječné žloutky, nasekanou petrželku, nahrubo strouhané uzené, ochuťte solí, mletým pepřem a zakomponujte i tuhý sníh z bílků. Připravenou nádivku nakonec navrstvěte do kapsy ve vepřovém bůčku. Maso ještě nezapomeňte posolit, opepřit a posypat kmínem. Nyní následuje fáze pečení. Bůček vložte do pekáče, uzavřete horním dílem a pečte v troubě hodinu a půl při teplotě cca 170 °C. Ke konci pekáč otevřete a nechte dopékat na vyšší teplotu zhruba deset minut, aby se na povrchu masa vytvořila křupavá kůrka. Plněný bůček bude přímo skvělý s bramborovým knedlíkem a sladkokyselým zelím. Hodit se bude ovšem i špenát. Přejeme dobré chutnání a pohodové vaření.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Vepřové maso po staročesku 3x jinak