Běhám, běháš, běháme aneb jak na běh pro začátečníky?
Kdo neběhá, jako by nebyl. Alespoň tak to vypadá podle toho, co můžeme vidět v parcích, na ulicích nebo na sociálních sítích. Všude kolem nás se to jen hemží lidmi, kteří tomuto sportu propadli. A co vy? Naposledy jste běhali na Sokoláku na základní škole a dnes byste se k tomuto sportu rádi vrátili? Připravili jsme pro vás průvodce, ve kterém se dozvíte jak na běh pro začátečníky.
Běh se řadí mezi nejpřirozenější pohyb. Například v pravěku by se bez něj lidé neobešli, na běhu často závisel jejich život. Jedná se tedy o sport, který je tu s námi od nepaměti. Běhat mohou téměř všichni – mladí, staří, hubení i ti, které trápí nějaká ta kila navíc. Běh je nepochybně zdraví prospěšný, při špatné technice si ale můžeme i ublížit. Pojďte se podívat na to, jak začít běhat a neničit si zdraví.
Běh pro začátečníky – co potřebujete, než poprvé vyběhnete
Běh patří mezi nejméně náročné sporty, alespoň co se vybavení týče. Bez čeho se rozhodně neobejdete a jak co nejefektivněji začít?
Kvalitní boty jsou základ
Můžete vytáhnout své oblíbené tenisky a jít si zaběhat. Po doběhnutí budete mít určitě dobrý pocit, zato vaše klouby vám rozhodně nepoděkují. Než se tedy vydáte pokořit první kilometry, navštivte obchod s běžeckou obuví a pořiďte si kvalitní boty. Zamyslete se nad tím, na jakém povrchu budete běhat nejčastěji – zda se bude jednat o měkký povrch, např. les, nebo se budete častěji pohybovat na povrchu tvrdším, např. betonu. Právě od toho se bude odvíjet výběr běžeckého oblečení a běžeckých bot.
Vhodný terén a tempo
Každý začátek je těžký. Jak začít běhat tak, aby vás to nepřestalo po chvíli bavit a vy si mohli užívat pocit ze zaběhnutých kilometrů? Jestliže máte kvalitní boty, je na řadě výběr vhodného terénu. Pro začátek je dobré zvolit si trasy, jež povedou zejména po rovině a nebudou se hemžit kopci, které by vás mohly odradit.
Možná už se těšíte na to, až zaběhnete 5 km pod půl hodinu, ze začátku se ale zaměřte spíše na vytrvalost, než na rychlost. Pokud nevíte, jaké tempo zvolit, pomůckou vám může být to, že byste měli být během běhu schopni konverzovat. Pro začátek se doporučuje rychlá chůze nebo tzv. indiánský běh, tedy pravidelné střídání chůze a běhu.
Nejen běh pro začátečníky začíná rozcvičkou
Protažení před během i po něm je neprávem opomíjeno, a to nejen u začátečníků. Právě správný strečink vám pomůže vyhnout se nepříjemným zraněním a zároveň dopřejete tělu čas na to, aby se zahřálo. Protažení stačí věnovat pár minut před během i po něm, při kterých uvolníte klouby, protáhnete ruce, nohy i záda.
Pravidelnost a stop nášlapům na patu
Pokud chcete běh zařadit do svého života, doporučuje se dbát na pravidelnost. Nemusíte běhat každý den, běžecké boty si stačí nazout 3x až 4x týdně. Nezapomeňte, že tělo musí také regenerovat, nepřepalte tedy začátek. Až vyrazíte do terénu, dávejte si pozor na to, jakým způsobem budete našlapovat. Noha by měla našlapovat na střed chodidla, nikoliv na patu, či špičku (netýká se sprintu).
I běh pro začátečníky nese své ovoce
Při běhu si skvěle pročistíte nejen hlavu, ale také své plíce. Při pravidelném běhání se můžete těšit na zlepšení fyzické kondice. Nejen, že se budete lépe cítit, ale také budete lépe vypadat. Běháním se dá zhubnout. Kromě fyzických změn se můžete těšit také na to, že posílíte vazy, šlachy a imunitní systém. Poděkují vám vaše kosti.
Jak začít běhat a neohrozit své zdraví?
Běh je vhodný téměř pro každého, ale přeci jen by se někteří z nás měli tomuto sportu raději vyhnout. Není vhodný pro ty, kteří jsou bezprostředně po operacích či po úrazech dolních končetin. Pokud trpíte větší nadváhou, měli byste raději zvolit druh pohybu, který nebude tolik zatěžovat váš pohybový aparát, například plavání. Na pozoru by se měly mít také těhotné ženy. Před tím, než budou s během začínat, či v něm pokračovat, doporučuje se konzultace s lékařem.
Patříte mezi ty, kteří nedají na běh dopustit, nebo se teprve chystáte běh pro začátečníky vyzkoušet?
Diskuse k článku
RE : Běhám, běháš, běháme aneb jak na běh pro začátečníky?