Potápění je extrémní sport s riziky, při dodržování pravidel je však bezpečný
Potápění. Možnost, jak si prohlédnout fascinující svět pod vodní hladinou, ať už v moři, nebo kdekoli jinde. Pokud se rozhodnete vyzkoušet potápění, určitě byste měli navštívit odborné kurzy. I pro ponory do malé hloubky je totiž potřeba znát základní informace související s pobytem pod vodou, který představuje mnohá rizika. Zkušenosti, kvalitní potřeby pro potápění a dodržování pravidel, to je základ pro bezpečné potápění.
Adrenalinový nebo extrémní sport?
Právě kvůli možným rizikům mnozí lidé chápou potápění jako adrenalinový sport. Potápěči a další odborníci toto zařazení zamítají a o potápění hovoří spíše jako o extrémním sportu. Jaký je v tom rozdíl?
Adrenalinové sporty jsou takové, které v sobě obsahují vysokou míru nebezpečí, což některé lidi velmi láká a přitahuje. Důležité je, že zážitky spojené s těmito sporty vyplavují do těla hormony endorfin, serotonin a dopamin, které vyvolávají úžasné pocity. Čím extrémnější zážitek a větší riziko, tím více hormonů se do krve vyplaví. Proto lidé zkouší stále nové a stále bláznivější způsoby, jak tohoto dosáhnout. Mezi adrenalinové sporty řadíme celou řadu sportů, například bungee jumping nebo třeba paragliding, seskok s padákem ze svahu.
Potápění není o adrenalinu
Při potápění o čisté vzrušení a vyplavování hormonů do krve nejde. Potápěči se nesnaží překonat své limity, protože jde o skutečné hazardování se životem. Platí, že pokud je potápění dobře a bezpečně zvládnuté, neměl by se potápěč dostávat do adrenalinových situací. Přesto je potápění spojováno s určitým a poměrně velkým rizikem, a proto se pro něj používá spíše označení extrémní sport.
Aby potápěči možná rizika a hrozby omezovali, dbají na bezpečnost provádění, důkladný trénink a pečlivě zvažují své síly, nepřeceňují je a nesnaží se bořit hranice. Potápění tedy rozhodně není o adrenalinu. Naopak může spíše pomoci člověku v krizových situacích zachovat si chladnou hlavu.
Jak se stát potápěčem?
Chcete nahlédnout do tajů a krás podvodního světa? Vyzkoušet můžete nejrůznější zkušební ponory s instruktorem po základním proškolení, nebo se přihlásit do potápěčského kurzu a časem se s dalšími a dalšími znalostmi a zkušenostmi stát skutečným potápěčem. Kurzy vás naučí, jak se vůbec potápět, co potápění a zejména změna tlaku dělá s lidským tělem, ale také jak předcházet nejrůznějším problémům a jak je správně řešit, když už nastanou.
Důležité je vybrat si vhodný kurz s profesionálním a zkušeným instruktorem. Správný kurz musí zahrnovat teorii i ponory, a to nejdříve několikrát v bazénu a až poté ve volné vodě. Čím více, tím lépe, protože jedině opakovanými ponory sbíráte zkušenosti. Rozhodně se nenechte zlákat nabídkami, které vám slibují rychlé získání osvědčení a certifikátu. Potápění je totiž zejména o znalostech a schopnostech reagovat na problémy a krizové situace, ne o papíru získaném po pár minutách pod hladinou.
Potřeby pro potápění - nejdůležitější je kvalita
Při potápění se člověk musí spoléhat na nejrůznější potřeby pro potápění, kvalitní vybavení a moderní techniku. Pomáhají totiž potápěči zvládnout nepříznivé okolní podmínky, jako je teplota, tlak či nedýchatelné prostředí. Předcházejí také problémům a rizikům.
Základem jsou maska, ploutve a botky. Při jejich výběru dbáme spíše než na moderní a líbivý vzhled na funkčnost a kvalitu. Dalším potřebným vybavením je oblek, nejčastěji z neoprenu. Mezi potřeby pro potápění patří také láhve se se stlačeným vzduchem nebo jinou směsí na dýchání. Jejich objem volíme podle doby a hloubky ponoru, se kterou roste naše spotřeba vzduchu. Tlak v láhvi převádí na tlak vhodný k dýchání plicní automatika, láhev na zádech potápěče drží vesta nazývaná žaket. Ta slouží také k řízení vztlaku, je tedy důležitá pro správné vyvážení se i pro stoupání nebo klesání pod vodou.
Hodit se bude také světlo nebo nůž k vyproštění se z vlasců a sítí, do kterých se pod vodou můžete zamotat. Doporučeným vybavením je také dekompresní bójka, kterou naplníme vzduchem z automatiky a na provázku necháte vystoupat na hladinu. Zastávky při stoupání k hladině děláte na pevném bodě a bójka navíc upozorňuje všechny na hladině na přítomnost potápěče.
Potápění nejsou jen podvodní krásy, ale i rizika
Ačkoli se může zdát potápění v malých hloubkách bezpečné, opatrnosti není nikdy dost. Jakékoliv potápění totiž spočívá v pobytu pod vodou, který je kromě fascinující podívané spojen s mnoha riziky. Těmto hrozbám jsme při ponoru vystaveni neustále a je jedno, zda se potápíme do pár metrů nebo do skutečně obrovských hloubek. I v desetimetrové hloubce je totiž tělo vystaveno dvakrát většímu tlaku než na hladině.
Právě s tlakem je spojen nejzávažnější problém, se kterým se i v malé hloubce můžeme potkat. Jde o barotrauma a dochází k němu, pokud se potápěč v hloubce nadechne z přístroje a se zadrženým dechem vyplave na hladinu. Objem vzduchu je totiž na hladině dvojnásobný oproti tomu nadechnutému v hloubce, takže v plicích a tělních dutinách dojde k přetlaku. Proto je potřeba stoupat k hladině pozvolna a pravidelně dýchat.
Rada pro bezpečné potápění - nepřeceňovat síly
Problémy mohou při potápění vzniknout také kvůli nedostatečné hydrataci organismu. Dehydratace totiž může způsobit dekompresní nemoc, a to i v malých hloubkách. Další nebezpečí pod hladinou samozřejmě představují nejrůznější živočichové.
Nejzávažnějším problémem je ale riskování a hazardování. Je tedy důležité nepřekonávat doporučené limity a vyhýbat se nejrůznějším chybám, případně je s chladnou hlavou vyřešit. Rozhodně není vhodné se pouštět do potápění do velkých hloubek bez dostatečných zkušeností a s nevhodnou výstrojí. Riskantní je také potápění do uzavřených prostor, do jeskyní nebo pod led. Toto jsou extrémní varianty potápění, které jsou vhodné pouze pro dostatečně zkušené a proškolené potápěče.
Zkrátka - pokud dodržujete veškerá pravidla, máte vhodné vybavení a dostatečné zkušenosti, je potápění bezpečný sport.
Diskuse k článku
RE : Potápění je extrémní sport s riziky, při dodržování pravidel je však bezpečný