Sporty pro děti: Jak vybrat vhodný sport a kdy se sportováním dětí začít
Sport by měl dětem hlavně přinášet zábavu. Díky němu mohou získat pozitivní vztah k pohybu. Nedá se říct, že by byl některý sport pro děti vysloveně méně vhodný. Záleží vždy totiž na správném vedení. Přesto mezi sportovními aktivitami existují rozdíly. Při sportování dětí (a nejen jich) některé aktivity budují kondici a rozvíjejí tělo komplexním způsobem, jiné ho však mohou nevhodně a jednostranně přetěžovat. Je proto nutné vědět, co můžete od jednotlivých sportů vy i vaši potomci očekávat a čím mohou být sporty pro děti přínosné.
Není to nadsázka, když se tvrdí, že ideálním začátkem pro sportování dětí je už prenatální období. Pokud je nastávající maminka aktivní, ulehčí jí to nejen těhotenství a porod, ale také svým způsobem života ovlivňuje své ještě nenarozené miminko.
Pokud se dítě narodí do rodiny, kde je sport přirozenou součástí životního stylu, je motivováno k pohybu a sportovním aktivitám už záhy po narození, zatím ve formě hry. Sportující rodiče mu jdou nejen příkladem, ale sami ho nabádají k tomu, aby se rádo pohybovalo. V dnešní době je na výběr také celá řada pohybových kurzů už pro malé děti včetně miminek, jako například plavání.
Sportování dětí: mělo by začít nejpozději v sedmi letech
Podle odborníků je důležité začít s pohybem co nejdříve, nejpozději do sedmi let věku dítěte. Sport pro děti znamená i možnost získání správných návyků. Díky němu se naučí například vhodnému a zdravému stravování a pravidelnému režimu. Také mnohem lépe odolávají stresu. Sportovci jsou totiž mnohem přizpůsobivější a ochotnější k aktivnímu překonávání překážek, než lidé, kteří se sportu nevěnují. Méně často také trpí nežádoucími návyky. Těmi může být například kouření, pasivní trávení volného času u televize anebo počítače, nadměrná konzumace alkoholu či požívání omamných látek. Přestože člověk později sportování třeba zanechá, mozek už je správně naprogramován a schopnost správné reakce a adaptability mu už zůstává.
Sporty pro děti: brzké pravidelné tréninky jsou spíše na škodu
Aktivní sportování dětí nemusí přitom podle výsledků provedených studií začínat už v předškolním věku. Pro děti do čtyř let je dostačující, pokud chodí s rodiči na společné vycházky anebo jezdí na odrážedle nebo na tříkolce. Později je možné již vyrazit na kolo anebo lyžařský svah.
Experti sami varují před cíleným sportováním a předčasnou volbou konkrétního sportu, která ve výsledku vede spíše ke ztrátě motivace dítěte, znechucení, určitému syndromu vyhoření a možným zdravotním problémům. Jmenované činnosti ve společnosti rodičů a sourozenců naopak postupně vedou k tomu, že dítě zvládá i mnohem složitější dovednosti. Odborníci jsou přesvědčeni o všech pozitivních přínosech, které sport dětem přináší, nedoporučují však začít s organizovaným tréninkem dříve, než v osmi letech.
Při sportování dětí je třeba dát pozor na přetížení
Existují samozřejmě sporty, se kterými se začíná již v časném předškolním věku. Je to například gymnastika, krasobruslení a často také lední hokej. U prvních dvou jmenovaných sportů se však takto brzy zahájená pravidelná příprava podepisuje na pohybovém aparátu a přichází na řadu také poměrně brzké ukončení aktivní sportovní kariéry díky postupným změnám tělesné stavby a již zmíněným zdravotním problémům.
Opatrnosti je třeba i u ledního hokeje, který sice nabízí talentovaným jedincům možnost dlouhé kariéry a uplatnění v zahraničí, avšak představuje jednostrannou zátěž, která opět vede k přetížení pohybového aparátu. Samo dítě by si mělo říct, který sport by ho bavil, zda individuální anebo kolektivní a také si zvolit druh. O tom, zda byla volba správná, svědčí například to, jak se dítě na tréninky těší, zda s nadšením doma vypráví své zážitky, případně jestli se setkává s kamarády ze sportovního družstva i mimo tréninky.
Jak vybrat vhodný sport pro děti
Pokud vidíme, že dítě je pohybově nadané a samo ještě nedokáže přesně určit, kterému sportu by se rádo věnovalo, je samozřejmě třeba mu s výběrem pomoci. Klíčů ke správné volbě je více. Pokud vidíme, že si rozumí s ostatními dětmi, nestraní se jich a projevuje určitého týmového ducha, pak je předpoklad, že by mohlo být vyniknout v kolektivních hrách. Jestliže má váš potomek naopak soutěživou povahu, ideálně například kombinovanou s rychlostí, pak by mohlo vyniknout například v atletice. Pomoct s výběrem vhodného druhu sportu pro konkrétní dítě mohou i specializovaná centra na základě testů.
Sportování pro děti přináší nové povinnosti
Každé dítě je jiné a neexistuje tedy obecné pravidlo, které by říkalo, kdy je vhodný čas přihlásit dítě do sportovního klubu. Organizovaná činnost a trénink přináší nároky, které děti ještě nemusí být schopny zvládnout. V takovém případě je dobré si položit několik otázek: je naše dítě ochotné pravidelně navštěvovat tréninky a schopné skloubit je se školními povinnostmi, aniž by to narušilo jeho prospěch? Dokáže přijmout autoritu někoho jiného, než nás jako rodičů? Pochopí pravidla vybraného sportu? Každá nová aktivita je pro dítě zajímavá a určitě na ni rádo kývne. Rodiče mu však musí vysvětlit, co vše to obnáší. Tedy disciplínu a pravidelnost, která mu přinese povinnost navštěvovat tréninky i tehdy, když se mu nebude právě chtít a raději by bylo venku s kamarády, když se bude cítit unavené nebo mrzuté, nebude mít rádo svého trenéra anebo někoho ze svého sportovního týmu.
Diskuse k článku
RE : Sporty pro děti: Jak vybrat vhodný sport a kdy se sportováním dětí začít