Listerióza
Listerióza je infekční onemocnění vyvolané bakterií Listeria monocytogenes. Dospělý jedinec se nakazí požitím potravy obsahující listerie, nejčastěji zrajícího sýru nebo tepelně nezpracovaného masa. Ženy, které v průběhu těhotenství pojídají tyto rizikové potraviny, mohou listeriózu přenést na svůj plod. Nejobvyklejším projevem infekce je zánět mozkomíšních blan (meningitida). Listerie způsobuje každou pátou meningitidu u novorozenců a starých lidí, což jsou dvě nejohroženější věkové skupiny. Kromě toho vyvolává i celotělovou infekci (sepsi) a celou řadu dalších chorob.
Bakterie listerie
Listerióza je primárně onemocněním zvířat, ale listerie se nacházejí i volně v přírodě, ve vodě a v půdě. Listerie je totiž bakterie značně odolná vůči zevním vlivům, roste i za nízkých teplot, které jiným bakteriím nevyhovují. Zelenina se může kontaminovat z půdy nebo z hnojiva použitého k hnojení půdy. Z nemocných zvířat, které ale nejeví známky infekce, mohou být nakaženy potraviny živočišného původu jako mléčné výrobky (z nepasterizovaného mléka) a maso. Bakterie mohou přítomny v různých druzích nevařeného masa a zeleniny, v sýrech, ale i krájených výrobcích z vařeného masa, jež se kontaminovaly až druhotně.
Pasterizace mléka a tepelné zpracování masných produktů ničí listerie. Pokud se však nedodrží výrobní postup, ke kontaminaci může dojít po zpracování.
Kdo onemocní listeriózou?
Infekce se vyskytuje ojediněle. Vnímavější jsou těhotné ženy, i když vážnější následky má infekce pro dítě. Dále osoby s oslabenou imunitou při nádorovém onemocnění, užívání léků potlačujících imunitní systém (imunosupresiva a kortikoidy) např. po transplantaci ledvin a osoby HIV pozitivní. Predisponovaní jsou rovněž starší lidé, zvláště ti, kteří se léčí s cukrovkou nebo mají cirhózu jater.
Zdraví dospělí a děti se listeriózou mohou nakazit, ale vážně probíhá onemocnění jen vzácně. Osoby se zvýšeným rizikem dostanou listeriózu po požití potraviny jen s malým množstvím bakterií.
Přenos listeriózy
Listerie se přenáší přímým kontaktem s infekčním zvířetem nebo požitím kontaminované potraviny. Z potravin je vysoce podezřelé nepasterizované kravské mléko, zrající sýry, nedostatečně tepelně zpracované maso lososovitých ryb a kuřat. Děti, jejichž matky jedly v těhotenství kontaminované potraviny, se mohou s listeriózou narodit. Přenáší se placentou (transplacentárně), v průběhu porodu při vdechnutí plodové vody dítětem a mateřským mlékem. Inkubační doba je obvykle 14 – 21 dní. Výskyt listeriózy vrcholí v létě a začátkem podzimu.
Jak listerióza probíhá
Onemocnění začíná požitím kontaminované potravy. Mikrob se dostává do střeva, proniká do střevní sliznice a krví se šíří do různých orgánů, kde vytváří malá ohraničená zánětlivá ložiska naplněná hnisem tzv. abscesy. Ty se nejčastěji tvoří při těhotenství v placentě a při postižení centrální nervové soustavy na mozkových plenách, ale mohou se objevit v podstatě kdekoliv.
Listerie je nitrobuněčný „parazit", přežívá ve střevních, jaterních buňkách a bílých krvinkách ničících listerie tzv. makrofázích. Listerie jsou vybaveny speciálními bílkovinnými částicemi, které jim umožňují bránit se účinku protilátek i buněk imunitního systému.
Projevy listeriózy u dospělých
Nejčastěji se listerióza projevuje jako průjmové onemocnění provázené horečkou, žaludeční nevolností, zvracením a křečemi v břiše. Jelikož je střevo vstupní branou každé formy infekce, střevní potíže předchází postižení jiných orgánů. Po průniku bakterií do krve se rozběhne necharakteristické horečnaté onemocnění podobné chřipce.
Poměrně často listerióza postihuje nervový systém, kde probíhá jako hnisavý zánět mozkomíšních blan s postupně narůstající horečkou, únavou a bolestí hlavy. Kromě toho se může objevit zmatenost, porucha rovnováhy, křeče končetin. Meningeální příznaky (ztuhlý krk, nemožnost ohnout hlavu k hrudníku) nebývají tak nápadně vyjádřeny, což je častým důvodem pozdní diagnózy.
Méně často se listerióza projevuje jako sepse. Začíná náhle vysokými horečkami a postupně se rozvíjí zápal plic. Může se objevit i vyrážka v podobě současného výsevu pupínků a skvrn.
Vzácněji se listerie mohou zachytit v jiných tkáních a orgánech. Vznikne listeriový absces (ohraničené zánětlivé ložisko tvořené hnisem) v játrech či slezině, hnisavý zánět kloubu (artritida), zánět vnitřní výstelky srdce (endokarditida) nebo hnisavé onemocnění kostí a kostní dřeně (osteomyelitida).
Postižením oka jako zánět spojivek, vředy rohovky nebo zánětem nitroočních tkání (endoftalmitidou). Zdlouhavý průběh má postižení mízních uzlin na krku u starých lidí, u kterých napodobuje tuberkulózu.
Listerióza v těhotenství
U žen v průběhu těhotenství proběhne listerióza jako chřipkové onemocnění, někdy spojené s průjmem. Pokud se infekce správně přeléčí antibiotiky, plod ohrožen není. Bez léčby je riziko potratu, předčasného porodu nebo narození mrtvého plodu. Plodová voda je zkalená a na placentě jsou nekrotická ložiska.
Projevy listeriózy u novorozence
U novorozenců proběhne listeriová infekce jako zánět mozkomíšních blan (meningitida) a celotělová infekce (sepse).
Hnisavá meningitida se rozvíjí po týdnu života. Dítě se nakazí při porodu kontaminovanými porodními cestami stolicí matky. Projevuje se líným sáním, apatií, zvracením a kolísavou teplotou. Vyklenutá fontanela (vazivový lupínek mezi jednotlivými kostmi na lebce dítěte) je pozdní známkou zánětu mozkových blan.
Jestliže byla infekce plodu mírnější nebo krátce před porodem, vzniká v prvních pár dnech po porodu sepse. Novorozenec má snížené svalové napětí, zrychleně dýchá, má nízký tlak a je modrofialově zbarvený (cyanotický), což je projev nedostatečného zásobení tkání a kyslíkem. Infekce se projeví zápalem plic, zánětem spojivek a vyrážkou vzhledu pupínků a skvrn.
Diagnostika listeriózy
Na listeriózu je třeba pomýšlet, jste-li těhotná, máte horečky a konzumovala jste rizikové potraviny. Stejně tak při výskytu neurologických potíží u rizikových skupin.
Listerióza se diagnostikuje z laboratorního vyšetření krve nebo mozkomíšního moku. Z obou tělních tekutin lze vykultivovat na živném médiu bakterie zhruba za 2 – 3 dny. Při nebezpečí z prodlení se k rychlé diagnostice volí méně přesná metoda – latex-aglutinační test. Pokud jsou v krvi přítomné protilátky proti listerii (organismus je nakažený listerií), sráží se s částicemi listerií na latexovém nosiči testu. Diagnózu lze potvrdit i sérologicky – stanovením protilátek proti listerii, což nelze využít k akutní diagnostice.
Léčba listeriózy
Listerióza je bakteriální onemocnění, proto jsou jedinou cílenou léčbou antibiotika. Doprovodné projevy se mírní symptomatickou léčbou.
Při antibiotické terapii se nejčastěji používá Ampicilin, protože dobře proniká i do mozkové tkáně. Dále pak běžný Penicilin nebo alergii na peniciliny Biseptol či Cotrimoxazol AL Forte. U těhotných žen, novorozenců i starých osob se používají stejná antibiotika. Včas podaná antibiotika těhotné ženě mohou zabránit nakažení plodu i novorozence. I v případě okamžitého léčení je výsledkem některých nakažení úmrtí, zvláště u starších lidí a imunosuprimovaných jedinců.
Při symptomatické léčbě se horečka a chřipkové projevy se mírní antipyretiky (Paralen, Panadol, Paramax) nebo protizánětlivými léky (Brufen, Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen). Při průjmovém onemocnění je důležitá včasná a dostatečná hydratace a následné brzké obnovení příjmu potravy.
Prevence listeriózy
Listerióze můžete předejít dobrým tepelným zpracováním masa a zvířecích masných produktů.
- Měkké zrající sýry vybírejte opatrně.
- Syrovou zeleninu důkladně omývejte.
- Při vaření zpracovávejte maso a zeleninu odděleně. Je vhodné mít na krájení odlišná prkénka i nože.
- Po manipulaci s neuvařeným masem si umyjte ruce.
- Pokud jste těhotná, vyhněte se konzumaci sýrů s plísní a sýrů typu camembert. Tavené, tvrdé, krémovité sýry, jogurty a sýry typu cottage můžete jíst normálně.
- Omezte nákup potravin u pultů s lahůdkami, stáncích rychlého občerstvení nebo je alespoň důkladně prohřejte.
Doporučení při listerióze
Máte-li příznaky jako zesilující bolest hlavy, horečka, světloplachost, zvracení, neklid a zmatenost, co nejdříve navštivte vašeho lékaře, protože se u vás pravděpodobně rozvíjí zánět mozkomíšních blan.
Lékaře nezapomeňte informovat, že jste jedli zrající sýry nebo tepelně nezpracované potraviny živočišného původu.
Diskuse k článku
RE : Listerióza