Chůze pro zdraví: Kolik kroků bychom měli denně optimálně ujít?
Abychom zůstali zdraví a v dobré kondici, je nutné zařadit do denního režimu pohyb. Ale jaký pohyb je pro člověka vlastně optimální? Nejpřirozenější je pochopitelně obyčejná chůze. Ostatně pro mnohé je i tou nejjednodušší možností, jak do hektického denního programu pohyb zařadit. Kolik kroků bychom ale denně měli ujít, aby to našemu tělu prospívalo?
Všude se uvádí, že bychom za den měli ujít alespoň 10 tisíc kroků. Kde se toto doporučení vzalo? Rozhodně jde o údaj, který nevychází z žádné seriózní vědecké studie. Objevil se vlastně zčistajasna a nemá žádný vědecký základ.
Zdravá chůze podle vědců
Nicméně se toho nakonec experti přeci jen ujali a rozhodli se udělat průzkum, který by pozitivní dopady chůze na lidské zdraví více osvětlit. Zjistili, že už 4400 kroků za den významně souvisí s nižší mírou úmrtnosti. Už tento počet kroků může prodlužovat náš život. Vědci zároveň uvádějí, že rozhodně je prospěšný jakýkoliv počet kroků, jen je důležité se hýbat. Neboť sedavý způsob života zabíjí více než alkohol a tabák dohromady. Zároveň upozorňují, že zvyšováním počtu denních kroků zvyšujeme svalovou hmotu, podporujeme dýchací systém, zvyšujeme kapacitu plic a chůze navíc značně prospívá i našim kloubům.
Chůze je přirozená a zdravá. Nordic walking je ideální sport nejen pro seniory
Jakoukoliv chůzi bychom proto neměli vůbec omezovat. Pokud je to jen trochu možné, pak by měl zdravý a mladý člověk ujít optimálně zhruba 10 kilometrů denně, tedy asi 13 tisíc kroků. Uváděných a propagovaných 10 tisíc kroků odpovídá zhruba 6 až 8 kilometrům chůze. Zároveň platí i měřítko, že čím rychleji kilometry ujdeme, tím prospěšnější pro nás chůze je. A pochopitelně spalujeme i více kalorií.
Chůze pro radost i zdraví
Chůze je nejoptimálnější lidská aktivita. Je naprosto přirozená a zvládá ji prakticky každý. Přitom právě chůze má spoustu benefitů. Posiluje kosti, kardiovaskulární systém a aktivuje svaly. Především tedy ty lýtkové, které fungují jako pumpa a zvyšují cirkulaci krve v těle.
Avšak stejně jako u jakékoliv jiné aktivity platí, že nic se nemá přehánět. Nastavte si raději nižší denní limit počtu kroků, které hodláte ujít a postupně zvyšujte. Náhlá vysoká zátěž, v případě, že nejste zvyklí, by mohla být nepříjemná.
Jak moc chůze napomáhá hubnutí?
Potřebujete-li se zbavit nadbytečných kilogramů, pak může být chůze pochopitelně dobrou volbou. Pořiďte si krokoměr a sledujte, kolik kroků denně ujdete. Toto číslo se snažte postupně zvyšovat. Pokud vám to zdraví nebo čas dovolí, pak určitě uděláte dobře, pokud přidáte ještě i nějakou další pohybovou aktivitu. Může jít například jen o jógu, protahovací cviky, plavání nebo si samozřejmě můžete dát i silový trénink ve fitness centru. Jaký pohyb zvolíte, je jen na vás. Důležité je především zabojovat proti sedavému způsobu života. A pokud už sedět celý den musíme, pak je třeba toto vyrovnávat pohybem. V opačném případě by nás mohly začít strašit zdravotní obtíže. Člověk je od přírody naprogramovaný na chůzi a pohyb, nikoliv na nečinnost.
Ať tedy budete dělat jakoukoliv aktivitu, je to v pořádku. A kolik kalorií pomůže chůze spálit? V průměru počítejte s tím, že se při konstantní chůzi (cca 4 km/ h) zbavíte zhruba 300 kalorií za hodinu. Přičemž je důležité myslet také na to, že při hubnutí musí být kalorický výdej vyšší než příjem. Jídelníček by měl být lehký, v opačném případě by se mohla dostavit únava a frustrace. Navíc pravidelnost i délka a intenzita chůze jsou nezbytné pro dosažení hubnoucího cíle. Rovněž je dobré vědět, že z tukových zásob si tělo začne odebírat zhruba po dvaceti až třiceti minutách pohybové aktivity.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Chůze pro zdraví: Kolik kroků bychom měli denně optimálně ujít?