Florbal se v Česku poprvé objevil v roce 1984. Přivezli ho sem výměnní studenti z Finska

img
21. 06. 2017

Kolektivní halový sport florbal se v České republice těší nemalé popularitě. Hlavními důvody mohou být dynamičnost hry a celková atraktivita z pohledu hráče i diváka. Florbal se u nás hraje na amatérské i poloprofesionální úrovni a v Praze se konají i velké mezinárodní turnaje. Víte však, kdy a kde vznikl, jaká jsou podrobnější pravidla florbalu a jaké vybavení, je pro hru zapotřebí?

Skandinávie jako kolébka moderního florbalu

Florbal patří mezi moderní kolektivní halové sporty. Masivně se rozšířil v 70. letech ve Švédsku. Za rozšíření tohoto sportu po Skandinávii a následně po celém světě, můžeme ale děkovat americké společnosti Cosom, která na konci 50. let 20. století vyvinula první plastové hokejky pro hru s míčem. Tyto hokejky byly brzo představeny ve Švédsku, kde si je místní oblíbili a vytvořili pravidla pro řadu her s nimi.

Čtěte také:

Fotbalový trénink – každodenní dřina na hřišti i v posilovně

S přibývající popularitou plastových holí vznikla potřeba vytvořit jednotnou podobu hry, které by se mohly věnovat větší skupiny a pořádat mezi sebou zápasy. Zpočátku se kolektivní sport s míčkem a plastovými hokejkami nazýval innebandy a populární byl především mezi hokejisty v průběhu letního období. Ze Švédska se tento sport následně rozšířil do Finska a následně do Švýcarska. V roce 1986 byla založena Mezinárodní florbalová federace a došlo ke sjednocení pravidel.

V českém prostředí se florbal objevil poprvé v roce 1984, kdy Finové v rámci univerzitního výměnného pobytu přivezli plastové hokejky a představili jejich oblíbený halový sport. V roce 1991 byly plastové hokejky poprvé přivezeny do České republiky ve větším počtu a již o rok později došlo k založení České florbalové unie. V roce 1992 byly do Česka přivezeny i první plastové mantinely.

Florbalu se v českém prostředí daří i dnes, z hlediska počtu členů jsme na třetím místě hned po Švédech a Finech. Na čtvrtém místě jsou Švýcaři. Florbal je však populární po celém světě, své zástupce má například i Japonsko, Čína, Jižní Korea, Nigérie nebo Pákistán.

Pravidla florbalu krok za krokem

Florbal se hraje v hale na hracím poli o velikosti 40 metrů na délku a 20 metrů na šířku. Hřiště je ohraničeno plastovými mantinely vysokými půl metru, které zabraňují vystřelování míčku mimo hrací pole a současně slouží jako taktický prostředek k přesunu míčku díky odrazům.

Zápas se hraje na třetiny o hrací délce 20 minut. Mezi jednotlivými třetinami jsou desetiminutové pauzy. U amatérských a mládežnických zápasů se délka jednotlivých třetin může lišit. V zápase se utkávají vždy dvě družstva. Každé družstvo má pět hráčů v poli (obvykle tři útočníky a dva obránce) a jednoho brankáře.

Cílem hry je umístění míčku pomocí plastové hole do branky. Míček se nesmí chytat rukama s výjimkou brankáře, který nemá plastovou hokejku. Původní švýcarský florbal se v tomto lišil, hokejkou byl totiž vybaven i samotný brankář. V poli se může míček posouvat pouze pomocí hokejky a nohou, může se též odrážet od mantinelů. Hra hokejkou nad úroveň kolen je zakázaná, stejně jako výskok hráče.

Hra začíná vhazováním, a to na začátku třetiny a po každé vstřelené brance. Vhazování se uskutečňuje ve středu hracího pole a účastní se ho jeden hráč z každého družstva. Ke vhazování dochází rovněž v případě neúmyslného poškození míčku nebo v případě neobvyklé situace v průběhu hry. Pokud míček opustí hrací pole a přeletí přes mantinel, uskuteční se rozehrání v místě, kde mantinel přeletěl, a to vždy 1,5 metru od něj. Během hry může dojít i k volnému úderu, a to v případě porušení pravidel. V takovém případě dochází k trestné střelbě od prodloužené čáry brankoviště.

K pravidlům nutno též dodat, že brankář nesmí při výhozu přehodit půlicí čáru, stejně jako nesmí přijmout přihrávku spoluhráče. V takovém případě rovněž dochází k volnému úderu soupeře. Během zápasu se mohou hráči v týmu kdykoliv prostřídat, každý tým však může mít celkem maximálně 20 hráčů včetně těch v hracím poli. Pravidla florbalu jsou poměrně snadná a zvládne je každý.

Výstroj hráče pro florbal je jasně daná

Oficiální zápasy ve florbalu vyžadují použití schváleného vybavení – mantinelů a branek. Během hry se používají plastové děrované míčky v různých barvách, v České republice jsou však při oficiálních zápasech povoleny pouze ty bílé. Každý hráč má povinnou výstroj, přičemž se liší výstroj hráče a brankáře:

  • Výstroj hráče – florbalová hůl, dres, halová či florbalová obuv a volitelné doplňky (potítka, nátepníky)
  • Výstroj brankáře – brankářská vesta, triko, rukavice, chrániče, kalhoty a triko

Florbal a florbalová hůl

Poznávacím znakem florbalu je florbalová hůl, se kterou hráči v poli odráží míč. Na trhu jsou k dispozici hole různé tvrdosti a délky. Při výběru florbalové hole je třeba jejich zohlednit délku. Nejrozšířenější jsou hole střední délky (92 až 96 cm) pro hráče vysoké cca 175 až 185 cm. 

V závislosti na úchopu hole je třeba vybrat její zahnutí na pravou nebo levou stranu. Vybírá se také podle tvrdosti hole a čepele. Měkké čepele jsou vhodné pro technické hráče a vynikají svou kontrolou, naopak tvrdé jsou sice náročné na ovládání, zato ale přináší maximální razanci. Na trhu jsou hole v různých cenových kategoriích, které se kromě kvality zpracování liší i v použitém materiálu. Levné hole jsou vyrobeny z kompozitu nebo sklolaminátu a mají nižší odolnost a pevnost. Naopak dražší hole jsou vyrobeny z karbonu a vynikají lehkostí i pevností. 

Díky velké popularitě se může k florbalu dostat prakticky každý. Naprostá většina škol disponuje základním vybavením, potřebným pro plnohodnotnou a bezpečnou hru. Chcete-li se i vy začít věnovat florbalu, zjistěte si informace o amatérských týmech ve vašem okolí a kontaktujte je. Předem si také nastudujte pravidla florbalu, ať vás v praxi nic nezaskočí. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání s kočárkem je skvělý způsob, jak spojit sport s péčí o dítě. Zjistěte, co před vyběhnutím nepodcenit

Běhání s kočárkem je v posledních pár letech velký hit, kterému propadlo mnoho novopečených rodičů. Tato aktivita je krom jiného t...

Znáte fartlek? Netradiční běžecký trénink střídající pomalé a rychlé intervaly. Bude vás to bavit!

Jestliže se chcete dostat rychle do kondice, zhubnout a zvýšit svou tělesnou zdatnost, pak je fartlek pro vás to pravé. Jde o půvo...

Běhání v chladných měsících. Je lepší běhání venku nebo na běžeckém pásu?

Běhání je činnost prospěšná. Nejen pro naše tělo, ale i pro ducha. Během běhání jsme schopni dokonale vypnout hlavu, odpočinout si od stresu a na chvíli zapomenout na starosti. Zároveň posilujeme tělo, budujeme...

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Kurz sebeobrany působí pozitivně nejen na fyzičku. Co dalšího vám přinese?

Kurz sebeobrany můžete zvažovat, pokud se chcete dostat do lepší fyzické kondice, ale pachtění v posilovně vás zkrátka nebaví. Zahrnuje totiž celou řadu bojových umění, mezi kterými si každý najde to pravé. Ať ...

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

MMA je zkratka pro Mixed Martial Arts, což v překladu do češtiny znamená smíšená bojová umění. Někdy je tento sport nazývaný i jako boj v kleci, probíhá totiž v oplocené aréně. MMA je obecně považovaný za jeden...

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení po porodu. Tipy na cviky, které vás dostanou do formy

Jestliže se vám právě narodilo miminko a toužíte dostat co nejrychleji zpět do formy, pak pro vás bude cvičení po porodu to pravé. Navíc vám takové cvičení může pomoci i s rekonvalescencí a zbaví vás přebytečný...

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Oční jóga opravdu funguje. Vyzkoušejte těchto 5 cviků a přesvědčte se na vlastní oči

Oční cvičení častěji označované také právě jako oční jóga jsou speciální pohyby, které údajně mohou pomoci zlepšit nebo posílit oč...

Balanční cvičení je důležité v každém věku. Podpoří zdraví, fyzičku i kognitivní funkce

Balanční cvičení je vhodné prakticky pro kohokoliv a v jakémkoliv věku. Dokonce je přímo žádoucí. Zejména starším lidem může pravi...

Cvičení versus fyzická aktivita: Jaký je mezi nimi rozdíl a co je pro vás lepší?

Ze všech stran neustále slyšíme o tom, jak důležitá je fyzická aktivita. Ale co si pod tímto pojmem představit? Skutečně musíme cv...

Máte sedavé zaměstnání nebo jste neustále v pohybu? Víme, jaký sport je pro vás nejvhodnější

Chtěli byste se začít hýbat a rozhodli jste se, že pustíte do nějakého sportu? Možná ale přemýšlíte, jaký sport by vás vůbec mohl ...

Oční jóga opravdu funguje. Vyzkoušejte těchto 5 cviků a přesvědčte se na vlastní oči

Oční cvičení častěji označované také právě jako oční jóga jsou speciální pohyby, které údajně mohou pomoci zlepšit nebo posílit oč...

Balanční cvičení je důležité v každém věku. Podpoří zdraví, fyzičku i kognitivní funkce

Balanční cvičení je vhodné prakticky pro kohokoliv a v jakémkoliv věku. Dokonce je přímo žádoucí. Zejména starším lidem může pravi...

Tichá chůze podpoří duševní pohodu i fyzickou kondici. Praktikovat ji můžete každý den

V dřívějších dobách byla tichá chůze přirozenou součástí lidského života a nebyl z ní vytvářen nějaký extra fenomén. Dnes se o ní ...

Běhání s kočárkem je skvělý způsob, jak spojit sport s péčí o dítě. Zjistěte, co před vyběhnutím nepodcenit

Běhání s kočárkem je v posledních pár letech velký hit, kterému propadlo mnoho novopečených rodičů. Tato aktivita je krom jiného t...

Tanec pro každého. Nejlepší forma cvičení, která vás bude bavit

Tanec není jen umění. Je to spontánní, příjemný a zábavný sport, který může dělat prakticky kdokoliv. A obří výhodou jsou zdravotní benefity, které přináší. Navíc není vůbec důležité, jestli umíte tančit nebo n...

Shuffle dance na hubnutí? Propadněte tanci, díky němuž spálíte kalorie zábavnou formou!

Shuffle dance je již dlouhou dobu velkým hitem mezi všemi milovníky tance a elektronické hudby. A pokud vás nebaví dřít do úmoru v...

Barre cvičení vám vymodeluje dokonalou postavu, kterou vám budou všichni závidět

Barre cvičení je novinka, která se k nám dostala z Austrálie. Spojuje v sobě prvky baletu, pilates a jógy. Barre cvičení je sestav...

Cvičení pro lepší spalování tuků. Vyzkoušejte zaručené tipy, které pomohou rychleji odbourat tukové zásoby

Spalování tuků je náročnější proces, ale pokud chceme být štíhlí, musíme na eliminaci tukové tkáně pořádně zapracovat. Ovšem nejen...

Tichá chůze podpoří duševní pohodu i fyzickou kondici. Praktikovat ji můžete každý den

V dřívějších dobách byla tichá chůze přirozenou součástí lidského života a nebyl z ní vytvářen nějaký extra fenomén. Dnes se o ní ...

Treking si zamilují všichni, co rádi překonávají své osobní limity. Vydejte se na dlouhou túru a vytřibte své myšlenky!

Treking je hit a propadnete mu i vy, pokud milujete adrenalin, přírodu, pohyb a překonávání sebe sama. Možná díky němu zdoláte nej...

Pickleball pro zábavu i zdraví. Nový sport, který raketově nabírá na oblíbenosti

U nás ještě není tolik známý, přesto je po celém světě čím dál tím oblíbenější. Výhodou je, že na něj potřebujete jen minimální vy...

Chůze jako ideální pohybová aktivita. Prospívá fyzickému i duševnímu zdraví. A také krásné postavě

Chůze je nejpřirozenější pohyb, o tom není třeba polemizovat. Ne náhodou se proto stala jednou z nejoblíbenějších fitness aktivit....

Balet pro dospělé procvičí nejen celé tělo, ale posílí i mysl

Toužili jste jako malí být baletkou nebo baleťákem? I když jste vyrostli a sen se vám zatím nesplnil, není pozdě. Balet si můžete vyzkoušet i nyní. Dokonce se dá říci, že se z něj stává populární moderní cvičen...

Tabata: Intenzivní cvičení, které vás rychle dostane do kondice

Jedním z důvodů, proč každý den necvičíme, je nedostatek času. Ovšem i to je řešitelná veličina. Existují druhy cvičení, které příliš času nezaberou, přesto dokonale protáhnou i posílí celé tělo. A zároveň nám ...

Výživa při cvičení: Co byste měli jíst po tréninku, aby svaly rostly a vy jste se cítili skvěle?

Stejně jako samotný trénink je důležité i jídlo, které tělu dodáme po cvičení. Může nám totiž pomoci k lepší regeneraci i budování...

Cvičení s kettlebell pro všechny. Poradíme jak začít a jak cvičit správně

Kettlebell, známé také jako jednoruční činky, se v posledních letech staly značně populárním doplňkem fitness cvičení. Díky kettlebell dokonale procvičíte a posílíte celé tělo. A navíc je cvičení s kettlebell z...

Trápí vás zmrzlé rameno? 5 nejlepších cviků, které vám uleví

Syndrom zmrzlého ramene je značně nepříjemný zdravotní problém, který se projevuje silnou bolestivostí a nepohyblivostí ramenního kloubu. Člověk má problém s jakýmkoliv pohybem paže i s rotací ramene. Ale přede...

Cvičíte pravidelně? Nezapomínejte na regeneraci svalů. Aby byly svaly silné, potřebují i odpočívat

Ať už snažíte spálit tuk nebo nabrat svaly, vždy je důležité ve svém cvičením plánu myslet i na regeneraci svalů. Cvičení je sice ...

I svaly potřebují péči. Tipy, jak účinně předcházet zranění svalů

Jestliže pravidelně cvičíte, měli byste myslet především na své svaly. Nikoliv pouze na to, jak po cvičení rostou. Ale zejména na to, abyste jim dopřávali pravidelnou regeneraci a předcházeli tak i zranění sval...

Závislost na cvičení jako velký problém. Obnovte svůj zdravý vztah ke cvičení i k pohybu

Závislost na cvičení může být velký problém a zbavit se jí rozhodně není jen tak. Jak se vlastně stane, že se pohyb změní ze zábav...

Sportovní obuv by měla být kvalitní a odpovídající druhu pohybové aktivity. Jak vybírat?

Sportovní obuv by měla být pohodlná, a především pak kvalitní. Její správný výběr nelze podcenit, neboť tak můžete předejít nepříj...

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Chcete rychle zhubnout a přitom budovat svalovou hmotu? Zařaďte do jídelníčku protein z hnědé rýže

Proteinové prášky patří mezi doplňky stravy, které využívají především sportovci. Ale nejen jim jsou určeny. Využívat služeb prote...

Veganský protein: Má smysl konzumovat výhradně rostlinné proteiny? Který protein je nejlepší?

Proteiny se v poslední době staly stálicí v jídelníčku, ale také oblíbenými suplementy ve sportovní výživě. Někteří říkají, že byc...

9x nízkosacharidové svačiny, které vás na dlouho zasytí

S končící zimou máme chuť dostat se opět do formy a zbavit se tukových zásob, které na našem těle za poslední měsíce ulpěly. Sázkou na jistotu může být nízkosacharidová dieta, která dokáže tukové zásoby poměrně...

Nejlepší proteinové koktejly, které zaženou hlad a pomohou budovat svalovou hmotu

Ať už se řadíte mezi sportovce nebo se jen snažíte zformovat postavu či nabrat svalovou hmotu, mohou být pro vás proteinové koktej...