Podvodní hokej jako ideální letní zábava
Je pro vás podvodní hokej novinkou? Pak se s námi ponořte do jeho hlubin. Obecně se dá říct, že jsme národ hokejový, hokej hrajeme, nebo jej velmi zaníceně sledujeme. Česká fanouškovská základna je velice stabilní a také poměrně početná. V našich končinách je ve středu pozornosti lidí především hokej lední, nebo pozemní. Avšak i ten podvodní má své nadšence.
Podvodní hokej je ideální sport pro ty, kteří se rádi potápí. Vhodnější je pro ty jedince, kteří mají dobrou fyzickou kondici a jsou schopní pod vodou nějaký čas vydržet. Díky této pohybové aktivitě výborně zpevníte tělo a vylepšíte svůj zdravotní stav.
Podvodní hokej a jeho historie
Možná se vám bude zdát, že podvodní hokej je poměrně mladým sportem, ale opak je pravdou. Tato nezvyklá pohybová aktivita má velice dlouhou historii. Společnost se podvodním hokejem baví celých 66 let. A kdo že je vlastně jeho autorem? Je to Angličan Alan Blake. Společně s manželkou a přáteli byli v padesátých letech členy potápěčského klubu a díky potápění si užívali v letních měsících neuvěřitelných zážitků v podmořském světě. Problém v té době nastal v zimních měsících, protože potápěči ještě neznali neoprenové obleky, které by je ochránily před prochladnutím. Proto tito mladí lidé v čele s Alanem vymýšleli způsob, jak se v zimě zabavit, aby si alespoň trochu přiblížili pobyt v moři. Nabízel se samozřejmě prostor bazénu, který poskytoval slušné podmínky pro potápěčské nadšence. Dlouhé zimní dny a večery si chtěli rovněž zpestřit, a tak tehdy poprvé světlo světa spatřila myšlenka podvodního hokeje, který nazval Alan s přáteli Octopush (což znamená v překladu osm tlačících). A proč vlastně osm? Tehdy se sport hrál v počtu 4 na 4. Pouhá myšlenka mladých Angličanů však nestačila, bylo potřeba vymyslet určitá pravidla, a hlavně podobu herního náčiní, které ve vodním prostředí muselo předčít hmotností to klasické. Podvodní hokej se tedy začal vyvíjet.
Podvodní hokej a jeho pravidla
Základem pro to, aby skupinka nadšených potápěčů mohla hrát podvodní hokej, je dostatečně hluboký bazén. Nutností je alespoň dvoumetrová hloubka. Neméně důležitý je i rozměr bazénu. Minimální požadavky na jeho rozměry jsou 12 metrů šířka a 20 metrů délka. Co se týká pravidel, jsou velice podobná těm klasickým hokejovým. Proti sobě hrají dva týmy, které jsou desetičlenné. Z toho každý tým má čtyři hráče, kteří jsou na takzvané střídačce. Když se pod vodou někdo unaví, jednoduše jej dotyčný vystřídá. Při střídání v rámci podvodního hokeje je potřeba větší rychlosti a mrštnosti než u hokeje pozemního, či ledního. Střídající totiž může skočit do bazénu až v momentu, kdy je unavený hráč zcela mimo vodní plochu. Aby byl puk schopný udržet se na dnu bazénu, je vyrobený z olověného materiálu a jeho hmotnost bývá kolem kilogramu až kilogramu a půl. Doba zápasu je určená na 2 x 15 minut, přestávka je jedna tříminutová. I u tohoto sportu samozřejmě nemohou chybět rozhodčí, kteří dohlížejí na dodržování pravidel hry. Zpravidla jsou v bazénu dva rozhodčí a na souši bdí ten hlavní. Přítomen je často i člověk, který měří čas a zapisuje průběh zápasu.
Podvodní hokej a nezbytné vybavení k zápasu
Podvodní hokej vyžaduje stejně jako ten suchozemský řádné vybavení. Důležité jsou branky umístěné pod vodou, jejichž šířka je zhruba tři metry. Jsou vyrobené z těžších materiálů, stejně jako již zmíněný puk. Ten je mimo jiné na povrchu pokrytý pryží, aby po dnu lépe klouzal. Jelikož se jedná o vodní sport, jsou podstatné samozřejmě pohodlné plavky, maska se šnorchlem, plavecká čepice, ploutve a také potřebujete speciálně upravené hokejky s rukavicemi. Většina tohoto vybavení je poměrně dobře sehnatelná na internetu. V Česku ale poněkud vázne zejména prodej hokejek, puků, či rukavic na podvodní hokej a občas je i nemožné v zemi tyto pomůcky sehnat, rozhodně ale uspějete na zahraničním trhu.
Podvodní hokej v České republice
Skupinka milovníků potápění v Česku si zalíbení v podvodním hokeji našla již v roce 1997. Průkopníkem tohoto sportu v naší zemi je Jiří Hruška, který je předsedou Klubu sportovního potápění v Českých Budějovicích. Spolu se členy klubu před lety absolvoval zahraniční soutěž týkající se podvodního hokeje. Tento sport je natolik zaujal, že jeho pravidla přivezla skupinka sportovních potápěčů i do Čech. Od té doby Jiří pracoval s kolegy na jeho zdokonalení v našich podmínkách a v posledních letech se s členy klubu účastnil i mnoha dalších turnajů. Některé se dokonce konaly i v České republice s mezinárodní účastí. Podvodní hokej si zkrátka našel i v našich končinách své nadšence a není určen pouze pro muže, v některých týmech jsou dokonce i zapálené ženské potápěčky. Přemýšlíte o tom si tento nezvyklý sport vyzkoušet? Pokud jste příznivci potápění, pusťte se do toho!
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Podvodní hokej jako ideální letní zábava