Jóga si hravě poradí s bolestmi kloubů. Vyzkoušejte ji!
Cvičíte jógu? Když už se jednou člověk seznámí s jógou, zpravidla není cesty zpět. Cvičit jen jednou týdně nám po čase nestačí a tělo si zvykne na častý příliv endorfinů i protahování a posilování celého těla. S cvičením se ale i ruku v ruce pojí zdravý životní styl. Právě rostlinná strava a pravidelný pohyb jsou velkým přínosem při bolestech páteře a onemocnění kloubů. Jak správně cvičit, aby nás všechno nebolelo?
Jóga je sport, který nezatěžuje klouby
Pokud už jednou trpíme na onemocnění kloubů, je třeba vybírat takový sport, který nám nebude naše klouby ještě více zatěžovat. Tvrdé posilování, kondiční aerobní cvičení a především skákání či běh nejsou příliš vhodné. Vysokohorská turistika nám ve větších nadmořských výškách, kde je více vlhko a chladno, také neprospívá. Navíc představa, že zdoláváme vrcholy bez trekingových holí, a hlavně tu prudkou cestu z kopce, nás už předem nutí naše kolena pořádně stávkovat.
Z vhodných sportů pro klouby naopak můžeme jmenovat plavání spojené s pobytem v sauně, a rozhodně také jógu. I jóga, která se cvičí při vysokých teplotách, může našim kloubům velice prospět. Nejde jen o způsob jemného a plynulého protahování a posilování - existují také speciální cviky, které pomáhají při nejrůznějších zdravotních potížích. Jóga rovněž praktikuje nejrůznější cviky, které prokrvují a stimulují vnitřní orgány a podporují jejich lepší činnost. U jógy je též důležité správné dýchání - dech přece znamená život.
Jóga a zdravý životní styl
Pravý jogín je zvyklý cvičit každý den. Nezačíná svůj den bez Pozdravu Slunci a nekončí jej bez Pozdravu Měsíci. Umí správně dýchat, léčí si své neduhy cvičením a meditací a stravuje se velmi střídmě a zdravě. Ať už jde o makrobiotiku či přemíru rostlinné stravy v jídelníčku, právě tento způsob stravování a omezení živočišných produktů a tuků nám pomůže k lepšímu zdraví a k menší bolesti kloubů. Pokud to přeháníme s příjmem proteinů, máme nadváhu a moc se nepohybujeme, naše klouby tím značně trpí. Při nadměrné konzumaci masa a živočišných bílkovin se nám totiž v těle ukládá kyselina močová.
Právě přebytek kyseliny močové se pak usazuje v kloubech a způsobuje dnu. Klouby nás pak bolí, jsou oteklé a postupně degenerují. Určitě je vhodné odlehčit stravu a příjem bílkovin snížit. A ke cvičení jógy lehká strava s převahou zeleniny a s vyloučením či omezením masa určitě patří. A samozřejmostí je také nepřehánět to se sladkostmi. Omezení příjmu bílkovin totiž nemusí nutně znamenat zvýšení příjmu sacharidů.
Power jóga pro náročné
Pokud chcete začít s cvičením, určitě je na místě přihlásit se do kurzu "jóga pro začátečníky" a zpočátku to nepřehánět s intenzitou. Mohli byste totiž cviky provádět zbytečně nesprávně, a to by určitě nevedlo k žádnému pozitivnímu výsledku. Jóga se pojí také s relaxací a meditací, jde o pomalé cvičení, a pokud si z ní chcete udělat maratón, to raději vyzkoušejte takzvanou power jógu.
Power jóga právě poskytuje mnohem dynamičtější cvičení pro více náročné cvičence, kteří milují akci a rychlejší pohyby. U power jógy spálíte více kalorií, je totiž propojena s prvky aerobního cvičení. U dynamičtějšího aerobního cvičení však dávejte pozor, abyste nezatěžovali své klouby, které potřebují naopak pomalý pohyb. Poskakování jim rozhodně neprospívá.
Jóga a hypermobilní klouby
Jóga celkově zvyšuje pružnost těla a ohebnost kloubů, posiluje svaly celého těla, včetně těch zádových, které má většina lidí ochablé díky sedavému zaměstnání. Pokud máte hypermobilní klouby, raději se věnujte pozvolnému posilování a neveďte své pohyby zpočátku až do extrémně krajních mezí.
Hypermobilní klouby totiž často bolí a způsobují problémy tím více, čím více s nimi protahujeme celé tělo bez toho, aniž bychom měli dobře zpevněné okolní svaly. Přejeme vám dobrou volbu zkušeného lektora, který vám poradí, na jaké konkrétní cviky byste se měli s ohledem na své zdravotní problémy zaměřit!
Diskuse k článku
RE : Jóga si hravě poradí s bolestmi kloubů. Vyzkoušejte ji!