Domácí máslo jako hit posledních týdnů! Finančně se příliš nevyplatí, ale je chutnější než kupované
V posledních týdnech se cena čtvrtkilové kostky másla v obchodech vyšplhala až na 60 korun. Odborníci navíc varují, že před Vánoci může cena vyskočit až k 70 korunám za balení másla. Proto si pojďme vyzkoušet vyrobit domácí máslo. Je to snadné a nezabere to více než 15 minut.
Vzpomenete si na dobu, kdy jste jako malé děti, pomáhali rodičům nebo prarodičům v kuchyni? A oni vám tehdy říkali: "pozor, ať mi tu šlehačku nepřešleháš". Možná jste tehdy poslechli, možná ne. Každopádně dneska se dozvíte, co se stane, pokud smetanu přešleháte. Ano, správně. Vznikne domácí máslo. Přesně takhle jednoduché to je, přesto si postup na domácí máslo ukážeme pěkně krůček po krůčku.
Domácí máslo krok za krokem
Domácí máslo se v dřívějších dobách vyrábělo pomocí máselnice, kde se stloukalo. Proces to byl sice krásný, ale zdlouhavý. A proto vás dnes naučíme jednoduchý, moderní způsob na domácí máslo.
SMETANA
Jedinou ingrediencí, které budete na domácí máslo potřebovat je smetana. Přesněji řečeno smetana na šlehání. V obchodě vybírejte smetanu, která obsahuje nejméně 30 % tuku. Čím více tím lépe. Vyplatí se také sledovat slevy. Čím levnější smetanu koupíte, tím levnější bude i výsledné domácí máslo.
Dále byste se měli při nákupu smetany dívat na to, aby smetana nebyla stabilizovaná, tedy aby byla bez stabilizátorů (karagenanů - E407). Stabilizátor má totiž za úkol dohlídnout na to, aby se smetana nedala přešlehat. Což je přesně ten úkon, který chceme se šlehačkou provádět.
PODMÁSLÍ
Při přešlehání smetany se vám oddělí dvě složky - máslo a podmáslí. Podmáslí určitě nevylévejte, ale použijte ho. Můžete ho přidat do chleba, použít při pečení koláčů nebo jen tak vypít.
KUCHYŇSKÉ VYBAVENÍ
Pro výrobu domácího másla budete potřebovat elektrický šlehač. Situace nahrává těm, kdo mají šlehací robot, který není třeba držet rukama. Takoví z vás si ušetří určitě 50 % práce. Ostatní budou muset šlehač držet.
Dále si vám pro domácí máslo bude hodit plátýnko nebo obyčejný cedník. A někteří z vás možná ocení také gumové rukavice. Z másla totiž budeme v poslední fázi vymačkávat přebytečné podmáslí a ne každému musí být kontakt s čerstvým máslem příjemný.
Domácí máslo - recept
Ingredience:
-
1 litr smetany ke šlehání bez stabilizátorů (s alespoň 30% tučností)
-
elektrický šlehač
-
plátýnko nebo síto
-
Smetanu nalijte do nádoby a začněte šlehat, ať už robotem nebo ručním šlehačem. Po chvíli vám vznikne šlehačka, kterou běžně používáte do dortů nebo krémů. Šlehejte dál.
-
Po další chvíli vám vznikne přešlehaná šlehačka s konzistencí, kterou je možné dát třeba do kávy. Vy ale nepřestávejte šlehat.
-
Šlehejte až do té doby, než se v nádobě jasně oddělí smetana od mléčného tuku a vznikne podmáslí. Poznáte to podle toho, že smetana zežloutne, zhrudkovatí a budu "plavat" v odděleném podmáslí.
-
Ještě chvíli šlehejte, ale už jen na menší výkon.
-
Poté je třeba oddělit máslo od podmáslí. Udělejte to s pomocí plátýnka nebo cedníku, ale podmáslí nevyhazujte.
-
Nakonec je třeba z másla vypláchnout veškeré podmáslí, jelikož by v máslu kysalo a domácí máslo by proto v lednici moc dlouho nevydrželo.
-
Máslo proplachujte pod tekoucí vodou nebo v misce s vodou, aby se z másla uvolnilo veškeré přebytečné podmáslí.
-
Že je domácí máslo hotové poznáte podle toho, že z něj bude vytékat už jen čirá voda.
-
Domácí máslo uložte do formičky a vložte do lednice.
Domácí máslo a trocha matematiky
Litr smetany ke šlehání lze v obchodě pořídit zhruba za 100 korun. Pokud máte štěstí na slevu, pak levněji. Z 1 litru smetany ke šlehání doma získáte 600 ml podmáslí a zhruba 350 až 370 gramů domácího másla. Finančně se tedy domácí máslo oproti kupovanému nevyplatí.
Druhou a zcela neporovnatelnou stránkou je ale chuť domácího másla. Ta je s kupovaným máslem neporovnatelná. Kupované máslo navíc často obsahuje velké množství chemie, vyrábí se ze zmraženého mléčného tuku a podobně. Domácí máslo tedy za tu 15 minutovou námahu určitě stojí!
Domácí máslo se finančně vyplatí jedině v případě, že jste si oblíbili ochucená nebo solená másla. Za čtvrtkilové balení v obchodě zaplatíte něco okolo stokoruny. Kdežto domácí máslo s bylinkami a solí si vyrobíte průměrně za 60 Kč. A to už je rozdíl!
Podívejte se také na další díly našeho seriálu!
SERIÁL - Přečtěte si také, jak vyrobit další domácí mléčné výrobky
- Domácí máslo
- Domácí mascarpone
- Domácí jogurty
- Domácí lučina
- Domácí tavený sýr
- Domácí řecký jogurt
- Domácí balkánský sýr
- Domácí mozzarella
- Domácí creme fraiche (krém freš)
- Domácí bylinkové máslo
- Domácí pribináček
- Domácí kefír z tibetské houby
- Domácí indický sýr panýr
- Domácí kefír
- Domácí korbáčiky
- Domácí sýr z tvarohu
- Domácí mléčná rýže
- Domácí tvaroh
- Domácí nakládané sýry
- Domácí přepuštěné máslo ghí
- Domácí termix
- Domácí kondenzované mléko
- Domácí sýr eidam
Napsat komentář: Domácí máslo jako hit posledních týdnů! Finančně se příliš nevyplatí, ale je chutnější než kupované
RE: Domácí máslo jako hit posledních týdnů! Finančně se příliš nevyplatí, ale je chutnější než kupované