Geocaching aneb hledání pokladů s GPS propojuje zábavu s turistikou

Geocaching aneb hledání pokladů s GPS propojuje zábavu s turistikou
19. 07. 2017 Přečteno: 1396x

Narazili jste někdy v lese na člověka s GPS zařízením nebo chytrým telefonem v ruce, který zvědavě koukal pod pařez nebo do mechu? A přemýšleli jste, co je to za podivnou hru, která se tak nápadně podobá stopované? Pak už znáte odpověď na vaši otázku, jedná se totiž o geocaching. Jeho cílem je najít podle GPS souřadnic ukrytý poklad a následně se zapsat do přiložené knížečky nebo sešitu. Jedná se o aktivitu, která v sobě propojuje hru s turistikou. A právě to je možná důvodem, proč je tato zábava celosvětově tak oblíbená.

Geocaching byl založený v roce 2000 bezprostředně poté, co tehdejší americký prezident Bill Clinton odstranil umělou odchylku, která do té doby manipulovala s GPS signálem pro běžné občany. Díky zlepšení signálu už bylo možné navigovat s přesností až na několik metrů, a tak vznikla hra geocaching. Historicky první keška byla založená 3. května roku 2000 Davem Ulmerem ve státě Oregon. U nás našla první keška své umístění o rok později, a to 1. června 2001 kousek od Štramberku. Keška nese název Tex-Czech a dodnes je právě díky své historii velmi oblíbená. Od roku 2000 propadlo hře geocachingu nepočítaně hráčů po celém světě.

Čtěte také:

Geocaching je zábava pro všechny generace

Na lovu kešky pod vodou i na stromě

Hráči geocachingu se u nás nazývají geocacheři, počeštěně potom geokačeři nebo jen kačeři. Ti si nejprve na internetu vyberou z tisíce kešek ty, které je zaujaly nejvíce, a to například podle umístění, zaměření nebo obtížnosti. Právě obtížnost je v listingu dána počtem hvězdiček od 1 do 5.

Na místo s jednou hvězdičkou se dostane i vozíčkář, ale na místo, které má hvězdičku a půl už nemusí. Dvě hvězdičky značí louku, les nebo jiný nenáročný terén, tři hvězdičky naznačují, že poklad může být skrytý pod zemí nebo třeba na stromě. Čtyři hvězdičky už bývají hodně náročné, keška může být vysoko na stromě nebo naopak schovaná pod vodou. A na místo označené pěti hvězdičkami už můžete potřebovat horolezeckou nebo potápěčskou výbavu.

Geocaching můež nabídnout sběratelské kartičky pro deset nejrychlejších hráčů

Kešek existuje několik druhů. Ty základní se nazývají tradiční kešky, hráči ale mohou odlovit i takzvané multikešky (na pokračování) nebo mystery keše. Po nalezení keše, hráč napíše do přiložené knížečky své jméno a v případě možnosti si vezme ukrytý poklad, který nahradí jiným. Autor kešky ale v popisu může zadat, co by měl hledač do kešky sám vložit a hráč to musí respektovat. Výměna pokladu je však v dnešní době spíše ojedinělá.

Obvykle lze v keškách najít nejrůznější poklady jako například figurky z kinder vajíček, autíčka, vyřezávané figurky, drobnosti nebo mince. Pokročilejší geokačeři pak do kešek umisťují dřevěná kolečka s logem, která si nechávají speciálně vyrábět. Někteří hráči, pak k nově vytvořené kešce přikládají i sběratelské kartičky pro prvních deset lovců nebo jiné zajímavosti. Jednotná geocaching mapa, která by přehledně značila veškeré keše, zatím sice v Česku neexistuje, orientovat se ale můžete podle oficiální mezinárodní mapy geocachingu.

Geocaching hrajte i v zahraničí, procvičíte si jazyk

Hra pokladů se po jejím vynalezení stala rychle oblíbenou i na různých místech v zahraničí. Proto se svého koníčku nemusíte vzdávat, ani když vyrazíte na dovolenou nebo krátký výlet. Veškerá pravidla hry jsou stejná, pouze popis místa nálezu (takzvaný listing) si budete muset přeložit. Hledáním kešek v zahraničí si tak nejen procvičíte cizí jazyk, ale dostanete se třeba i na místa, na která byste se běžně nepodívali.

5 tipů na krásné a zajímavé kešky, které vás budou bavit

  • Keška ukrytá ve Vysokých Tatrách: Milovníci vysokohorské turistiky mohou spojit geocaching s jednou z chystaných túr. Krásnou kešku totiž naleznou přímo kousek od jednoho z nejvyšších vrcholů Slovenska Kriváně s výškou 2494 m. n. m. Kešku je možné si ulovit v turistické sezóně od 16. června do 31. října každého roku.
  • Nejníže ukrytá keška v Česku: Pro sběratele rekordů doporučujeme kešku, která se nachází v oblasti Hřensko v národním parku České Švýcarsko. Extrémní je na ní umístění jen v hloubce 117 m. n. m.
  • Obří žirafa v německém Legolandu: Pokud budete mít někdy cestu do berlínského Legolandu, určitě se zastavte u obří žirafy, která v jednom z lega kousků důmyslně ukrývá malou kešku. V roce 2015 ji uživatelé zvolili jako nejoblíbenější na světě.
  • Série multikeší na motivy Pána prstenů: Sérii čtyř kešek s jednotlivými názvy Kraj, Fangorn, Odula a Hora osudu si budou moct je připravená pro všechny milovníky fantasy ságy z pera anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena. Podobně jako v knize i tady nejdřív dostanete prsten, který budete muset na další cestě chránit, abyste ho nakonec vhodili do Hory osudu.
  • VLTAVA RIVER: Stejnojmennou kešku si budete moct odlovit právě u naší nejdelší české řeky. Při jejím hledání si užijete krásných výhledů v našem hlavním městě.

Jsem začátečník a chci zkusit geocaching. Co potřebuji?

Chtěli byste si vyzkoušet geocaching, ale nemáte GPS navigaci? Nevadí. Hledání bez turistického GPS pomocníka bude sice maličko těžší, ale nikoliv nezvladatelné. Pokud posléze zjistíte, že vás geocaching baví, tak si techniku můžete zakoupit později. A jak tedy na to? Nejprve si založte účet na www.geocaching.com, kde si stáhnete aplikaci do svého chytrého telefonu, vyberete kešku, přečtete si její popis, nastudujete terén a pak už můžete směle vyrazit na lov. A pamatujte, geocaching má být především zábava, tak si to užijte.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Yeti
    26. 7. 2017 09:52
    To vám pevně věřím, zdáte se jako velmi rozumný a společensky oblíbený člověk.
  • Blonďák z Brna
    26. 7. 2017 09:50
    Musím říct, že miluji geocaching a jsem významnou součástí moravské kačerské komunity. O to víc mě pak mrzí, že některé kešky jsou naprosto špatně umístěné i špatně vymyšlené. Kdybych ty kešky umisťoval sám, tak by byly skvělé.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání s kočárkem je skvělý způsob, jak spojit sport s péčí o dítě. Zjistěte, co před vyběhnutím nepodcenit

Běhání s kočárkem je v posledních pár letech velký hit, kterému propadlo mnoho novopečených rodičů. Tato aktivita je krom jiného t...

Znáte fartlek? Netradiční běžecký trénink střídající pomalé a rychlé intervaly. Bude vás to bavit!

Jestliže se chcete dostat rychle do kondice, zhubnout a zvýšit svou tělesnou zdatnost, pak je fartlek pro vás to pravé. Jde o půvo...

Běhání v chladných měsících. Je lepší běhání venku nebo na běžeckém pásu?

Běhání je činnost prospěšná. Nejen pro naše tělo, ale i pro ducha. Během běhání jsme schopni dokonale vypnout hlavu, odpočinout si od stresu a na chvíli zapomenout na starosti. Zároveň posilujeme tělo, budujeme...

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Kurz sebeobrany působí pozitivně nejen na fyzičku. Co dalšího vám přinese?

Kurz sebeobrany můžete zvažovat, pokud se chcete dostat do lepší fyzické kondice, ale pachtění v posilovně vás zkrátka nebaví. Zahrnuje totiž celou řadu bojových umění, mezi kterými si každý najde to pravé. Ať ...

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

MMA je zkratka pro Mixed Martial Arts, což v překladu do češtiny znamená smíšená bojová umění. Někdy je tento sport nazývaný i jako boj v kleci, probíhá totiž v oplocené aréně. MMA je obecně považovaný za jeden...

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení po porodu. Tipy na cviky, které vás dostanou do formy

Jestliže se vám právě narodilo miminko a toužíte dostat co nejrychleji zpět do formy, pak pro vás bude cvičení po porodu to pravé. Navíc vám takové cvičení může pomoci i s rekonvalescencí a zbaví vás přebytečný...

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Oční jóga opravdu funguje. Vyzkoušejte těchto 5 cviků a přesvědčte se na vlastní oči

Oční cvičení častěji označované také právě jako oční jóga jsou speciální pohyby, které údajně mohou pomoci zlepšit nebo posílit oč...

Balanční cvičení je důležité v každém věku. Podpoří zdraví, fyzičku i kognitivní funkce

Balanční cvičení je vhodné prakticky pro kohokoliv a v jakémkoliv věku. Dokonce je přímo žádoucí. Zejména starším lidem může pravi...

Cvičení versus fyzická aktivita: Jaký je mezi nimi rozdíl a co je pro vás lepší?

Ze všech stran neustále slyšíme o tom, jak důležitá je fyzická aktivita. Ale co si pod tímto pojmem představit? Skutečně musíme cv...

Máte sedavé zaměstnání nebo jste neustále v pohybu? Víme, jaký sport je pro vás nejvhodnější

Chtěli byste se začít hýbat a rozhodli jste se, že pustíte do nějakého sportu? Možná ale přemýšlíte, jaký sport by vás vůbec mohl ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Češi si domů rádi pořizují nejrůznější přístroje. Jsme totiž přesvědčeni o tom, že když se nedostaneme do fitka, určitě si doma za...

Netradiční sporty, které by vás mohly bavit. Vyzkoušejte spikeball, kangaroobik nebo famfrpál

Rádi sportujete a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Nejrůznějších sportů, o kterých se tolik nemluví, je celá řada. Představíme ...

Oční jóga opravdu funguje. Vyzkoušejte těchto 5 cviků a přesvědčte se na vlastní oči

Oční cvičení častěji označované také právě jako oční jóga jsou speciální pohyby, které údajně mohou pomoci zlepšit nebo posílit oč...

Balanční cvičení je důležité v každém věku. Podpoří zdraví, fyzičku i kognitivní funkce

Balanční cvičení je vhodné prakticky pro kohokoliv a v jakémkoliv věku. Dokonce je přímo žádoucí. Zejména starším lidem může pravi...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Češi si domů rádi pořizují nejrůznější přístroje. Jsme totiž přesvědčeni o tom, že když se nedostaneme do fitka, určitě si doma za...

Tanec pro každého. Nejlepší forma cvičení, která vás bude bavit

Tanec není jen umění. Je to spontánní, příjemný a zábavný sport, který může dělat prakticky kdokoliv. A obří výhodou jsou zdravotní benefity, které přináší. Navíc není vůbec důležité, jestli umíte tančit nebo n...

Shuffle dance na hubnutí? Propadněte tanci, díky němuž spálíte kalorie zábavnou formou!

Shuffle dance je již dlouhou dobu velkým hitem mezi všemi milovníky tance a elektronické hudby. A pokud vás nebaví dřít do úmoru v...

Barre cvičení vám vymodeluje dokonalou postavu, kterou vám budou všichni závidět

Barre cvičení je novinka, která se k nám dostala z Austrálie. Spojuje v sobě prvky baletu, pilates a jógy. Barre cvičení je sestav...

Netradiční sporty, které by vás mohly bavit. Vyzkoušejte spikeball, kangaroobik nebo famfrpál

Rádi sportujete a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Nejrůznějších sportů, o kterých se tolik nemluví, je celá řada. Představíme ...

Tichá chůze podpoří duševní pohodu i fyzickou kondici. Praktikovat ji můžete každý den

V dřívějších dobách byla tichá chůze přirozenou součástí lidského života a nebyl z ní vytvářen nějaký extra fenomén. Dnes se o ní ...

Treking si zamilují všichni, co rádi překonávají své osobní limity. Vydejte se na dlouhou túru a vytřibte své myšlenky!

Treking je hit a propadnete mu i vy, pokud milujete adrenalin, přírodu, pohyb a překonávání sebe sama. Možná díky němu zdoláte nej...

Pickleball pro zábavu i zdraví. Nový sport, který raketově nabírá na oblíbenosti

U nás ještě není tolik známý, přesto je po celém světě čím dál tím oblíbenější. Výhodou je, že na něj potřebujete jen minimální vy...

Balet pro dospělé procvičí nejen celé tělo, ale posílí i mysl

Toužili jste jako malí být baletkou nebo baleťákem? I když jste vyrostli a sen se vám zatím nesplnil, není pozdě. Balet si můžete vyzkoušet i nyní. Dokonce se dá říci, že se z něj stává populární moderní cvičen...

Tabata: Intenzivní cvičení, které vás rychle dostane do kondice

Jedním z důvodů, proč každý den necvičíme, je nedostatek času. Ovšem i to je řešitelná veličina. Existují druhy cvičení, které příliš času nezaberou, přesto dokonale protáhnou i posílí celé tělo. A zároveň nám ...

Výživa při cvičení: Co byste měli jíst po tréninku, aby svaly rostly a vy jste se cítili skvěle?

Stejně jako samotný trénink je důležité i jídlo, které tělu dodáme po cvičení. Může nám totiž pomoci k lepší regeneraci i budování...

Cvičení s kettlebell pro všechny. Poradíme jak začít a jak cvičit správně

Kettlebell, známé také jako jednoruční činky, se v posledních letech staly značně populárním doplňkem fitness cvičení. Díky kettlebell dokonale procvičíte a posílíte celé tělo. A navíc je cvičení s kettlebell z...

Trápí vás zmrzlé rameno? 5 nejlepších cviků, které vám uleví

Syndrom zmrzlého ramene je značně nepříjemný zdravotní problém, který se projevuje silnou bolestivostí a nepohyblivostí ramenního kloubu. Člověk má problém s jakýmkoliv pohybem paže i s rotací ramene. Ale přede...

Cvičíte pravidelně? Nezapomínejte na regeneraci svalů. Aby byly svaly silné, potřebují i odpočívat

Ať už snažíte spálit tuk nebo nabrat svaly, vždy je důležité ve svém cvičením plánu myslet i na regeneraci svalů. Cvičení je sice ...

I svaly potřebují péči. Tipy, jak účinně předcházet zranění svalů

Jestliže pravidelně cvičíte, měli byste myslet především na své svaly. Nikoliv pouze na to, jak po cvičení rostou. Ale zejména na to, abyste jim dopřávali pravidelnou regeneraci a předcházeli tak i zranění sval...

Závislost na cvičení jako velký problém. Obnovte svůj zdravý vztah ke cvičení i k pohybu

Závislost na cvičení může být velký problém a zbavit se jí rozhodně není jen tak. Jak se vlastně stane, že se pohyb změní ze zábav...

Sportovní obuv by měla být kvalitní a odpovídající druhu pohybové aktivity. Jak vybírat?

Sportovní obuv by měla být pohodlná, a především pak kvalitní. Její správný výběr nelze podcenit, neboť tak můžete předejít nepříj...

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Chcete rychle zhubnout a přitom budovat svalovou hmotu? Zařaďte do jídelníčku protein z hnědé rýže

Proteinové prášky patří mezi doplňky stravy, které využívají především sportovci. Ale nejen jim jsou určeny. Využívat služeb prote...

Veganský protein: Má smysl konzumovat výhradně rostlinné proteiny? Který protein je nejlepší?

Proteiny se v poslední době staly stálicí v jídelníčku, ale také oblíbenými suplementy ve sportovní výživě. Někteří říkají, že byc...

9x nízkosacharidové svačiny, které vás na dlouho zasytí

S končící zimou máme chuť dostat se opět do formy a zbavit se tukových zásob, které na našem těle za poslední měsíce ulpěly. Sázkou na jistotu může být nízkosacharidová dieta, která dokáže tukové zásoby poměrně...

Nejlepší proteinové koktejly, které zaženou hlad a pomohou budovat svalovou hmotu

Ať už se řadíte mezi sportovce nebo se jen snažíte zformovat postavu či nabrat svalovou hmotu, mohou být pro vás proteinové koktej...