Geocaching aneb hledání pokladů s GPS propojuje zábavu s turistikou
Narazili jste někdy v lese na člověka s GPS zařízením nebo chytrým telefonem v ruce, který zvědavě koukal pod pařez nebo do mechu? A přemýšleli jste, co je to za podivnou hru, která se tak nápadně podobá stopované? Pak už znáte odpověď na vaši otázku, jedná se totiž o geocaching. Jeho cílem je najít podle GPS souřadnic ukrytý poklad a následně se zapsat do přiložené knížečky nebo sešitu. Jedná se o aktivitu, která v sobě propojuje hru s turistikou. A právě to je možná důvodem, proč je tato zábava celosvětově tak oblíbená.
Geocaching byl založený v roce 2000 bezprostředně poté, co tehdejší americký prezident Bill Clinton odstranil umělou odchylku, která do té doby manipulovala s GPS signálem pro běžné občany. Díky zlepšení signálu už bylo možné navigovat s přesností až na několik metrů, a tak vznikla hra geocaching. Historicky první keška byla založená 3. května roku 2000 Davem Ulmerem ve státě Oregon. U nás našla první keška své umístění o rok později, a to 1. června 2001 kousek od Štramberku. Keška nese název Tex-Czech a dodnes je právě díky své historii velmi oblíbená. Od roku 2000 propadlo hře geocachingu nepočítaně hráčů po celém světě.
Na lovu kešky pod vodou i na stromě
Hráči geocachingu se u nás nazývají geocacheři, počeštěně potom geokačeři nebo jen kačeři. Ti si nejprve na internetu vyberou z tisíce kešek ty, které je zaujaly nejvíce, a to například podle umístění, zaměření nebo obtížnosti. Právě obtížnost je v listingu dána počtem hvězdiček od 1 do 5.
Na místo s jednou hvězdičkou se dostane i vozíčkář, ale na místo, které má hvězdičku a půl už nemusí. Dvě hvězdičky značí louku, les nebo jiný nenáročný terén, tři hvězdičky naznačují, že poklad může být skrytý pod zemí nebo třeba na stromě. Čtyři hvězdičky už bývají hodně náročné, keška může být vysoko na stromě nebo naopak schovaná pod vodou. A na místo označené pěti hvězdičkami už můžete potřebovat horolezeckou nebo potápěčskou výbavu.
Geocaching můež nabídnout sběratelské kartičky pro deset nejrychlejších hráčů
Kešek existuje několik druhů. Ty základní se nazývají tradiční kešky, hráči ale mohou odlovit i takzvané multikešky (na pokračování) nebo mystery keše. Po nalezení keše, hráč napíše do přiložené knížečky své jméno a v případě možnosti si vezme ukrytý poklad, který nahradí jiným. Autor kešky ale v popisu může zadat, co by měl hledač do kešky sám vložit a hráč to musí respektovat. Výměna pokladu je však v dnešní době spíše ojedinělá.
Obvykle lze v keškách najít nejrůznější poklady jako například figurky z kinder vajíček, autíčka, vyřezávané figurky, drobnosti nebo mince. Pokročilejší geokačeři pak do kešek umisťují dřevěná kolečka s logem, která si nechávají speciálně vyrábět. Někteří hráči, pak k nově vytvořené kešce přikládají i sběratelské kartičky pro prvních deset lovců nebo jiné zajímavosti. Jednotná geocaching mapa, která by přehledně značila veškeré keše, zatím sice v Česku neexistuje, orientovat se ale můžete podle oficiální mezinárodní mapy geocachingu.
Geocaching hrajte i v zahraničí, procvičíte si jazyk
Hra pokladů se po jejím vynalezení stala rychle oblíbenou i na různých místech v zahraničí. Proto se svého koníčku nemusíte vzdávat, ani když vyrazíte na dovolenou nebo krátký výlet. Veškerá pravidla hry jsou stejná, pouze popis místa nálezu (takzvaný listing) si budete muset přeložit. Hledáním kešek v zahraničí si tak nejen procvičíte cizí jazyk, ale dostanete se třeba i na místa, na která byste se běžně nepodívali.
5 tipů na krásné a zajímavé kešky, které vás budou bavit
- Keška ukrytá ve Vysokých Tatrách: Milovníci vysokohorské turistiky mohou spojit geocaching s jednou z chystaných túr. Krásnou kešku totiž naleznou přímo kousek od jednoho z nejvyšších vrcholů Slovenska Kriváně s výškou 2494 m. n. m. Kešku je možné si ulovit v turistické sezóně od 16. června do 31. října každého roku.
- Nejníže ukrytá keška v Česku: Pro sběratele rekordů doporučujeme kešku, která se nachází v oblasti Hřensko v národním parku České Švýcarsko. Extrémní je na ní umístění jen v hloubce 117 m. n. m.
- Obří žirafa v německém Legolandu: Pokud budete mít někdy cestu do berlínského Legolandu, určitě se zastavte u obří žirafy, která v jednom z lega kousků důmyslně ukrývá malou kešku. V roce 2015 ji uživatelé zvolili jako nejoblíbenější na světě.
- Série multikeší na motivy Pána prstenů: Sérii čtyř kešek s jednotlivými názvy Kraj, Fangorn, Odula a Hora osudu si budou moct je připravená pro všechny milovníky fantasy ságy z pera anglického spisovatele J. R. R. Tolkiena. Podobně jako v knize i tady nejdřív dostanete prsten, který budete muset na další cestě chránit, abyste ho nakonec vhodili do Hory osudu.
- VLTAVA RIVER: Stejnojmennou kešku si budete moct odlovit právě u naší nejdelší české řeky. Při jejím hledání si užijete krásných výhledů v našem hlavním městě.
Jsem začátečník a chci zkusit geocaching. Co potřebuji?
Chtěli byste si vyzkoušet geocaching, ale nemáte GPS navigaci? Nevadí. Hledání bez turistického GPS pomocníka bude sice maličko těžší, ale nikoliv nezvladatelné. Pokud posléze zjistíte, že vás geocaching baví, tak si techniku můžete zakoupit později. A jak tedy na to? Nejprve si založte účet na www.geocaching.com, kde si stáhnete aplikaci do svého chytrého telefonu, vyberete kešku, přečtete si její popis, nastudujete terén a pak už můžete směle vyrazit na lov. A pamatujte, geocaching má být především zábava, tak si to užijte.
Diskuse k článku
RE : Geocaching aneb hledání pokladů s GPS propojuje zábavu s turistikou