Posilování středu těla pomůže i s bolestmi zad

img
27. 04. 2016 Přečteno: 5772x

Patříte také mezi lidi, kteří se ženou do posiloven a fitness center, aby mohli v létě na koupališti předvádět své vyrýsované tělo? Nebo teprve začínáte cvičit a hledáte účinné cviky, které by vám pomohly vybudovat kvalitní svalstvo? Tak do svého tréninku rozhodně zařaďte posilování středu těla, které perfektně formuje břišní svalstvo, a navíc vám ušetří problémy s bolestmi zad, kolen, kyčlí i krční páteře. Pokud se chcete dozvědět, proč je důležité budovat si pevný střed těla a jak správně provádět cviky na střed těla, tak pokračujte ve čtení.

Střed těla je základ, který byste neměli opomíjet

Postavili byste si dům, aniž byste mu udělali pevné základy? Nejspíš ne. Existuje totiž riziko, že by se váš domeček mohl zhroutit. A stejné je to i se cvičením a budováním svalů. Pokud budete hned ze začátku usilovat o co největší množství svalů a provádět náročné cviky, aniž byste měli pořádně vybudované základy, tak to vaše tělesná schránka nemusí vydržet. Jako základ je v tomto smyslu chápán střed těla neboli hluboký stabilizační systém páteře (HSSP).

Většina mužů i žen ovšem posilování středu těla vynechává, nebo o něm vůbec neví. Muži tak převážně posilují ruce a hrudník, ženy se naopak snaží neustále tvarovat zadeček či břicho. Jednostranné posilování ovšem vede ke svalové nerovnováze, která může vést k různým svalovým přetížením či zraněním. Takovému stavu předejdete právě tím, že do svého tréninku zapojíte cviky na střed těla.

Cviky na střed těla můžete dělat i doma

A jak takové cvičení vlastně vypadá? Možná vás překvapí, že na posilování středu těla nebudete vůbec potřebovat činky. Střed těla totiž dokonale zpevníte, i když budete cvičit jen s váhou vlastního těla. Sami však poznáte, že posilování středu těla s vlastní váhou není žádná odpočinková činnost. Při správném provedení cviků a dodržování počtu opakování a intenzity, se možná zapotíte daleko více než při normálním tréninku.

Výhoda posilování středu těla spočívá v tom, že není omezeno pouze na posilovnu či fitness centrum. Cvičit s vlastním tělem totiž můžete téměř kdekoliv – doma, v práci nebo třeba v přírodě. Ke cvičení budete potřebovat tak akorát vhodné oblečení, a pokud nechcete ležet na zemi, tak nějakou cvičební podložku. A kolik času vám posilování středu těla zabere? Bohatě stačí půlhodinka intenzivního tréninku, při němž vystřídáte několik cviků. Jejich provedení najdete na konci článku.

Jaké svaly tvoří střed těla?

Předtím, než se pustíte do cvičení, byste však měli mít alespoň základní znalosti ohledně anatomie lidského těla. Je totiž dobré vědět, jak vaše svaly fungují, abyste si mohli sami kontrolovat, zda cvičíte správně. Pojďme si tedy ujasnit, co se vlastně považuje za střed těla.

Stejně jako na začátku článku si i nyní pomůžeme metaforou. Zkuste si lidské tělo představit jako krabici či plechovku. Její vršek tvoří bránice, spodek drží svaly pánevního dna, po stranách se zapojují šikmé břišní svaly. Přední část tvoří příčný sval břišním, který je pro stabilizaci těla vůbec jeden z nejdůležitějších. A zadní stěna je tvořena zádovými svaly a vzpřimovači páteře. Opět zde platí rovnice jako na začátku článku – pokud budou svaly, které tvoří pomyslnou krabici, slabé a zanedbávané, hrozí, že se krabice rozpadne.

Proč posilovat střed těla?

Zdravotní výhody:

  • posilování středu těla vám zajistí rovnoměrnou a vyváženou postavu
  • pevný střed těla je důležitý pro správné držení těla
  • cviky na střed těla jsou prevencí před bolestmi zad, kyčlí i krční páteře
  • zpevnění pánevního dna pomáhá ženám nejen při porodu, ale i při sexuálním styku

Sportovní výhody:

  • pravidelné intenzivní posilování středu těla zvýši vaši fyzickou kondici
  • cviky na střed těla vám zvýší celkovou sílu
  • posilování středu těla vám pomůže lépe vyrýsovat břišní svaly
  • pevný střed těla vám dovolí více namáhat své tělo bez rizika zranění či přetížení

Výsledky se nedostaví bez správné životosprávy

Děláte pravidelně posilování na střed těla, ale vypracované břišáky se pořád nechtějí ukázat? V tom případě si musíte položit následující otázky:

1) Cvičím intenzivně a střídám během tréninku různé cviky na střed těla?

Pokud odpověď zní ne, tak byste to honem měli napravit. Nestačí dosáhnout dokonalosti pouze v provedení jednoho cviku, ale celé škály cviků, které vám dohromady vytvoří pevný střed těla.

2) Mám kromě cvičení i jiný pohyb?

Aerobní aktivita je téměř nezbytným doplňkem posilování. Pokud totiž chcete hubnout a spalovat tuky, potřebujete k tomu právě další pohyb (např. běh, plavání, apod.). Spalovat tuky jde samozřejmě i vysoce intenzivním posilováním středu těla. Začátečníci by však měli cvičit v nižší intenzitě a posilování středu těla doplňovat jinou aktivitou.

3) Dodržuji správný jídelníček?

Pokud do sebe budete po večerech cpát brambůrky či čokoládu a přes den si neodpustíte smažená a tučná jídla, tak na nějaké výsledky můžete ihned zapomenout. Správný a vyvážený jídelníček totiž tvoří až 70 procent vašeho tréninku! Jestliže si tedy odpoledne zacvičíte, a poté skočíte s kamarády na pár piv a jednoho utopence, tak jste posilovací trénink doslova vynulovali.

Trénujte, makejte, ale naučte se také odpočívat

Vrhli jste se na posilování středu těla a začalo vás to bavit? Tak to je jedině dobře. Mějte ovšem na paměti, že přehnané přetěžování vašeho těla může vést k různým zdravotním komplikacím. Rozhodně tedy nemusíte cvičit každý den – ideální rozvržení je obden posilovat střed těla a v ostatní dny buď provozovat jinou aerobní aktivitu, nebo odpočívat. Právě odpočinek a relaxace je velmi důležitá, aby vaše svaly mohly regenerovat a znovu podávat výkony. Takže si sem tam dopřejte masáž, vířivku či saunu – regenerační metody budou působit blahodárně nejen na vaše tělo, ale i vaši mysl.

Cviky na střed těla

A nyní si pojďme představit základní cviky na střed těla. Při posilování středu těla je velmi důležité dýchání, které může pomoci lepšímu stahování svalů. Že si nemůžete zapamatovat, jak se má dýchat u jednotlivých cviků? Je to vcelku jednoduché – u většiny cviků byste měli vydechovat v okamžiku, kdy se zatíná či stahuje svalstvo. Jiné cviky však vyžadují pouze normální prodýchání.

Je také důležité, abyste všechny cviky na střed těla prováděli plynule, rozhodně se vyvarujte trhavých a dynamických pohybů. Cviky na střed těla jsou totiž většinou o výdrži, jak sami poznáte, pokud některý z následujících cviků vyzkoušíte.

Vzpor

Základním cvikem na posilování středu těla je vzpor (anglicky plank). Z tohoto základního cviku se potom odvozují další cviky na střed těla, tudíž je důležité, abyste se vzpor správně naučili. A jak na to? Klekněte si na zem a opřete se o předloktí (můžete cvičit buď rovnou na zemi, nebo i na podložce). Nyní natáhněte nohy dozadu, abyste se opírali pouze o lokty a špičky nohou. Je také velmi důležité, aby celé vaše tělo tvořilo jednu přímku, tudíž se vyvarujte prohýbání či tlačení hýždí směrem nahoru. V této pozici se snažte vydržet, co nejdéle, přestože to v začátcích může být pouze 10 vteřin. Toto cvičení opakujte minimálně třikrát. U tohoto cviku není žádné speciální dýchání, snažte se klidně prodýchat celý proces cvičení.

Vzpor na boku

Při tomto cviku vycházejte ze vzporu, který jste se právě naučili. Rozdíl je v tom, že nyní budete dělat vzpor na boku. Takže si lehněte na pravý bok, opřete se o pravé předloktí a celé tělo se opět snažte mít v co největší rovině, abyste vypadali jako prkno. Nohy jsou natažené a o zem se opírá pouze pravé chodidlo. A opět se snažte za plynulého dýchání vydržet v této pozici co nejdéle. Poté se obraťte na druhý bok, aby posilování středu těla bylo rovnoměrné. Tento cvik si ještě můžete ztížit tím, že volnou rukou budete směřovat nahoru a budete se snažit zvedat vrchní nohu. To je síla, co?

Přesunování ve vzporu

Zaujměte pozici ve vzporu, kterou již určitě dokonale umíte. Přijde vám to už jednoduché? Tak si to trochu ztížíme, a tentokrát do statické pozice přidáme trochu pohybu. Z pozice, kdy jste opření o lokty, se budete zvedat do opření o dlaně. Postavení nohou se při tomto cviku nemění, takže jsou stále natáhnuté dozadu a opřené o špičky. Takže po dobu 20 vteřin zkuste měnit polohu a střídavě se opírat o lokty a o dlaně. A přitom nezapomínejte držet celé tělo v jedné rovině.

Horolezec

Opět začněte základní pozicí vzpor, ale tentokrát se opřete o dlaně a snažte se mít ruce natáhnuté. Oproti předcházejícímu cviku budou ovšem ruce zafixované a pohyb budou provádět nohy. Z této základní pozice, kdy byste opět měli dbát na držení rovného těla, nyní střídavě přitahujte jednu nohu k tělu. To znamená, že jedna noha zůstane na podložce a druhou pokrčíte a snažíte se jí s výdechem přitahovat co nejvíce k loktu. Tento cvik je skvělý na posilování středu těla a současně dá pořádně zabrat vašemu břišnímu svalstvu.

Pohyb ve vzporu

Teď už přichází něco pro fajnšmekry. Tento cvik není jednoduchý a doporučuje se dělat, až když budete zvládat předcházející cviky. Vyžaduje totiž větší sílu, stabilitu a pevnější střed těla, abyste ho mohli správně provést. A jak na to? Začněte opět ve vzporu a opřete o dlaně, ruce se snažte mít napnuté. A nyní zvedněte současně pravou a levou nohu a vteřinu je podržte ve vzduchu. To samé udělejte i s levou rukou a pravou nohou. A takto střídavě vydržte cvičit zase 20 vteřin. Pokud se u toho ani nezadýcháte, můžete se považovat za opravdové mistry posilování.

Zvedání pánve vleže

Střed těla se samozřejmě ale dá posilovat také jinak než ve vzporu. Lehněte si na záda, pokrčte nohy a chodidla se po celou dobu cvičení snažte držet na podložce. Ruce si natáhněte podél těla. Nyní začněte zvedat pánev a záda, lopatky by ale měly zůstat na podložce. Opět se snažte neprohýbat a držet tělo od ramen až po kolena v jedné rovině. U cvičení plynule dýchejte a znovu se snažte vydržet co nejdéle, minimálně však 15-20 vteřin.

Kolíbka na břiše

Nyní se zaměříme na cvik, který protáhne břišní svaly a posílí oblast vzpřimovačů zad. Lehněte si na břicho na podložku, nohy mějte natažené a ruce napněte před sebe. Nyní se snažte zároveň co nejvíce natáhnout ruce i nohy a zvednout je do vzduchu, abyste utvořili jakousi kolíbku, kdy se o podložku bude opírat pouze střed těla a část nohou. V této pozici se snažte vydržet alespoň tři vteřiny, poté následuje uvolnění. Tento cvik provádějte ve třech sériích po deseti opakováních.

Tip na závěr

Cviky na střed těla můžete dělat i s různými pomůckami, například gymnastickým míčem, overballem či s pružnou tyčí flexi-bar. Velmi účinné je také posilování středu těla se systémem TRX, s nímž můžete vyzkoušet celou řadu cviků. V případě normálního cvičení i posilování středu těla na TRX je dobré si domluvit několik základních lekcí s trenérem, abyste se správně naučili techniku, nebo si popřípadě najít na internetu výuková videa, podle kterých můžete doma cvičit. Takže už žádné výmluvy a hurá na cvičení!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání s kočárkem je skvělý způsob, jak spojit sport s péčí o dítě. Zjistěte, co před vyběhnutím nepodcenit

Běhání s kočárkem je v posledních pár letech velký hit, kterému propadlo mnoho novopečených rodičů. Tato aktivita je krom jiného t...

Znáte fartlek? Netradiční běžecký trénink střídající pomalé a rychlé intervaly. Bude vás to bavit!

Jestliže se chcete dostat rychle do kondice, zhubnout a zvýšit svou tělesnou zdatnost, pak je fartlek pro vás to pravé. Jde o půvo...

Běhání v chladných měsících. Je lepší běhání venku nebo na běžeckém pásu?

Běhání je činnost prospěšná. Nejen pro naše tělo, ale i pro ducha. Během běhání jsme schopni dokonale vypnout hlavu, odpočinout si od stresu a na chvíli zapomenout na starosti. Zároveň posilujeme tělo, budujeme...

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Kurz sebeobrany působí pozitivně nejen na fyzičku. Co dalšího vám přinese?

Kurz sebeobrany můžete zvažovat, pokud se chcete dostat do lepší fyzické kondice, ale pachtění v posilovně vás zkrátka nebaví. Zahrnuje totiž celou řadu bojových umění, mezi kterými si každý najde to pravé. Ať ...

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

MMA je zkratka pro Mixed Martial Arts, což v překladu do češtiny znamená smíšená bojová umění. Někdy je tento sport nazývaný i jako boj v kleci, probíhá totiž v oplocené aréně. MMA je obecně považovaný za jeden...

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení po porodu. Tipy na cviky, které vás dostanou do formy

Jestliže se vám právě narodilo miminko a toužíte dostat co nejrychleji zpět do formy, pak pro vás bude cvičení po porodu to pravé. Navíc vám takové cvičení může pomoci i s rekonvalescencí a zbaví vás přebytečný...

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Oční jóga opravdu funguje. Vyzkoušejte těchto 5 cviků a přesvědčte se na vlastní oči

Oční cvičení častěji označované také právě jako oční jóga jsou speciální pohyby, které údajně mohou pomoci zlepšit nebo posílit oč...

Balanční cvičení je důležité v každém věku. Podpoří zdraví, fyzičku i kognitivní funkce

Balanční cvičení je vhodné prakticky pro kohokoliv a v jakémkoliv věku. Dokonce je přímo žádoucí. Zejména starším lidem může pravi...

Cvičení versus fyzická aktivita: Jaký je mezi nimi rozdíl a co je pro vás lepší?

Ze všech stran neustále slyšíme o tom, jak důležitá je fyzická aktivita. Ale co si pod tímto pojmem představit? Skutečně musíme cv...

Máte sedavé zaměstnání nebo jste neustále v pohybu? Víme, jaký sport je pro vás nejvhodnější

Chtěli byste se začít hýbat a rozhodli jste se, že pustíte do nějakého sportu? Možná ale přemýšlíte, jaký sport by vás vůbec mohl ...

Netradiční sporty, které by vás mohly bavit. Vyzkoušejte spikeball, kangaroobik nebo famfrpál

Rádi sportujete a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Nejrůznějších sportů, o kterých se tolik nemluví, je celá řada. Představíme ...

Oční jóga opravdu funguje. Vyzkoušejte těchto 5 cviků a přesvědčte se na vlastní oči

Oční cvičení častěji označované také právě jako oční jóga jsou speciální pohyby, které údajně mohou pomoci zlepšit nebo posílit oč...

Balanční cvičení je důležité v každém věku. Podpoří zdraví, fyzičku i kognitivní funkce

Balanční cvičení je vhodné prakticky pro kohokoliv a v jakémkoliv věku. Dokonce je přímo žádoucí. Zejména starším lidem může pravi...

Tichá chůze podpoří duševní pohodu i fyzickou kondici. Praktikovat ji můžete každý den

V dřívějších dobách byla tichá chůze přirozenou součástí lidského života a nebyl z ní vytvářen nějaký extra fenomén. Dnes se o ní ...

Tanec pro každého. Nejlepší forma cvičení, která vás bude bavit

Tanec není jen umění. Je to spontánní, příjemný a zábavný sport, který může dělat prakticky kdokoliv. A obří výhodou jsou zdravotní benefity, které přináší. Navíc není vůbec důležité, jestli umíte tančit nebo n...

Shuffle dance na hubnutí? Propadněte tanci, díky němuž spálíte kalorie zábavnou formou!

Shuffle dance je již dlouhou dobu velkým hitem mezi všemi milovníky tance a elektronické hudby. A pokud vás nebaví dřít do úmoru v...

Barre cvičení vám vymodeluje dokonalou postavu, kterou vám budou všichni závidět

Barre cvičení je novinka, která se k nám dostala z Austrálie. Spojuje v sobě prvky baletu, pilates a jógy. Barre cvičení je sestav...

Cvičení pro lepší spalování tuků. Vyzkoušejte zaručené tipy, které pomohou rychleji odbourat tukové zásoby

Spalování tuků je náročnější proces, ale pokud chceme být štíhlí, musíme na eliminaci tukové tkáně pořádně zapracovat. Ovšem nejen...

Netradiční sporty, které by vás mohly bavit. Vyzkoušejte spikeball, kangaroobik nebo famfrpál

Rádi sportujete a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Nejrůznějších sportů, o kterých se tolik nemluví, je celá řada. Představíme ...

Tichá chůze podpoří duševní pohodu i fyzickou kondici. Praktikovat ji můžete každý den

V dřívějších dobách byla tichá chůze přirozenou součástí lidského života a nebyl z ní vytvářen nějaký extra fenomén. Dnes se o ní ...

Treking si zamilují všichni, co rádi překonávají své osobní limity. Vydejte se na dlouhou túru a vytřibte své myšlenky!

Treking je hit a propadnete mu i vy, pokud milujete adrenalin, přírodu, pohyb a překonávání sebe sama. Možná díky němu zdoláte nej...

Pickleball pro zábavu i zdraví. Nový sport, který raketově nabírá na oblíbenosti

U nás ještě není tolik známý, přesto je po celém světě čím dál tím oblíbenější. Výhodou je, že na něj potřebujete jen minimální vy...

Balet pro dospělé procvičí nejen celé tělo, ale posílí i mysl

Toužili jste jako malí být baletkou nebo baleťákem? I když jste vyrostli a sen se vám zatím nesplnil, není pozdě. Balet si můžete vyzkoušet i nyní. Dokonce se dá říci, že se z něj stává populární moderní cvičen...

Tabata: Intenzivní cvičení, které vás rychle dostane do kondice

Jedním z důvodů, proč každý den necvičíme, je nedostatek času. Ovšem i to je řešitelná veličina. Existují druhy cvičení, které příliš času nezaberou, přesto dokonale protáhnou i posílí celé tělo. A zároveň nám ...

Výživa při cvičení: Co byste měli jíst po tréninku, aby svaly rostly a vy jste se cítili skvěle?

Stejně jako samotný trénink je důležité i jídlo, které tělu dodáme po cvičení. Může nám totiž pomoci k lepší regeneraci i budování...

Cvičení s kettlebell pro všechny. Poradíme jak začít a jak cvičit správně

Kettlebell, známé také jako jednoruční činky, se v posledních letech staly značně populárním doplňkem fitness cvičení. Díky kettlebell dokonale procvičíte a posílíte celé tělo. A navíc je cvičení s kettlebell z...

Trápí vás zmrzlé rameno? 5 nejlepších cviků, které vám uleví

Syndrom zmrzlého ramene je značně nepříjemný zdravotní problém, který se projevuje silnou bolestivostí a nepohyblivostí ramenního kloubu. Člověk má problém s jakýmkoliv pohybem paže i s rotací ramene. Ale přede...

Cvičíte pravidelně? Nezapomínejte na regeneraci svalů. Aby byly svaly silné, potřebují i odpočívat

Ať už snažíte spálit tuk nebo nabrat svaly, vždy je důležité ve svém cvičením plánu myslet i na regeneraci svalů. Cvičení je sice ...

I svaly potřebují péči. Tipy, jak účinně předcházet zranění svalů

Jestliže pravidelně cvičíte, měli byste myslet především na své svaly. Nikoliv pouze na to, jak po cvičení rostou. Ale zejména na to, abyste jim dopřávali pravidelnou regeneraci a předcházeli tak i zranění sval...

Závislost na cvičení jako velký problém. Obnovte svůj zdravý vztah ke cvičení i k pohybu

Závislost na cvičení může být velký problém a zbavit se jí rozhodně není jen tak. Jak se vlastně stane, že se pohyb změní ze zábav...

Sportovní obuv by měla být kvalitní a odpovídající druhu pohybové aktivity. Jak vybírat?

Sportovní obuv by měla být pohodlná, a především pak kvalitní. Její správný výběr nelze podcenit, neboť tak můžete předejít nepříj...

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Chcete rychle zhubnout a přitom budovat svalovou hmotu? Zařaďte do jídelníčku protein z hnědé rýže

Proteinové prášky patří mezi doplňky stravy, které využívají především sportovci. Ale nejen jim jsou určeny. Využívat služeb prote...

Veganský protein: Má smysl konzumovat výhradně rostlinné proteiny? Který protein je nejlepší?

Proteiny se v poslední době staly stálicí v jídelníčku, ale také oblíbenými suplementy ve sportovní výživě. Někteří říkají, že byc...

9x nízkosacharidové svačiny, které vás na dlouho zasytí

S končící zimou máme chuť dostat se opět do formy a zbavit se tukových zásob, které na našem těle za poslední měsíce ulpěly. Sázkou na jistotu může být nízkosacharidová dieta, která dokáže tukové zásoby poměrně...

Nejlepší proteinové koktejly, které zaženou hlad a pomohou budovat svalovou hmotu

Ať už se řadíte mezi sportovce nebo se jen snažíte zformovat postavu či nabrat svalovou hmotu, mohou být pro vás proteinové koktej...