Body shaming nelze podceňovat. Jak se bránit kritice týkající se tělesných proporcí?
Body shaming některým z vás nebude na první dobrou známý. Když však tento anglický výraz přeložíme, dozvíme se, že se jedná o negativní komentáře, nebo ponižování kvůli vzhledu. Nejde však jen o kritiku tělesných proporcí druhých osob, ale leckdy i o sebekritiku. Toto chování si zasluhuje zvýšenou pozornost zejména z psychologického hlediska. Může totiž napáchat mnoho škod – leckdy i s fatálními důsledky.
Obraz krásného, dokonalého a vysportovaného těla má společnost neustále před sebou. Média jsou ho plná. To však může souviset i se zvýšenými nároky na sebe sama a se sníženou sebeláskou. Pozitivní vnímání vlastního těla (ať už je jakékoliv) je obecně velmi důležité pro stabilní psychiku a zdravé sebevědomí. Právě body shaming ale může tohle všechno zbořit. Existují cesty, jak se mu bránit?
Pár slov o body shamingu
Jak již bylo uvedeno, body shaming je buď o ponižování druhých lidí kvůli tomu, že jsou „tlustí“, „moc hubení“, „zkřivení“ či cokoliv jiného. Vychází většinou z vnitřního přesvědčení o ideálu krásy. Zahrnuje i rádoby vtipné poznámky na účet jiných lidí. Setkat se s tímto chováním lze i na sociálních sítích, nejen osobně – zde pak hovoříme o kyberšikaně. Zvýšená kritika fyzického vzhledu ovšem může přicházet i vůči vlastní osobě, tedy tehdy, kdy o sobě začnete přemýšlet negativně. Myslíte si, že jste oškliví, nepřitažliví, tlustí nebo podvyživení. Všechny tyto varianty body shamingu jsou pro duševní zdraví škodlivé.
Body shaming vůči vlastní osobě
Je v pořádku, když člověk o svém vzhledu a hmotnosti přemýšlí. A také není od věci, zachovávat si v rámci možností zdravou váhu po celý život. Je to ostatně určitá prevence civilizačních nemocí. Když však přehnaná sebekritika přesáhne určitou mez, mohou nastat psychické problémy. V tomto momentu je záhodné, promluvit si o vnitřní nespokojenosti s psychoterapeutem nebo psychologem. Je zapotřebí, aby se přišlo na příčinu těchto potíží. Většinou pramení z body shamingu, který k člověku přicházel ještě v období dětství nebo dospívání. Na první pohled nevinné „vtípky“ (ze strany rodičů, sourozenců, příbuzných) typu: „Jsi tlustá/tlustý, měla bys zhubnout!“ mohou napáchat mnoho škod na psychice. Už od útlého dětství je tedy zapotřebí pěstovat v člověku pozitivní vnímání vlastního těla – které nikdy nepůjde do extrémů.
Důsledky body shamingu
Dlouhodobé působení body shamingu může v člověku vyvolat tyto projevy:
- Poruchy příjmu potravy: sem patří například anorexie nebo bulimie, které jsou pro zdraví velmi nebezpečné. Vyskytují se obzvlášť u dospívajících dívek, které se zhlédly v jakémsi ideálu krásy.
- Dysmorfobická porucha: ohrožuje zejména dospívající. Jedná se o přesvědčení, že trpíte nějakou tělesnou vadou, která přitahuje pozornost. Opět může vycházet z opakovaného body shamingu a je jí nutno řešit s odborníkem (psychologem).
- Nadměrné cvičení: pohybová aktivita by měla být přirozenou součástí lidského života. Udržuje v harmonii psychiku i tělo. Pokud se však dotyčný nezastaví, se sportem to přehání a nedělá si důležité pauzy na regeneraci organismu, může nastat problém v podobě poranění, zvýšené únavy či zhoršené psychiky.
- Nástup úzkostí a depresí: neustálé kritizování a ponižování týkající se fyzického vzhledu může přispět ke studu, sníženému sebevědomí, sociální izolaci a propadu duševní kondice. Body shaming je tedy i častou příčinou depresivních stavů, které je nutno co nejdříve řešit.
Nedejte šanci body shamingu aneb Jak na pozitivní vnímání vlastního těla
Body shaming je zavrženíhodné chování vůči druhým lidem, kterému není radno dávat šanci. Nenechte si sebrat osobní hrdost od někoho, kdo má nejspíš problémy sám se sebou. Zde je několik tipů, které vám pomohou k ozdravení sebevědomí:
- Pěstujte sebelásku. To znamená, že byste se měli více hýčkat. Naučte se mít rádi takoví, jací jste. A pokud něco chcete na svém vzhledu změnit, nedělejte to kvůli vystavení se body shamingu. Do případného hubnutí nebo sportování se pusťte pouze a jen kvůli sobě! Uvědomte si svou výjimečnost a neopakovatelnost. Jste individuální a krásná osobnost, která má světu co nabídnout!
- Mluvte o sobě v pozitivním slova smyslu. Body shaming může negativně zasáhnout vaše nitro. Kvůli zlým lidem se můžete cítit méněcenní a začnete o sobě říkat samé negativní věci. Zkuste to opačně! Podívejte se na sebe do zrcadla a usmějte se. Řekněte sami sobě, že se milujete i s určitými nedostatky. Nikdo není dokonalý!
- Věnujte se relaxaci či meditaci. Vhodné je také eliminovat nakumulovaný stres, který body shaming může samozřejmě umocnit. Nedejte mu šanci a ponořte se do odpočinku a příjemné atmosféry.
- Obklopujte se jen pozitivně smýšlejícími a milými lidmi, kteří tu pro vás vždy jsou a budou – i to k vnitřní pohodě patří.
- Omezte čas strávený na sociálních sítích, protřiďte lidi, s kterými jste v kontaktu a nesdílejte příliš osobní fotografie. Tím vlastně omezíte možnosti těch, kteří body shaming provozují. Svým vlastním rozumem jistě vyselektujete ty, kteří by do vašeho života již neměli patřit – protože produkují jen samé negace. To nejsou přátelé!
- Vyhledejte důvěrníka. Když se o své starosti podělíte s někým blízkým, jistě se vám také uleví. Promluvte si o body shamingu s člověkem, kterému plně důvěřujete a případně zvažte i návštěvu psychologa či psychoterapeuta.
Body shaming v dětském věku či během dospívání
Jestliže jste rodičem, chraňte své dítě před body shamingem! Dejte mu jasně najevo, že se jedná o nepřijatelné chování, které by mělo ihned hlásit. A to ať se s ním setká osobně, nebo na sociálních sítích. Udělejte všechno kroky pro to, aby se toto neopakovalo a neprohlubovalo. Omezte pobyt u PC, zkontrolujte společně profil na sociálních sítích, promluvte si s dítětem o tom, kdo mu trápení způsobuje a proč je důležité tomu udělat přítrž. A také buďte pozitivním příkladem – tedy pěstujte pozitivní vnímání sebe sama, hovořte přívětivě, uklidňujte situaci a povzbuzujte. Potomka můžete klidně vést i k nějakému oblíbenému koníčku/sportu, který podpoří jeho sebevědomí.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
RE : Body shaming nelze podceňovat. Jak se bránit kritice týkající se tělesných proporcí?
https://www.mohito.com/cz/cz/obleceni/bundy-kabaty/kabaty
Dámské kabáty pro každý den i příležitost Různé barvy, materiály, střihy Kabáty s kapucí, prošívané, elegantní Vyberte si ten nejlepší styl u MOHITO!