Jak zachránit vztah či manželství a zároveň si udržet důstojnost?

Jak zachránit vztah či manželství a zároveň si udržet důstojnost?
26. 04. 2017 Přečteno: 6240x

Partnerské vztahy jsou velice složitou a křehkou záležitostí, ať už se jedná o manželství, randění, milenecký poměr či jiný blízký vztah. Mezi mužem a ženou často dochází k situacím, které nejsou vůbec jednoduché. Pokud se k nim přistupují špatně, mohou i řešitelné problémy způsobit rozpad jinak fungujícího vztahu. Chcete vědět, jak se vyhnout zbytečným rozchodům? Jak nenásilně, ale úspěšně řešit situace, kdy si váš partner zamane, že bez vás by mu bylo lépe? A jak poznat, jestli má cenu vztah vůbec zachraňovat? Odpovědi na takové otázky nemusí být tak složité, jak si možná myslíte.

Kdy má cenu partnerské vztahy zachraňovat?

První otázkou, kterou bychom si měli vždy při vážné partnerské krizi položit, jestli má vůbec smysl dané manželství či partnerství zachraňovat. Jestli pro vás platí jeden či více z následujících bodů, pravděpodobně bude lepší vaše úsilí vynaložit na něco jiného než na záchranu vztahu.

Čtěte také:

Pauza ve vztahu: Je lepší dát si pauzu, nebo vztah ukončit?

  • tato krize nenastala poprvé, jedná se o stále se opakující a vážný problém
  • ve vašem vztahu dochází k fyzickému násilí či psychickému týrání
  • vašimi problémy trpí i děti (je třeba si uvědomit, že dětem může více ubližovat život v neustále napjatém a problematickém prostředí než rozvod)
  • již nemilujete svého partnera
  • ve vztahu je dlouhodobá nevěra
  • partner je vám lhostejný nebo jím dokonce opovrhujete

Jestli se vás ale výše zmíněné body netýkají, váš vztah má ještě dost možná šanci na normální a příjemnou budoucnost. Tedy pokud budete postupovat správně. Existuje spousta návodů, jak zachránit vztah, ale ne každý z nich funguje tak, jak byste si představovali. Účelem zažehnání krize by totiž nemělo být jen zametení problému pod koberec, ale také jeho řešení. A co víc – zachování si důstojnosti.

Krize ke vztahům patří, nesmí ale překročit určitou mez

Je třeba si uvědomit, že i ty nejlepší a nejšťastnější vztahy prochází krizemi. To je zkrátka zcela normální a přirozený jev. Pokud se ale partneři stále milují, váží si sebe navzájem, a i když to tak momentálně necítí, v hloubi duše chtějí být spolu, dá se jejich vztah či manželství samozřejmě udržet a uzdravit. Nezapomeňte však, že pokud chcete partnerské vztahy zachraňovat, musíte to chtít kvůli sobě. Nikdy ne kvůli okolí, rodičům, starým závazkům a podobně.

V případě, že váš vztah prochází krizí, kterou však chcete přestát, budete se muset snažit dělat všechno proto, abyste si vy i váš partner znovu připomněli důvody, proč spolu jste a proč jste se do sebe navzájem zamilovali. Kromě toho byste měli přijít na kloub jádru vašeho problému a otevřeně si promluvit o tom, co je špatně a jak by se vzniklá situace dala řešit.

Jak zachránit vztah, který prochází krizí?

Řešte problémy konstruktivně

Ještě nikdo nic nevyřešil tím, že by druhému něco neustále vyčítal, předhazoval mu jeho špatné stránky, avšak bez návrhu na zlepšení. Pokud máte nějaký problém, upřímně jej sdělte a zároveň také vyjádřete svoji představu, jak by se daná věc dala zlepšit. Ptejte se partnera také na jeho pocity a přejte si, aby vám na oplátku i on řekl své představy, problémy a návrhy na zlepšení vašeho vztahu. A hlavně – pokud možno v klidu.

Hledejte kompromisy

Jakmile si s partnerem na rovinu řeknete, co každému z vás vadí, popřípadě co vám chybí, snažte se společně přijít na takové řešení, které by oběma vyhovovalo, a na kterém byste se oba dva svou měrou podíleli. Nikdy nechtějte po partnerovi, aby vše řešil, přizpůsoboval se či omezoval pouze on. Jinak se uzavře ještě více a ztratí chuť vztah zachraňovat.

Dejte protějšku najevo, že vám na vašem vztahu také záleží, a že i vy chcete udělat vše proto, abyste spolu byli šťastní. A to i v případě, že vás to bude stát jisté úsilí či kompromis. Vyčítat chyby a chtít po protějšku změny dokáže totiž každý. Aby byl vztah vyrovnaný a harmonický, musíte do něj ale oba přinášet stejnou část lásky, ale také obětí a kompromisů.

Vadí vám například, že váš přítel nemá vlastní byt, a že nebydlíte společně? Nechtějte po něm, ať si jej koupí. Vy ho možná také nemáte a stejně tak, jak nemá právo vyčítat to on vám, nemáte právo ani vyčítat to vy jemu. Řešením, které nepovede dřív nebo později do pekel, je pronajmout si byt společnými silami.

Udělejte si na sebe víc času

Spousta nedorozumění a problémů v manželství či vztahu plyne z nedostatku komunikace. Tu partnerské vztahy zkrátka pro svůj šťastný chod potřebují. V dnešní době tráví lidé v práci hodně času a bohužel si nezřídka kdy berou pracovní záležitosti ještě domů. Snažte se to nedělat. Pokud to povaha vašeho zaměstnání dovoluje, domluvte se, že po příchodu domů se budete věnovat už jen sobě navzájem, dětem a domácnosti.

Velmi často se totiž stává, že partneři přijdou domů z práce až ve večerních hodinách, a poté, co se nají, zasedají k počítači a znova začnou řešit pracovní věci, popřípadě projíždět internet, sociální sítě a podobně. Proč? Konečně jste se přeci po celém dni dostali domů k člověku, se kterým chcete žít. Pro život jste si nevybrali svého šéfa, internet ani Facebook. Není tedy škoda tento už tak dost krátký čas ztratit opět u počítače? Ano, je.

Choďte si tedy domů hlavně odpočinout, hoďte pracovní starosti za hlavu a uvědomte si, že váš pravý život by se měl odehrávat právě doma. Věnujte se rodině, domácnosti a vyhraďte si denně také nějaký čas pouze na svého partnera. Čas, během kterého budete vnímat jen sebe navzájem, povykládáte si, co jste během dne zažili, jak se cítíte a podobně. Nemusí se jednat o dlouhou dobu, stačí půl hodinka - hodinka denně. Uvidíte, že se na tento čas budete těšit, a že vašemu vztahu bude jen ku prospěchu.

Zajděte si občas na dobrou večeři, do divadla či do kina, nebo jen tak posedět s přáteli. Nezapomeňte také občas potěšit svůj protějšek malým překvapením, kterým mu dáte najevo, že na něj myslíte. Pánové mohou dámám přinést například malou květinu, dámy svým partnerům třeba zákusek.

Nenarušujte partnerovi soukromí

Pokud jste se už ocitli v situaci, kdy musíte přemýšlet o tom, jak zachránit vztah, pravděpodobně něco není v pořádku. A problémy jsou samozřejmě velice úrodná půda pro pochybnosti. Je tedy přirozené, že v době krize čeká na partnerské vztahy řada nástrah a lákadel. Možná budete mít nutkání zjišťovat, jestli protějšek náhodou nedělá za vašimi zády něco, co by neměl. Nikdy se však nesnižujte k tomu, abyste si navzájem tajně procházeli telefony či počítače a hledali důkazy o nevěře nebo něčem podobném.

Pokud to uděláte, vaše důstojnost zbytečně prožije pořádnou újmu. Je potřeba partnerovi ukázat svoji důvěru. Pokud něco tají, praskne to dřív nebo později i bez toho, aby se člověk ponižoval.

Nechejte si navzájem určitou volnost, dopřejte si oba čas na vlastní koníčky a přátele. Jen tak budete mít důvod se na sebe neustále těšit.

Ukažte svému protějšku, že stojíte za to

Za krizemi v manželství či vztazích často stojí fakt, že se lidé přestanou snažit svého partnera překvapovat a dávat mu svoji lásku najevo. Vzpomeňte si, jak jste se chovali na začátku vztahu. Určitě jste se v mnoha ohledech snažili víc. Zkuste se tedy vžít do situace, kdy někoho svádíte, připravte občas slavnostní večeři, napečte jednou týdně nějakou sladkou dobrotu, přineste sem tam svému protějšku drobnou pozornost, buďte pozitivní, usměvaví a vytvářejte pocit domova. Zkrátka a dobře, ukažte svoji hodnotu a své silné zbraně.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Čekají vás svátky s rodinou a máte z nich hrůzu? Poradíme, jak si je užít v klidu a pohodě

Svátky s rodinou by měly být obdobím radosti a pohody, ale pro mnohé lidi jsou často spojeny s napětím a stresem. Rodinná setkání ...

Syndrom zavrženého rodiče aneb Jak manipulace ničí rodinné vztahy

Syndrom zavrženého rodiče je nezřídka kdy vídaný jev v rozvedených rodinách. Pojí se s ním velmi úzce manipulace dítěte ze strany jednoho rodiče, která na něm může zanechat do budoucna závažné psychické následk...

Emoční upír na vás může číhat kdekoliv. Poznejte ho včas a udělejte s ním krátký proces

Pojem „emoční upír“ se zažil do paměti mnohých lidí a označuje člověka, který v podstatě bere energii druhým. Vězte tedy, že vedle...

Toxické vztahy v rodině dokážou "otrávit" život. Rozpoznejte je a řešte včas

Toxické vztahy v rodině nejsou rozhodně žádnou výjimkou. Dá se říct, že jsou spíše pravidlem a tíží kdejakého člověka toužícího po rodinné pohodě i rovnováze. Takový toxický člen rodiny bývá zpravidla lehce odh...

Trénink paměti je v seniorském věku žádoucí. Objevovat můžete nespočet efektivních metod, které udrží mozek v kondici

Aktivní trénink paměti řeší v mladém věku málokdo. V produktivní části života totiž člověk získává neustále nějaké podněty v zaměs...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Infantilita v dospělosti může v mezilidských vztazích napáchat mnoho škod. Jak jednat s člověkem, který má dětinské chování?

Infantilita v dospělém věku je jev, který je skutečně vyzrálými osobnostmi jen těžko chápán. Přesto se může v mezilidských vztazíc...

Psychologická ruminace neboli destruktivní „přežvykování“ myšlenek: Jste ohroženi i vy?

Ruminace má v podstatě dva různé významy, z nichž jeden vychází z psychologie a ten druhý z biologie. Tímto výrazem lze tedy defin...

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Čekají vás svátky s rodinou a máte z nich hrůzu? Poradíme, jak si je užít v klidu a pohodě

Svátky s rodinou by měly být obdobím radosti a pohody, ale pro mnohé lidi jsou často spojeny s napětím a stresem. Rodinná setkání ...

Syndrom zavrženého rodiče aneb Jak manipulace ničí rodinné vztahy

Syndrom zavrženého rodiče je nezřídka kdy vídaný jev v rozvedených rodinách. Pojí se s ním velmi úzce manipulace dítěte ze strany jednoho rodiče, která na něm může zanechat do budoucna závažné psychické následk...

5 způsobů, jak si vybudovat lepší pracovní morálku a stát se nejlepším zaměstnancem

Pracovní morálka je atribut, kterého si zaměstnavatelé cení v každém odvětví. Společně s loajalitou a dobrou pracovní etikou může ...

Infantilita v dospělosti může v mezilidských vztazích napáchat mnoho škod. Jak jednat s člověkem, který má dětinské chování?

Infantilita v dospělém věku je jev, který je skutečně vyzrálými osobnostmi jen těžko chápán. Přesto se může v mezilidských vztazíc...