Mezinárodní den šachu: Hry, která dokonale rozvíjí mozek. Naučte se ji!
Dá se říci, že šachy jsou opravdu prastarou hrou. Oblíbené jsou po staletí a rozhodně je to k tomu dobrý důvod. I když vám možná připadají až příliš složité, jsou vhodné naprosto pro každého: pro děti i dospělé. A kromě toho, že jsou šachy zábavné, mají rozhodně i spoustu prokazatelných výhod.
Navíc by byl hřích si šachy alespoň dnes nepřipomenout, neboť je Mezinárodní den šachu. Ten se slaví každoročně, vždy 20. července, na památku založení Mezinárodní šachové federace v roce 1924. Letos si tak navíc připomínáme 100. výročí založení!
Strategické šachy pro každého
Šachy jsou strategická desková hra pro dva hráče. Hraje se na kostkované desce, která má 64 čtverců, uspořádaných do sítě 8x8. Šachy hrají miliony lidí po celém světě a často se také pořádají velké turnaje. Historicky byly šachy odvozeny od indické hry čaturanga někdy před 7. stoletím našeho letopočtu. Právě čaturanga je také pravděpodobným předkem východních strategických her, jako jsou čínské, korejské a japonské šachy. K nám do Evropy se poté šachy dostaly v 9. století, ovšem moderní pravidla byla srandardizována až ve století 19. Významně pak šachy v 50. a 60. letech minulého století zpopularizoval šachový velmistr Bobby Fischer.
Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra
Věděli jste, že žonglování bystří mozek a pomáhá nám s pamětí?
Šachy prospívají bystrosti
Šachy jsou často označované jako hra pro intelektuálně nadané jedince. Hrát je však může samozřejmě kdokoliv. Jsou totiž jedním z nejlepších sportů na procvičení mozku. Podle odborníků hra šachu totiž stimuluje růst dendritů, které následně vysílaní signály z mozkových neuronů. Zjednodušeně řečeno: čím více dendritů, tím lepší a rychlejší neurální komunikace v mozku. A čím více trénujeme, tím jsme pak lépe schopni řešit náročné či zapeklité situace.
Šachy procvičují obě strany mozku
Zatímco mnoho rozvíjecích aktivit je zaměřeno na levou či pravou mozkovou hemisféru, šachy si snadno poradí s oběma najednou. U šachistů je totiž levá i pravá hemisféra vysoce aktivní. Používají obě strany mozku a jsou tak schopni lépe a rychleji reagovat. Nejen v šachu, ale pochopitelně i v běžném životě. Vědci navíc prokázali, že pravidelné hraní šachu může dokonce prokazatelně zvýšit IQ!
Šachy jako prevence neurodegenerativních onemocnění
Alzheimerova choroba či demence se často netýká těch, kteří hrají šachy. Totiž jak stárneme, je stejně důležité trénovat nejen svaly na těle, ale také mozek. Jen tak můžeme zůstat až do vysokého věku zdraví a fit. Jistá studie, kterou provedli britští vědci zjistila, že lidé nad 75 let, kteří aktivně praktikují hry pro rozvoj mozku, mají menší pravděpodobnost rozvoje demence než jejich vrstevníci, kteří tutéž činnost nevykonávají. Ostatně je prokázáno, že pokud mozek netrénujeme, snižuje se je ho výkon.
Nesporně pak šachy rozvíjejí motorické dovednosti u jedinců, kteří mají zdravotní postižení nebo utrpěli mrtvici. Šachy v takovém případě mohou být účinnou formou rehabilitace. Rozvíjejí totiž a vylaďují motorické dovednosti pacienta. Zlepšují se ve výsledku kognitivní i komunikační dovednosti. Hra rovněž stimuluje hlubokou koncentraci a klid. Pomáhá i uvolnit pacienty, které trápí úzkosti.
Šachy rozvíjí dovednosti a rozvíjí nás
Hra šachu vyžaduje rychlé myšlení a řešení problémů takzvaně “za běhu”, jelikož váš soupeř neustále mění parametry hry. Tím, že o hře přemýšlíme a snažíme se docílit nejlepšího výsledku, výrazně zvyšujeme a podporujeme své dovenosti při řešení problémů. Šachisti jsou mnohem lépe a rychleji schopni řešit některé situace, se kterými si “nešachisti” neví rady. A protože hraní šachu vyžaduje strategické a kritické myšlení, pomáhá podporovat i rozvoj prefrontálního kortexu. To nám pomáhá lépe reagovat a činit lepší rozhodnutí prakticky ve všech oblastech života.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Mezinárodní den šachu: Hry, která dokonale rozvíjí mozek. Naučte se ji!