Arteterapie může pomoci tam, kde to slova nezvládnou
Napětí a stres. Problémy moderní doby, které zná snad každý, a které mohou stát v pozadí dalších potíží. Někteří z nás trpí strachy a úzkostmi, vnitřním napětím, které třeba nedokáží popsat, tedy ani pochopit a zpracovat. Pomoci s tím může například arteterapie, která léčí prostřednictvím výtvarných aktivit.
Arteterapie čili léčba uměním
Výtvarná činnost může posloužit k terapii a léčení, toho využívá právě arteterapie. Jde o léčebný postup, kterému umění a výtvarné aktivity slouží jako terapeutický prostředek k poznání a ovlivnění lidské psychiky. Výtvarná činnost totiž může být tím nejlepším způsobem vyjádření problému, bolesti či strachu v případě, že jej neumíme nebo nemůžeme popsat slovy. Terapeut pak může toto vyjádření odhalit a pacientovi pomoci.
Původ metody arteterapie
Arteterapie je poměrně mladým psychoterapeutickým oborem, který vznikl ve třicátých letech dvacátého století ve Spojených státech amerických, a který se dnes slibně rozvíjí. V Evropě se metoda začala používat až v osmdesátých letech.
V užším měřítku arteterapii chápeme jako léčbu výtvarným uměním, lze ji ale pojmout i šířeji a brát ji jako léčbu uměním obecně, tedy hudbou, tancem, divadlem, poezií i prózou. Původně totiž tvořila širokou oblast léčby umění, ze které se časem vydělila stejně jako další umělecké terapie, které se liší prostředkem, který k léčbě využívají. Muzikoterapie používá například hudbu, dramaterapie zase dramatické a herecké vyjádření, dále se využívá také třeba tanečně-pohybová terapie.
Arteterapie má dvě podoby. Receptivní arteterapie funguje na základě působení umění na klienta, který do procesu výroby díla není zapojen. Je to například prohlídka muzea, obrazové galerie a podobně. Naopak produktivní arteterapie spočívá ve vlastní výtvarné tvorbě klienta, který se prostřednictvím malby, kresby, koláže či jiného vyrábění snaží vyjádřit a projevit.
U arteterapie je důležitý proces tvorby
Arteterapie využívá různé výtvarné činnosti od kresby a malby přes koláž po práci s hlínou i jiným materiálem k tomu, aby léčený člověk mohl vyjádřit své pocity a posléze se na ně podívat s odstupem a z jiného úhlu pohledu.
Nejde přitom vůbec o to, aby byl výsledek esteticky uspokojivý. Umělecké výtvarné dílo je prostředek léčby a důležitá je jeho tvorba, výtvarný projev jedince tedy může být na jakékoliv úrovni, podstatný je tvořivý projev.
Průběh arteterapie
Terapie probíhá v různých formách, závisí na problému, se kterým klient přichází. Může být prováděna individuálně nebo ve skupině. Díky tomu, že vyvede pocity na povrch, umožní vnější dialog o problémech buď s terapeutem, nebo se skupinou dalších lidí. Tím pacient získá odstup a jiný pohled na své problémy.
V počátcích léčby se využívá spíše individuální arteterapie, které se účastní klient jen s terapeutem. Je vhodná také u lidí, kteří by mohli narušovat skupinovou terapii, tedy agresivní, hyperaktivní lidé nebo pacienti s psychotickými projevy. Skupinová terapie je náročnější pro terapeuta, ale výhodou je to, že pacienti navzájem sdílí své problémy a zkušenosti, vidí, že stejné potíže má i někdo jiný a pomáhá jim to se s nimi vyrovnat a léčit je.
Arteterapie uvolňuje stres a napětí
Léčba výtvarným uměním má mnoho možností využití a slouží jako doplňková terapie při řešení různých problémů. Arteterapie může sloužit při léčbě psychosomatických nemocí, jejichž příčinou je napětí v těle v důsledku stresu a frustrace. Pomocí výtvarného tvoření totiž během ní dochází k uvolňování emocí a tím i odeznění tělesného napětí, jako jsou třeba ztuhlé krční a zádové svaly, způsobující bolesti hlavy. Tělo tak znovu nabyde přirozenou rovnováhu a zdraví.
Arteterapie vychází z pocitů a emocí, které prožíváme v sobě a které nás ovlivňují. Pomáhá je odhalit a na základě toho lze toto vnitřní prožívání změnit. Může tak pomoci překonávat úzkost, strach a vyrovnávat se s životními změnami, jakými jsou například ztráta zaměstnání nebo partnera. Užitečná je také při snaze porozumět sobě i druhým, pomáhá řešit konflikty v mezilidských vztazích. Používá se také k prevenci, relaxaci, podporuje sebevědomí a důvěru v sebe sama.
Léčba uměním jako způsob sebepoznání
Díky výtvarné činnosti umožňuje arteterapie člověku poznat sám sebe, vyjádřit své pocity, uvědomit si podstatu svých psychických problémů a naučit se, jak je řešit. Arteterapie může pomoci jak lidem s vážnějšími psychickými potížemi, tak i těm, kteří jen hledají odreagování a touží po získání psychické rovnováhy. Pomáhá také při zbavování se nočních můr, dále třeba se sebevyjádřením, osobnostním růstem, podporuje tvořivost v rámci harmonizace osobnosti a podobně.
Výtvarná tvorba místo slov
Na arteterapii se nesmíme rozhodně dívat jako na metodu, která vyřeší všechny problémy. Zkušení terapeutové s její pomocí ale mohou poznat stav klienta v podstatě na první pohled podle motivů a barev, které se v kresbě a malbě objevují, a které vypovídají o problémech, které pacient prožívá. Mohou rozpoznat některé osobnostní rysy klientů, které jsou jinak těžko přístupné.
Kdybychom chtěli podobného výsledku jako při arteterapii dojít slovy a mluvením, trvalo by to mnohem déle. Při výtvarném tvoření se totiž bezděky slučují vědomé a nevědomé tendence, tím se mohou odkrývat skryté a potlačované problémy. Arteterapie je tedy vhodná zejména tam, kde člověk slovy neumí pojmenovat své problémy. Pomůže mu je s pomocí terapeuta odhalit, podívat se na ně a řešit je.
Významná úloha arteterapie u dětí
Jelikož dětská slovní zásoba ještě není tak bohatá, aby mohly výstižně popsat své pocity, nachází arteterapie velké využití právě u nich. Může totiž být jedním z mála komunikačních prostředků a způsobů jejich sebevyjádření. Arteterapie slouží k pohledu do duše a světa třeba těch dětí, které trpí poruchami řeči, sluchu, autistického spektra nebo dětí s mentálním postižením a dalšími zdravotními problémy. Pomoci také může týraným a zneužívaným dětem.
Diskuse k článku
RE : Arteterapie může pomoci tam, kde to slova nezvládnou