Guarana pomáhá při únavě lépe než káva: Zvyšuje pozornost a dodává energii
Pomocník pro studenty, kteří se učí na těžkou zkoušku. Tabletky, které pomáhají řidičům udržovat pozornost na dlouhé cestě. Podpora pro sportovce, kteří potřebují dodat energii před náročným sportovním výkonem. Řeč je o guaraně, přírodní látce, kterou užívali díky jejím povzbuzujícím schopnostem domorodci v amazonském pralese již před stovkami let.
Co je guarana a odkud pochází?
Spousta lidí se mylně domnívá, že guarana je název celé rostliny. Ve skutečnosti však název guarana patří semenům rostliny Paulinie nábojné, což je keř či malý strom z čeledi mýdelníkovitých, původně z Brazílie a Venezuely, kde o účincích guarany věděli místní obyvatelé již před staletími. Brazilské kmeny již dávno věřily, že je guarana magická, zázračná a plná božské síly.
O guaraně kolují různé legendy, například ta od indiánského kmene Guarani o vzniku rostliny. Legenda praví, že rostlina vyrostla z očí malého chlapce, kterého zabili zlí duchové (někdy je uváděno, že to byl had). Když chlapec zemřel a kolem místa procházel pohřební průvod, hned vedle chlapcova těla do země udeřil blesk. To chlapcova matka vzala jako boží znamení a přesně v tom místě do země vložila oči svého syna. Brzy z očí vyrostl keř, jehož plody vypadají jako chlapcovy oči. A legenda praví, že kdo je sní, ten získá chlapcovu sílu, zdraví i mládí.
Evropané se o guaraně dozvěděli až na konci 17. století díky misionáři jménem Joao Felipe Bettendorf, který působil v oblasti řeky Maués a popsal rostlinu, díky které měli obyvatelé amazonského pralesa neobvyklé množství energie i síly. Sám misionář guaranu od indiánů vyzkoušel a na vlastní kůži si ověřil její účinky.
O několik let později zkoumal účinky guarany botanik Theodor Martius, který ze semen získal látku, kterou pojmenoval guaranin. Guaranin byl později přejmenován na kofein, z čehož vyplývá, že právě guarana má velmi blízko ke kávě, co se energie týče. S tím rozdílem, že obsah kofeinu je mnohem vyšší, což má mnohem výraznější vliv i na lidský organismus.
Ve 20. století se stala guarana terčem zájmu evropských vědců, kteří zjistili celou řadu jejích pozitivních účinků od pomoci při bolestech hlavy i horečce přes zlepšování koncentrace až po potlačení únavy. Byly prováděny i testy na zvířatech, které prokázaly, že guarana není toxická ani při větších dávkách. Účinky guarany jsou stále zkoumány a je možné, že se seznam jejích pozitivních vlivů bude stále rozšiřovat.
Co guarana obsahuje a jak působí na lidský organismus?
Hlavní složkou guarany je kofein, kterého obsahuje až 4x více, než kávová zrna. Zanedbatelné není ani široké spektrum vitamínů - A, B1, B3, C a E, minerálních látek jako je hořčík či vápník nebo aminokyselin.
Guarana zároveň obsahuje látky, které kofein do organismu uvolňují postupně, její účinky tedy můžeme pociťovat až 6 hodin. Pokud chceme účinky guarany maximalizovat, je vhodné ji přijímat současně s citronovou šťávou. Guarana je k organismu mnohem šetrnější než káva a velkou výhodou je, že není návyková. Samotná guarana má vliv na tlumení bolesti, avšak mnohem výrazněji působí na zesílení účinků jiných léků, jejichž efekt podporuje.
Účinky guarany:
- zlepšuje koncentraci
- potlačuje únavu
- udržuje pozornost
- tiší menstruační bolesti
- pomáhá při migrénách a bolestech hlavy
- zesiluje účinek léků
- pomáhá při průjmech
- snižuje chuť k jídlu
- snižuje krevní tlak
- zvyšuje vytrvalost
- podporuje regeneraci
- posiluje imunitu
V jakých formách je gurana k sehnání?
Guarana je běžně k sehnání v lékárnách bez předpisu, a mnohdy na ni můžeme narazit i například v drogerii či prodejně zdravé výživy v oddělení s výživovými doplňky. Jelikož poptávka po guaraně stále stoupá, rozšiřuje se i nabídka produktů obsahující výtažky z plodů.
Nejčastěji je guarana k sehnání v podobě dražé či želatinových tabletek, případně jako rozpustný prášek. Látky z guarany bývají často přidávány i do energetických nápojů, a v poslední době je velmi oblíbený i tekutý koncentrát na bázi sirupu. Guarana je přidávána i do povzbuzujících čajů, a účinné jsou také tabletky obsahující výtažky jak z guarany, tak dalších přírodních zdrojů, jako je například ginko biloba.
Guarana a hubnutí
Hubnutí je velkým tématem, a proto se hojně diskutuje i o účincích guarany na ztrátu hmotnosti. Skutečnost je však taková, že guarana sama o sobě na spalování tuků nemá žádný vliv. To však neznamená, že by ve snahách o hubnutí nemohla pomoci - jelikož dodává energii a potlačuje únavu, budete mít více sil na fyzickou aktivitu. A kromě toho také mírně snižuje chuť k jídlu a potlačuje pocit vlčího hladu, což je při hubnutí žádoucí.
Guarana a vedlejší účinky
Výzkumy prokázaly, že guarana není návyková. Její vedlejší účinky jsou pouze minimální a to jen u velmi citlivých jedinců. K předávkování guaranou může dojít pouze při pozření opravdu velké, několika násobné dávky. Poté může nastat bolest při močení, žaludeční nevolnost či zvracení. Kofein který guarana obsahuje může způsobit neklid, nervozitu či pocit silného bušení srdce.
Guarana se nedoporučuje užívat později odpoledne nebo večer, jelikož by mohla způsobit nespavost. Pozor dávejte také na to, abyste společně s guaranou nepřijímali velké množství kofeinu v kávě. Nejen, že by to byla zbytečně velká dávka, ale také by si tělo mohlo postupně na příjem povzbuzujících látek zvyknout a požadovaný efekt by se při příliš častém užívání snižoval.
Studentům se doporučuje, aby guaranu užívali pouze v případech, kdy opravdu potřebují pomoci a kvůli učení na zkoušky je třeba zvýšit pozornost.
Diskuse k článku
RE : Guarana pomáhá při únavě lépe než káva: Zvyšuje pozornost a dodává energii