Hyperaktivita není pouze problémem dětí, život znepříjemňuje i dospělým
Chvíli neposedí, stále jako by měli přebytek energie, jsou impulzivní, dělají více činností najednou a mnohdy nedokončí ani jednu z nich. Naše babičky o takových lidech říkaly, že jsou jako z hadích ocásků. Určitě jste se s podobnými typy setkali i vy. Může jít o běžný projev osobnosti, ale příčinou podobného chování bývá také zdravotní problém. Věděli jste, že hyperaktivita postihuje jak děti, tak i dospělé?
Hyperaktivita je často celoživotním problémem
Nadměrná aktivita neboli hyperaktivita bývá spojena s ADHD (z angl. Attention deficit/hyperactivity disorder - porucha pozornosti s hyperaktivitou) neboli též hyperkinetickou poruchou patřící k neurovývojovým poruchám. Dříve se používal také název LMD (lehká mozková dysfunkce). Tato porucha přináší svým nositelům potíže během celého života a je často rizikovým faktorem pro vznik nejrůznějších forem nežádoucího chování, jako je promiskuita, poruchy sociálního chování, sklony k závislosti na drogách či alkoholu, gambling apod.
K potvrzení diagnózy ADHD a s ní související hyperaktivity je třeba vyloučit veškeré organické příčiny změn chování, které se u pacienta vyskytují a proto je většinou nutné, aby podstoupil sérii odborných vyšetření. Jestliže jsou všechny výsledky v pořádku, následují vyšetření u psychiatrů a psychologů. Důležité je přitom také zjištění vývojové a rodinné anamnézy.
Hyperaktivita u dětí
Hyperaktivita a její projevy v raném věku
Hyperaktivita se projevuje již u dětí v kojeneckém věku. Maminky si s nimi pak užijí spoustu starostí a bezesných nocí. Kojenci špatně usínají, často se budí a pláčou, mají nepravidelný režim krmení. V batolecím věku jsou pak děti divoké, hodně se vztekají, vyžadují pozornost. Vše pokračuje i později. Děti jsou k neutahání, je těžké předvídat, co udělají, křičí, jsou neustále v pohybu, překřikují se i s dospělými.
Hyperaktivita a škola
Další velké problémy nastávají, když děti s ADHD nastoupí do školy. Bývají pak těmi klasickými černými ovcemi, které vykřikují během výkladu učitele, povídají si nejen se sousedy, ale i se spolužáky přes dvě uličky, často zapomínají úkoly, ztrácejí pomůcky. Hyperaktivita u dětí způsobuje, že nejsou schopny dlouhodobě udržet pozornost, zaujme je všechno možné okolo nich a jen s obtížemi dokončí práci, protože se na ni nedokážou soustředit a nebaví je. Nerozlišují totiž, co je důležitější, zda to, čemu se mají věnovat anebo například moucha na okně.
V jejich okolí je neustále nepořádek, hyperaktivním dětem schází jakýkoliv systém. Navíc většinou vyžadují zvýšený dohled - k projevům této poruchy totiž patří také impulzivnost. Děti si neuvědomují nebezpečí a dosah toho, co dělají, a tak klidně vběhnou bez rozhlédnutí do vozovky anebo třeba skočí z nebezpečné výšky, kam předtím vylezli. Nároky, které tedy výchova dětí s ADHD klade na rodiče i pedagogy je značná. Učitelé by měli mít k těmto žákům, kteří mají nárok na speciální režim ve škole, odpovídající přístup.
Hyperaktivita u dětí a výchova
I když se to někdy zdá jako nadlidský výkon, rodiče by se nikdy neměli nechat vyprovokovat k neuváženým reakcím. Chybou je křičet, zlobit se, často a přísně trestat. Na hyperaktivní dítě je nutné si udělat čas, je také důležitá spolupráce obou rodičů. Je třeba pomáhat s domácími úkoly, trpělivě vysvětlovat, chválit, pokud se cokoliv podaří. Pokud po dítěti rodiče něco požadují, úkol by měl být takový, jaký jejich ratolest zvládne. K tomu, aby se dítě cítilo dobře, je vhodné mu pozvednout sebevědomí tím, že rodiče vyhledají činnost, která jejich potomkovi jde dobře a pomohou mu v ní vyniknout.
Léčba hyperaktivity u dětí
Hyperaktivita u dětí a její léčba vyžaduje spolupráci rodiny i školy. Zahrnuje psychoterapii, socioterapii i farmakologickou léčbu. Často je zapotřebí také péče logopeda, využívá se pohybových rehabilitačních metod i EEG-biofeedback, což je trénink mozkové aktivity.
Hyperaktivita u dospělých
Projevy hyperaktivity v dospělém věku
Příznaky ADHD se objevují i u dospívající mládeže a zhruba v 50% případů pak její projevy přetrvávají do dospělosti. Přestože se původně ADHD se všemi okruhy příznaků považovala za problém, kterým trpí dětí a dospívající, byla později přehodnocena jako celoživotní porucha. U dospělých se projevuje podobně, jako u dětí.
Jejími typickými příznaky jsou zejména neschopnost plánování, problémy s dokončením úkolů a projektů, impulzivnost, ukvapené změny činnosti i zaměstnání, zapomnětlivost, ztráty předmětů, nedodržování termínů a také potíže v navazování a udržování vztahů. Pacienti často hovoří o určitém neustálém vnitřním neklidu.
Hyperaktivita u dospělých přináší stejně, jako hyperaktivita u dětí problémy se spánkem. Jedná se o horší usínání a špatnou kvalitu spánku s častým probouzením. To dále zhoršuje symptomy ADHD, jako je unavitelnost, špatné soustředění a emoční výkyvy. To vše má negativní vliv na kvalitu života postižených jedinců. ADHD a s ní spojená hyperaktivita ztěžuje také možnosti vzdělávání, pozdějšího nalezení a udržení zaměstnání i zvládání rodičovských rolí.
Hyperaktivita a její léčba u dospělých
Hyperaktivita u dospělých se léčí za pomoci:
- poučení o nemoci ( edukace )
- psychoterapie
- farmakoterapie
Edukace
Pacientům je vysvětlen charakter a průvodní jevy poruchy, kterou trpí. Přínosné je, pokud se do této části léčby zapojí také partner pacienta. Lékař poučí klienta také o možnostech léčby a jejím předpokládaném plánu a průběhu.
Psychoterapie
Jejím cílem je pacientovi usnadnit zvládání běžných aktivit za pomoci kognitivně-behaviorální terapie. Terapeut pracuje s klientem na rozpoznání toho, jak běžně reaguje v určitých situacích a které myšlenky se přitom opakují a snaží se společně najít jiný přístup k řešení problémových situací. Součástí je také aktivní nácvik jejich zvládání.
Farmakoterapie
Je velmi důležitou a účinnou součástí léčby, kterou ADHD a hyperaktivita u dospělých vyžaduje. Díky ní je možné potlačit hlavní projevy poruchy a umožnit lehčí zvládání denních aktivit.
Diskuse k článku
RE : Hyperaktivita není pouze problémem dětí, život znepříjemňuje i dospělým