Jak přežít pubertu svých dětí?

img
16. 11. 2016 Přečteno: 3628x

Puberta je složité období nejen pro rodiče, ale i pro samotné děti. Je to jedno z nejobtížnějších období života a mnozí rodiče jsou z chování svých dětí zaskočeni, rozčarováni a hlavně bezradní. Tolik let jste pro svého potomka téměř dýchali a dávali mu vše, co jste měli. Ale najednou se vám to roztomilé dítě doslova promění před očima a připadá vám nesnesitelné. Pro dítě v pubertě jsou rodiče ale nesnesitelní také. Nastává kruté období vzpoury a revolty. Jak tedy přežít pubertu svých dětí?

Co dělat, abyste neztratili s puberťákem kontakt a jak si se svým potomkem zachovat hezký vztah i v období puberty? Tuto otázku řeší všichni rodiče. Ti šťastní rodiče, kteří již mají pubertu svých dětí za sebou, říkají většinou to stejné - musíte zatnout zuby a vydržet. Dobrá zpráva je, že ani puberta netrvá věčně.

Jaký má puberta vlastně smysl?

Proč musíte mít doma drzého namyšleného puberťáka? Ptáte se, jaký to má vůbec smysl? Když je nejhůře, je důležité zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že puberta je přirozený proces a k dalšímu zdárnému psychologickému vývoji vašeho potomka je to proces nutný. Puberta je období, kdy se z vašeho dítěte stává pomalu dospělý člověk. To je zcela zásadní životní změna, které se neobejde bez různých komplikací.

V životě puberťáka se mění naprosto vše od základů. Probíhají zásadní tělesné změny, které pak mají vliv na psychiku. Za vším stojí hormony. Každé dítě zvládá hormonální nerovnováhu jinak a i věk nejhorší puberty se různí. Některé děti začnou jít do puberty již po 10 roce věku, jiné později. Obecně dnes puberta nastupuje dříve, než tomu bývalo.

Postupná snaha dítěte o vymanění se z vlivu rodičů je také nutná a přirozená, i když to některé rodiče může často bolet. Ale i vy jako rodiče přece chcete, aby z vašeho dítěte vyrostla samostatná, nezávislá a zodpovědná bytost, která si se životem poradí i bez rodičů. A k tomu období puberty slouží. Nebraňte dětem v jejich přechodu do dospělosti. Pokud je to možné, podpořte je.

Co puberťák prožívá?

Pokud se chcete se svým potomkem v pubertě dorozumět, zkuste se do něj občas vcítit. K tomu může pomoci vzpomenout si na svou vlastní pubertu. Puberťák se často chová drsně a nepřístupně, ale to by vás nemělo zmást. Puberta je období, kdy jsou děti obzvlášť zranitelné. Jsou extrémně citlivé na kritiku, vše si berou osobně.

Uvědomme si, že v tomto období se mladý člověk hledá. Zjišťuje, kam patří, hledá své místo v životě, poprvé se zamilovává. To, co prožívá, může být pro něj těžké. Co jste od svých rodičů potřebovali vy, když jste byli v pubertě? Zkuste se nad tím zamyslet a neopakovat chyby svých rodičů. Puberťák potřebuje cítit více než kdykoli předtím, že mu někdo rozumí! Hledá pochopení. To většinou najde spíše u kamarádů, než u rodičů, proto se vám vzdaluje. Jak přežít pubertu svých dětí a neztratit přitom tolik let budovaný pěkný vztah?

Zabít puberťáka, nebo se stát jeho přítelem?

Je-li vaším cílem udržet si dobrý vztah s vaším potomkem, i když je v pubertě, budete se mu muset přiblížit. Vystupování z pozice autority a moci vám v tomto období moc nepomůže. Spíš naopak. Zkuste se uvolnit a trochu povolit. Vzpomeňte si na svou pubertu a svému dítěti o ní povykládejte! Vaše dítě netuší, že jste byli možná úplně stejní, jako je teď on. To zase pomůže jemu přiblížit se k vám a dívat se na vás jinak, než jen jako na nesnesitelné monstrum, které mu nikdy nemůže rozumět.

Nabídněte svému drzému potomkovi přátelství. Zkuste to. Nejednejte s ním jak s malým dítětem, protože to on už dávno není (nebo si to alespoň myslí). Zkuste k dítěti přistupovat lidsky, ne autoritářsky. To bude mít spoustu výhod. Budete tak budovat silný vztah, který vydrží. Nedojde k odcizení a vy také budete mít mnohem lepší přehled o tom, co vaše dítě dělá. K tomu, abyste jej mohli pochopit, musíte znát pozadí toho, co prožívá, s kým se stýká atd. Zkuste občas vypadnout z role rodiče. Nejste jen rodič, jste také lidská bytost, která svého potomka miluje. To dávejte svému dítěti najevo. Je možné, že puberťák si to v zahledění sám do sebe vůbec neuvědomuje.

Co získáte přátelstvím s puberťákem?

Pokud svému dítěti nabídnete přátelství, se kterým je spojená vzájemná důvěra, respekt a snaha o pochopení, můžete hodně získat. V nejlepším případě získáte přítele na celý život. Co dělají přátelé? Přátelé spolu tráví čas. Hledají společné chvíle, kdy se pobaví. Přátelé si povídají o tom, co cítí, jak jim je, co je trápí. Přátelé se neodsuzují a nekritizují. Snaží se pochopit jeden druhého, i když spolu nemusí ve všem souhlasit.

Přátelé si důvěřují a mohou se spolehnout jeden na druhého. Přítel nekritizuje to, co má druhý na sobě, jaký má účes nebo jaké má další přátele nebo koníčky. Budete-li si spolu povídat o životě, budete vaše dítě lépe znát. Neunikne vám pak možná ani to, zda zkouší alkohol či drogy nebo zda hodlá začít žít sexuální život. Kritické okamžiky v životě vašeho dítěte budete mít více pod kontrolou.

Vše má také své hranice!

Puberťák přítele potřebuje. Ale pozor. Pokud překlopíte vztah s dítětem na kamarádskou úroveň, pak to nesmí být jednostranné. Váš potomek musí přijmout pravidla fair play, být k vám upřímný a to, co dáváte vy jemu, musí on dávat vám. I on se musí chovat jako přítel. Ne jen vy musíte chápat jeho, ale i on musí mít snahu chápat vás. Nezapomeňte na pravidla, která se musí dodržovat i na jasně nastavené hranice, které nesmí být nikdy překročeny.

Je pravdou, že zkombinovat roli rodiče a přítele je uměním. Dítě sice potřebuje přítele, ale stále také potřebuje rodiče, kteří se podílí na formování nové bytosti na korekcích jeho chování. Potřebuje vedle sebe rozumného dospělého, který mu občas udělá jasno v tom, jak to na světě chodí. Dovolte puberťákovi, aby byl sám sebou. Dovolte mu, aby nosil bláznivé oblečení a šílené účesy. Na oplátku ale požadujte, aby dítě neslo zodpovědnost za důsledky svého jednání. Nežehlete jeho průšvihy. Ukažte mu, že svoboda a samostatnost nepřináší jen samá pozitiva.

Buďte svému dítěti příkladem

Ukažte svému potomku svou lidskou stránku. Co dělat, aby vás puberťák do svého života přijal?

  • Mluvte o svém životě, o své minulosti, kterou vaše dítě nezná. Možná se mu uleví, když zjistí, že jste prožívala něco podobného.
  • Když uděláte chybu, přestřelíte, ujedou vám nervy, přiznejte to a omluvte se. Tak naučíte své dítě totéž.
  • Dodržujte své sliby a ctěte vzájemné dohody. Jen tak přimějete své dítě, aby dělalo totéž.
  • Svěřujte se i vy svému dítěti se svými aktuálními problémy. Můžete být mnohdy překvapeni, jaký dokáže mít puberťák vhled nebo jaké dokáže vymyslet řešení. Naučte ho diskutovat o problémech a řešení problematických situací hledat společně.
  • Chovejte se zásadově a morálně, pokud chcete mít čestné dítě. Morální žebříček hodnot přejímá dítě od rodičů.

Nepropásněte ten čas, kdy je zapotřebí položit základy vztahu založeného na důvěře a upřímnosti, respektu a pochopení. Počínající puberta je vhodný čas. Promarníte-li tuto příležitost, je možné, že se vám už vaše dítě nebude chtít otevřít a přiblížit. Nevzdávejte to. Život s puberťákem může být i plný legrace, protože se díky tomu můžete alespoň na chvíli vrátit do svého mládí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Emoční upír na vás může číhat kdekoliv. Poznejte ho včas a udělejte s ním krátký proces

Pojem „emoční upír“ se zažil do paměti mnohých lidí a označuje člověka, který v podstatě bere energii druhým. Vězte tedy, že vedle...

Toxické vztahy v rodině dokážou "otrávit" život. Rozpoznejte je a řešte včas

Toxické vztahy v rodině nejsou rozhodně žádnou výjimkou. Dá se říct, že jsou spíše pravidlem a tíží kdejakého člověka toužícího po rodinné pohodě i rovnováze. Takový toxický člen rodiny bývá zpravidla lehce odh...

Jednostranný vztah se nemusí vždy týkat jen partnerství muže a ženy. Jak poznat, že dáváte více než druhá strana?

Jednostranný vztah je velmi vysilující záležitost, ať už se třeba jedná o partnerství s mužem či ženou, rodinného příslušníka nebo...

Chcete vybudovat pevné vztahy na pracovišti? Inspirujte se osvědčenými tipy

Dobré vztahy na pracovišti jsou nesmírně důležité pro osobní pohodu ale i produktivitu práce. Krom toho strávíme v zaměstnání většinu svého života, proč si ho tedy nezpříjemnit? Ať už jste vrcholovým manažerem,...

Trénink paměti je v seniorském věku žádoucí. Objevovat můžete nespočet efektivních metod, které udrží mozek v kondici

Aktivní trénink paměti řeší v mladém věku málokdo. V produktivní části života totiž člověk získává neustále nějaké podněty v zaměs...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Infantilita v dospělosti může v mezilidských vztazích napáchat mnoho škod. Jak jednat s člověkem, který má dětinské chování?

Infantilita v dospělém věku je jev, který je skutečně vyzrálými osobnostmi jen těžko chápán. Přesto se může v mezilidských vztazíc...

Psychologická ruminace neboli destruktivní „přežvykování“ myšlenek: Jste ohroženi i vy?

Ruminace má v podstatě dva různé významy, z nichž jeden vychází z psychologie a ten druhý z biologie. Tímto výrazem lze tedy defin...

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Infantilita v dospělosti může v mezilidských vztazích napáchat mnoho škod. Jak jednat s člověkem, který má dětinské chování?

Infantilita v dospělém věku je jev, který je skutečně vyzrálými osobnostmi jen těžko chápán. Přesto se může v mezilidských vztazíc...

Podpořte své emoční zdraví. Držte se osvědčených kroků, které vás dovedou ke štěstí

Ze všech stran neustále slýcháme, jak je důležité pečovat o svoji tělesnou schránku a tedy i fyzické zdraví. Avšak zdraví duševní ...

Emoční upír na vás může číhat kdekoliv. Poznejte ho včas a udělejte s ním krátký proces

Pojem „emoční upír“ se zažil do paměti mnohých lidí a označuje člověka, který v podstatě bere energii druhým. Vězte tedy, že vedle...

Trénink paměti je v seniorském věku žádoucí. Objevovat můžete nespočet efektivních metod, které udrží mozek v kondici

Aktivní trénink paměti řeší v mladém věku málokdo. V produktivní části života totiž člověk získává neustále nějaké podněty v zaměs...