Manipulátor ve vztahu je důmyslným taktikem, ale i nejistou osobností

img
14. 09. 2016 Přečteno: 26821x

Žádný člověk se neobejde bez vztahů. Ať už jsou to vztahy romantické, mezi přáteli, mezi rodiči a dětmi, zaměstnanci, kolegy či sousedy. Ostatně sociální interakce a tedy vytváření vztahů je neoddělitelnou součástí naší lidské přirozenosti. Přes, nebo právě pro jejich důležitost, mohou mít vztahy různé vady, takříkajíc poruchy, a v jejich důsledku se stát nezdravými. Jednou z nejškodlivějších poruch je manipulace ve vztahu.

Vztah s manipulátorem je jednostranný, nevyvážený, upřednostňující potřeby a cíle manipulátora na úkor manipulované osoby. Ale jako každý jiný vztah i tento spoluvytváří dva lidé. Tedy i manipulovaná osoba se podílí, byť nechtěně, na existenci manipulace ve vztahu. A někdo je bohužel k manipulaci náchylnější než ostatní.

Manipulace ve vztahu se zásadně liší od vlivu ve vztahu. My všichni ovlivňujeme ostatní lidi a využíváme toho k dosažení svých cílů. Je to jedním z typických znaků fungující společnosti, je to „zdravé“. Ovlivňování ale uznává hranice a práva ostatních lidí zachovat si integritu a nenechat se přesvědčit.

Ovlivňování je založené na upřímné, otevřené komunikaci. Naproti tomu manipulace ve vztahu závisí na skrytých agendách a pokusech přinutit druhého, aby se vzdal. A i když by se proto mohlo zdát, že takový manipulátor je ve vztahu silný a má vše pod kontrolou, opak je pravdou – pod sebejistou maskou je většinou malá sebedůvěra a nejistota. Právě tato vnitřní narušenost osobnosti pak vede k touze ovládat druhé, ale zároveň manipulátorovi téměř znemožňuje udržovat mezilidské vztahy.

Komu hrozí manipulace ve vztahu?

Většinou vnitřně nejistí a narušení vztahoví manipulátoři mají ale jednu nebývale silnou stránku, skoro až schopnost. Jsou nebývale dobří v tom, že zpozorují lidi, které mohou ovládat. Když vycítí, že někým nebudou schopní manipulovat, vzdají to a pokusí se navázat vztah s jinou, manipulovatelnější osobou. Bez takové osoby, která přispívá a svými sklony napomáhá ke vzniku manipulace ve vztahu, by se manipulátor neobešel. Lidé náchylní k manipulaci mají několik společných znaků.

Jedním ze znaků je potřeba uznání a přijetí. Většina lidí sice uznání ocení, nicméně když někdo musí být uznáván každým v každé situaci, nastává problém. Podstata problému leží ve strachu z odmítnutí nebo opuštění. Strach je tak silný, že člověk udělá cokoli, aby se vyhnul pocitům s ním spojeným. Manipulátor ve vztahu s uznáním pracuje – dá ho manipulované osobě, která ho potřebuje, a pak hrozí, že ho odepře.

Důležitým sklonem snadno manipulovatelných osob je také to, že se cítí užitečně a milovaně, jen když naplňují potřeby ostatních. Daleko to přesahuje ohleduplnost nebo stav, kdy je někdo jednoduše milý k ostatním. Takoví lidé se snaží zavděčit se druhým na úkor vlastní pohody, jinak se cítí k ničemu. Manipulátory tito lidé přitahují a nijak se neostýchají tohoto sklonu využít.

Lidé náchylní k manipulaci také bojí vyjadřovat jakékoli negativní emoce. Udělají cokoli, jen aby se nevystavili jakémukoliv konfliktu, konfrontaci. Chtějí, aby vše bylo za každých okolností příjemné a negativních emocí se obávají tak, že to s nimi mají manipulátoři ve vztahu opravdu snadné. Stačí pohrozit zvýšením hlasu a je po jejich. Když se k tomu navíc přidá neschopnost říct ne – další sklon snadno manipulovatelných osob – ztratí se hranice určující identitu člověka, jeho potřeby a práva úplně.

Manipulátor ve vztahu využívá vynalézavých taktik

Manipulace ve vztahu se obvykle vyvíjí po delší dobu, protože manipulátoři se postupně učí, jak daleko můžou zajít. Je nepravděpodobné, že by se pokusili o manipulaci druhého hned v začátku vztahu – to by totiž mohlo znamenat okamžitý konec. Pozorují slabosti, učí se a poznávají, kde je druhý nejvíc zranitelný a jak by toho šlo využít. Predátorské chování, skoro by se chtělo říct.

Existují dvě základní manipulátorské taktiky, jak získat kontrolu. První je příslib zisku. To znamená, že manipulátor něco přislíbí, když se partner podřídí tomu, co manipulátor chce. „Slibuju – celý týden žádné hádky, jestli se přestaneš kamarádit s Evženem.“

Druhou nejužívanější taktikou, která s tou první úzce souvisí, je příslib vyvarování se ztráty. V tomto případě manipulátor vyhrožuje partnerovi ztrátou něčeho příjemného, pokud se nepodřídí manipulátorovým přáním. „Budu venku s kámošema do noci každý den, dokud tenhle dům nebude uklizený a jako ze škatulky.“ Většina manipulačních prostředků je ale samozřejmě mnohem méně zřejmá, rafinovaná, umně zamaskovaná.

Manipulátor ve vztahu většinou vědomě neplánuje své manévry. Vyplývají z manipulátorovy skryté osobnostní poruchy a odvíjí se podle té které oběti, podle toho, jakým způsobem manipulaci nevědomě podporuje. Kromě už zmíněných dvou základních taktik existuje celá škála konkrétních taktických manévrů, které manipulátor využívá. Od slovních výhrůžek po nenápadné pokusy zaonačit situace tak, aby vyhovovaly jemu.

Jedna z nejběžnějších forem manipulace je například způsobení rozkolu. Manipulátor proti sobě obrátí dva lidi tak, že s každým z nich mluví zvlášť za zády toho druhého, snaží se u nich vzbudit vzájemnou averzi a nedůvěru. Tak se manipulátor dostává do pozice naprosté kontroly, což je manipulátorova vůbec nejoblíbenější pozice.

Dalšími aktivními technikami je třeba záměrné naštvání, lhaní, zastrašování, křik, nadávání a další formy šikany. Manipulátor ale může ve vztahu používat i pasivnější metody jako je podrážděnost, trucování, záměrné mlčení nebo ignorace.

Manipulace ve vztahu - jak se s ní vypořádat?

Pokud zjistíte, že ve vašem vztahu existuje manipulace a chcete se s ní vypořádat, platí jedno naprosto zásadní pravidlo. Zaměřte se na vlastní změnu, ne na změnu manipulátora. Snažit se přechytračit, „přemanipulovat“ dovedného manipulátora ničemu nepomůže, naopak vás to nechá zranitelnější vůči další manipulaci.

Není možné změnit takového člověka zaměřením se na jeho nebo její nedokonalosti, dokonce nepomůže ani svěřit se mu nebo jí s tím, jak se kvůli jeho chování cítíte. Většina manipulátorů totiž není schopná empatie a spíš použijí získané informace v budoucnosti proti vám. Jedinou efektivní metodou, jak odstranit manipulaci ve vztahu, je tedy znemožnit ji změnou svého chování – chování oběti – které manipulaci ze strany partnera umožňuje.

Krokem, kterému se nakonec nelze vyhnout je zhodnocení toho, jestli celý vztah vůbec stojí za to. Má cenu snažit se ho napravit? Je vůbec co zachraňovat? Je vůbec o co (a o koho) stát? Záleží samozřejmě na závažnosti manipulace ve vztahu a případném poškození vlastní integrity pocitu štěstí a podobně. A samozřejmě jsou také vztahy, ze kterých dost dobře vystoupit nemůžete – například vztah dítěte a rodiče – a pak jde především o to ujasnit si, jaké jsou vaše osobní cíle, kam chcete aby se vztah posunul a jakým způsobem se změnil k lepšímu.

K přerušení zaběhnutých vzorců manipulace ve vztahu lze využít celou řadu asertivních technik. Tak třeba je nutné přestat s okamžitým bezmyšlenkovitým vyhověním. Získat si pro sebe víc času a moci si tak promyslet každou situaci, která přijde. Po požadavku manipulátora prostě říci: „Musím si to promyslet.“

Dále je potřeba postavit se čelem strachu, úzkosti, pocitu viny – čemukoli, co vás dříve nutilo vyhovět manipulátorovým požadavkům. K tomu je někdy potřeba pomoc profesionálního terapeuta. A především je potřeba určit ve vztahu jasné hranice, vyjasnit si co od vztahu čekáte a nebát se své představy a požadavky vyslovit.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Emoční upír na vás může číhat kdekoliv. Poznejte ho včas a udělejte s ním krátký proces

Pojem „emoční upír“ se zažil do paměti mnohých lidí a označuje člověka, který v podstatě bere energii druhým. Vězte tedy, že vedle...

Toxické vztahy v rodině dokážou "otrávit" život. Rozpoznejte je a řešte včas

Toxické vztahy v rodině nejsou rozhodně žádnou výjimkou. Dá se říct, že jsou spíše pravidlem a tíží kdejakého člověka toužícího po rodinné pohodě i rovnováze. Takový toxický člen rodiny bývá zpravidla lehce odh...

Jednostranný vztah se nemusí vždy týkat jen partnerství muže a ženy. Jak poznat, že dáváte více než druhá strana?

Jednostranný vztah je velmi vysilující záležitost, ať už se třeba jedná o partnerství s mužem či ženou, rodinného příslušníka nebo...

Chcete vybudovat pevné vztahy na pracovišti? Inspirujte se osvědčenými tipy

Dobré vztahy na pracovišti jsou nesmírně důležité pro osobní pohodu ale i produktivitu práce. Krom toho strávíme v zaměstnání většinu svého života, proč si ho tedy nezpříjemnit? Ať už jste vrcholovým manažerem,...

Trénink paměti je v seniorském věku žádoucí. Objevovat můžete nespočet efektivních metod, které udrží mozek v kondici

Aktivní trénink paměti řeší v mladém věku málokdo. V produktivní části života totiž člověk získává neustále nějaké podněty v zaměs...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Infantilita v dospělosti může v mezilidských vztazích napáchat mnoho škod. Jak jednat s člověkem, který má dětinské chování?

Infantilita v dospělém věku je jev, který je skutečně vyzrálými osobnostmi jen těžko chápán. Přesto se může v mezilidských vztazíc...

Psychologická ruminace neboli destruktivní „přežvykování“ myšlenek: Jste ohroženi i vy?

Ruminace má v podstatě dva různé významy, z nichž jeden vychází z psychologie a ten druhý z biologie. Tímto výrazem lze tedy defin...

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

5 způsobů, jak si vybudovat lepší pracovní morálku a stát se nejlepším zaměstnancem

Pracovní morálka je atribut, kterého si zaměstnavatelé cení v každém odvětví. Společně s loajalitou a dobrou pracovní etikou může ...

Infantilita v dospělosti může v mezilidských vztazích napáchat mnoho škod. Jak jednat s člověkem, který má dětinské chování?

Infantilita v dospělém věku je jev, který je skutečně vyzrálými osobnostmi jen těžko chápán. Přesto se může v mezilidských vztazíc...

Podpořte své emoční zdraví. Držte se osvědčených kroků, které vás dovedou ke štěstí

Ze všech stran neustále slýcháme, jak je důležité pečovat o svoji tělesnou schránku a tedy i fyzické zdraví. Avšak zdraví duševní ...

Emoční upír na vás může číhat kdekoliv. Poznejte ho včas a udělejte s ním krátký proces

Pojem „emoční upír“ se zažil do paměti mnohých lidí a označuje člověka, který v podstatě bere energii druhým. Vězte tedy, že vedle...