Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!
Víte, co je myšlenková mapa? Je to důmyslná pomůcka, která vám může pomoci se studiem, s urovnáním svých myšlenek a s vyřešením takřka každého problému. Myšlenková mapa vám pomůže v životě ledacos změnit a hravě dosáhnout naplnění svých cílů a splnění i těch nejtajnějších snů. Jak se dá taková myšlenková mapa vytvořit? Poradíme vám, jak na to!
Co je myšlenková mapa? Urovná vaše myšlenky
Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje naprosto stejně jako váš mozek při řešení složitých, či méně složitých, problémů. Své záležitosti, hledání různých možností řešení a vytváření strategií však nemusíte pouze držet ve své vlastní hlavě. Lze je dát na papír a vytvořit z nich důmyslný plán. Podstatou tvorby myšlenkové mapy je skutečná tvorba, tedy kreativní a umělecká práce se zapojením všech vašich výtvarných, technických i grafických dovedností.
Potřebujete procvičit mozek a utužit paměť? Pročtěte si návod, jak na to!
Myšlenková mapa by měla být přehledná, srozumitelná, pozitivní, barevná, plná obrázků a vlastně čehokoliv, co vás napadne. Nechte své myšlenky volně běhat po papíře a uvidíte, jaké překvapivé výsledky a řešení se vám najednou vyjeví! A budete je mít přímo před očima!
Myšlenková mapa pomáhá s pamětí a soustředěním
Tvůrcem myšlenkových map je anglický výchovný poradce Tony Buzan, který tyto mapy začal praktikovat už v 60. letech 20. století. Myšlenková mapa nás může leccos naučit – je skvělou výukovou pomůckou školáků, žáků a studentů, podporuje paměť, myšlení i myšlenky, soustředění i kreativitu. Myšlenková mapa se dá snadno praktikovat všude. Mohou ji využít ve svých pracovnách pedagogičtí pracovníci, psychologové, výchovní poradci, terapeuté a další odborníci pracující s dospělými i s dětmi.
Myšlenková mapa: Jak si ji můžete sami vytvořit?
Myšlenková mapa není nic těžkého. Vytvořit si ji můžete také sami doma. Co k tomu budete potřebovat? Stačí vám velký výkres, barevné tužky, třeba gelovky, pravítko a kružítko, anebo lepidlo, vystříhané obrázky z časopisů, velké barevné fixy a zvýrazňovače a můžete se s chutí pustit do díla. A vaše myšlenky. Myšlenková mapa může nakonec vypadat třeba i jako skvělá koláž či umělecké dílo.
Do středu výkresu si zapište hlavní heslo, které bude představovat váš problém nebo ústřední téma. Ty nejdůležitější myšlenky. Od něj se bude odvíjet do všech stran všechno, co s ním souvisí. Začněte přemýšlet a propojovat, uvidíte, že možná budete mít problém vůbec skončit. Ale pozor, myšlenková mapa by měla vždy působit pozitivně a mít konstruktivní řešení! Určitě by se nemělo jednat o depresivní a destruktivní klubko odpadů vaší mysli, které vám už k ničemu neslouží – k ventilaci těchto myšlenkových odpadů je lepší využít jinou techniku.
Myšlenková mapa má být návod k tomu, jak něco změnit nebo vyřešit. Můžete si ji pak klidně pověsit na stěnu své pracovny či studentského pokoje a čerpat z ní inspiraci. Urovnáte si tak snadno své myšlenky. Přejeme vám hodně úspěchů a zábavy!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vitamíny na paměť: Podpoří činnost mozku
Osvědčené metody pro posílení paměti
Schultzův autogenní trénink navozuje dokonalé uvolnění mysli
Diskuse k článku
RE : Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!