Přírodní antidepresiva si můžeme vypěstovat i doma

img
20. 03. 2016 Přečteno: 3176x

Pokleslá nálada, patologický smutek i absence prožívání potěšení. To jsou základní příznaky, které doprovází závažné a zároveň velmi časté civilizační onemocnění – depresi. Deprese se však vyskytuje v různých fázích a v případě, trpíte-li lehkými nebo středně těžkými depresemi, nemusíte hned sahat po syntetických antidepresivech na předpis. Kolem nás se vyskytují různé bylinky i potraviny, které patří mezi přírodní antidepresiva a mohou nám se zlepšením nálady pomoci.

Výhody přírodních antidepresiv

Zatímco syntetická antidepresiva obsahují účinné látky ve velké koncentraci a proto jsou dostupné jen na předpis, ty přírodní jsou mnohem šetrnější, mírnější a obvykle vykazují i menší počet vedlejších účinků. Vzhledem k tomu, že účinné látky zpravidla nejsou silně koncentrované, je použití přírodních antidepresiv relativně bezproblémové, na druhé straně však zabírají jen na lehčí, eventuálně středně těžké formy deprese.

Je třeba si uvědomit, že zlepšit náladu a pocity potěšení lze mnoha způsoby a možnost užívání silných léků by měla být až tím posledním. Přírodní antidepresiva však nelze brát zcela na lehkou váhu, jelikož jsou taktéž účinná. Rozhodně se nesmí kombinovat s těmi syntetickými bez předchozí konzultace s odborníkem. Účinek přírodních antidepresiv podpoříte také celkovým zdravým životním stylem, od pohybu přes kvalitní jídelníček. To vše jsou jednotlivé střípky, které do sebe zapadají a jako celek vedou k veselému a plnohodnotnému životu.

Antidepresiva z přírody – bylinky i jídlo

Kolem nás roste celá řada rostlin, které obsahují takové látky, které účinně pomáhají při boji s lehkými depresemi a vedou ke zlepšení nálady. Jsou to např. bazalka, třezalka, šafrán, magnolie, heřmánek či levandule. Z jídla pak pomohou zlepšit náladu ovesné vločky, rybí tuk nebo hlávkové zelí. Na jednotlivá přírodní antidepresiva se podíváme podrobněji.

Serotonin, tyrosini Omega 3 mastné kyseliny

Psychický stav ovlivňuje u lidského organismu celá řada látek. Důležitý je např. hormon serotonin, který je známý jako hormon štěstí. Jeho nedostatek způsobuje časté změny nálad, nespavost i úzkosti. Důležitá je také aminokyselina tyrosin, která posiluje mozkovou činnost a slouží k potlačení úzkostí. Podstatné jsou také Omega 3 mastné kyseliny nebo aminokyselina L-tryptofan. Účinných látek je však velké množství a na organismus působí různě. Často se nachází právě v silicích bylin. Je však třeba upozornit, že nálady do velké míry ovlivňují i vitamíny a minerály, ať už jde o vit. C, A, E nebo zinek, hořčík či selen. To je také důvod, proč je často nejúčinnějším lékem proti depresím změna životního stylu a dodržování zásad zdravého stravování.

Bazalka jako přírodní antidepresivum

Ačkoliv používáme bazalku velmi často v kuchyni a mnozí si ji i sami pěstujeme, často si neuvědomujeme silnou antidepresivní schopnost. Bazalka patří k účinným pomocníkům při boji se špatnou náladou, stresem nebo úzkostí. Konzumace bazalky podporuje také celkovou činnost trávicího ústrojí a pomáhá při problémech s močovými cestami. Pokud chceme využít antidepresivních schopností této byliny, můžeme ji v hojném množství užívat v kuchyni, stejně tak si z usušených lístků můžeme připravit čaj nebo nálev. Bazalka je dobrá také pro přípravu chutného pesta, které lze v chladu uchovat i po několik týdnů.

Třezalka jako přírodní antidepresivum

Mezi vůbec nejúčinnější přírodní antidepresiva se již řadu let považuje třezalka tečkovaná. Doporučuje se všem, kteří trpí lehkými depresivními stavy v závislosti na roční cykly, především pak podzimní deprese. Pomáhá tlumit pocity strachu, neklidy i celkového psychického vypětí. Užívání třezalky vede k celkovému probuzení metabolismu, rovněž má blahodárný vliv na trávicí ústrojí. Tlumí, ale neuspává, což je pro mnoho uživatelů přírodních i syntetických antidepresiv velmi důležitý faktor. Vzhledem k tomu, že obsahuje poměrně velké množství účinných látek, je užívání třezalky spojeno i s různými vedlejšími účinky, nejčastěji s nechutenstvím či výskytem vyrážek a dalších kožních onemocnění. Je třeba upozornit i na snížení účinků hormonální antikoncepce. Třezalku lze užívat ve formě čajů, ale také volně dostupných tablet či kapek.

Šafrán jako přírodní antidepresivum

Pokud hledáte účinné přírodní antidepresivum, ale třezalka vám nevyhovuje z důvodu velkého množství možných nežádoucích účinků, vhodnou alternativou je šafrán. Je třeba zmínit především jeho schopnosti rychlého navýšení hladiny serotoninu, který má na náladu velmi silný vliv. Šafrán je navíc antidepresivem, které působí ve srovnání s jinými prostředky velmi rychle. Podle mnohých výzkumů jsou pozorovatelná zlepšení již po dvou týdnech pravidelného užívání. Šafrán lze užívat prostřednictvím extraktu, koření i výluhu.

Magnolie jako přírodní antidepresivum

Magnolie je keř, který je oprávněně důležitým léčebným prostředkem v tradiční čínské i japonské medicíně. V oblasti přírodní medicíny se nejčastěji užívají výtažky z kůry magnolie, které vykazují uklidňující účinky, dále podporují paměť i celkovou mozkovou činnost. Výtažky z kůry magnolie se nejčastěji užívají ve formě potravinových doplňků. Často bývají zkombinovány s jinými účinnými látkami, které účinnost přípravku podporují. Ve formě tablet jsou výtažky z magnolie populární mezi studenty, pracovníky na vysokých postech, lidmi, trpící nespavostí a všemi, kteří jsou vystaveni stresovým situacím.

Levandule jako přírodní antidepresivum

Díky své silné, výrazné příjemné vůni se stala levandule podstatnou rostlinou při aplikování aromaterapie. Právě samotná vůně působí antistresově a antidepresivně, z toho důvodu se často přidává do bylinných polštářků, které nám zajistí kvalitnější spánek a uklidnění. Z levandulového květu lze připravit kvalitní čaj, který navíc pomůže při snížení krevního tlaku nebo snížení psychického napětí.

Heřmánek jako přírodní antidepresivum

Heřmánek patří mezi oblíbenou bylinu i v našem prostředí. Mimo nejrůznější blahodárné účinky vykazuje i pozitivní antidepresivní působení. Stejně jako levandule je heřmánek velmi aromatický a již samotná vůně nás může uklidnit a povzbudit. Heřmánek bývá častou součástí různých uklidňujících čajových směsí, také se používá jen čistý heřmánkový čaj. Z této byliny lze připravit také nálev, extrakt nebo kapky.

Další byliny

Kromě zmíněných bylin byly antidepresivní účinky prokázány také u kozlíku lékařského, květu prvosenky, meduňky nebo šalvěje.

Jídlo jako přírodní antidepresivum

Je třeba upozornit, že také řada potravin pomáhá ke zlepšení nálady. Takovými jsou například cereálie, ořechy, zeleninové šťávy, hlávkové zelí, mléčné výrobky, ryby a rybí tuk a další. Je tomu tak díky často velkému obsahu vitamínů a také omega 3 mastných kyselin (obzvláště u ryb), které prokazatelně ovlivňují náladu a brojí tak proti lehkým depresivním stavům.

Ať už vás trápí špatná nálada vlivem počasí, stresových situací nebo jiných okolností, vyzkoušejte nejprve přírodní antidepresiva, která jsou k vašemu organismu mnohem šetrnější než ta syntetická, jsou dostupná bez předpisu a zpravidla nevykazují výrazné vedlejší účinky. Pokud však depresivní stavy neodezní, poraďte se s lékařem a popřemýšlejte nad ideálním řešením vašich problémů. Je třeba upozornit, že u těžších forem deprese jsou syntetické prostředky takřka nevyhnutelné, jelikož ty přírodní nejsou dostatečně silné a koncentrované.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Emoční upír na vás může číhat kdekoliv. Poznejte ho včas a udělejte s ním krátký proces

Pojem „emoční upír“ se zažil do paměti mnohých lidí a označuje člověka, který v podstatě bere energii druhým. Vězte tedy, že vedle...

Toxické vztahy v rodině dokážou "otrávit" život. Rozpoznejte je a řešte včas

Toxické vztahy v rodině nejsou rozhodně žádnou výjimkou. Dá se říct, že jsou spíše pravidlem a tíží kdejakého člověka toužícího po rodinné pohodě i rovnováze. Takový toxický člen rodiny bývá zpravidla lehce odh...

Jednostranný vztah se nemusí vždy týkat jen partnerství muže a ženy. Jak poznat, že dáváte více než druhá strana?

Jednostranný vztah je velmi vysilující záležitost, ať už se třeba jedná o partnerství s mužem či ženou, rodinného příslušníka nebo...

Chcete vybudovat pevné vztahy na pracovišti? Inspirujte se osvědčenými tipy

Dobré vztahy na pracovišti jsou nesmírně důležité pro osobní pohodu ale i produktivitu práce. Krom toho strávíme v zaměstnání většinu svého života, proč si ho tedy nezpříjemnit? Ať už jste vrcholovým manažerem,...

Trénink paměti je v seniorském věku žádoucí. Objevovat můžete nespočet efektivních metod, které udrží mozek v kondici

Aktivní trénink paměti řeší v mladém věku málokdo. V produktivní části života totiž člověk získává neustále nějaké podněty v zaměs...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Infantilita v dospělosti může v mezilidských vztazích napáchat mnoho škod. Jak jednat s člověkem, který má dětinské chování?

Infantilita v dospělém věku je jev, který je skutečně vyzrálými osobnostmi jen těžko chápán. Přesto se může v mezilidských vztazíc...

Psychologická ruminace neboli destruktivní „přežvykování“ myšlenek: Jste ohroženi i vy?

Ruminace má v podstatě dva různé významy, z nichž jeden vychází z psychologie a ten druhý z biologie. Tímto výrazem lze tedy defin...

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Infantilita v dospělosti může v mezilidských vztazích napáchat mnoho škod. Jak jednat s člověkem, který má dětinské chování?

Infantilita v dospělém věku je jev, který je skutečně vyzrálými osobnostmi jen těžko chápán. Přesto se může v mezilidských vztazíc...

Podpořte své emoční zdraví. Držte se osvědčených kroků, které vás dovedou ke štěstí

Ze všech stran neustále slýcháme, jak je důležité pečovat o svoji tělesnou schránku a tedy i fyzické zdraví. Avšak zdraví duševní ...

Emoční upír na vás může číhat kdekoliv. Poznejte ho včas a udělejte s ním krátký proces

Pojem „emoční upír“ se zažil do paměti mnohých lidí a označuje člověka, který v podstatě bere energii druhým. Vězte tedy, že vedle...

Trénink paměti je v seniorském věku žádoucí. Objevovat můžete nespočet efektivních metod, které udrží mozek v kondici

Aktivní trénink paměti řeší v mladém věku málokdo. V produktivní části života totiž člověk získává neustále nějaké podněty v zaměs...