Prokrastinace - pouhá lenost, nebo psychický problém?

Prokrastinace - pouhá lenost, nebo psychický problém?
14. 12. 2016 Přečteno: 4261x

Za týden máte odevzdávat dlouhou seminární práci a jít na nelehkou zkoušku, ale k přípravám se ne a ne donutit? Při představě, že byste měli otevřít encyklopedii, skripta či wordovský soubor a začít tvořit, se vám dělá téměř nevolno? Zároveň jste ale uklidili dům od sklepa až po půdu, napekli cukroví na Vánoce, i když je teprve začátek prosince, a ta krabice věcí z dětství, co do teď stála několik let bez povšimnutí v kumbále, je vytříděná? Blahopřejeme, setkali jste se s fenoménem zvaným prokrastinace.

Kde se vzala prokrastinace?

I když se o prokrastinaci začalo mluvit teprve poměrně nedávno, byla tu s námi již odnepaměti. Původ samotného pojmu najdeme v latině. Spojení pro-crastinus znamená patřící zítřku. Z toho taky plyne obsah tohoto slova – odkládání nepříjemností na později.

Prokrastinace je často příčinou vysoké neefektivity lidské činnosti, následného pocitu frustrace, marnosti, selhání a méněcennosti. Lidé, kteří mají předpoklady být úspěšní, často díky prokrastinaci nedosahují svých cílů. Toto nenaplnění potenciálu člověka může vést až k depresím. Prokrastinace by se tedy neměla rozhodně podceňovat. Kromě spousty času a zbytečných financí například za prodloužení studia vás taková prokrastinace v krajním případě může stát i zdraví. Jenomže otázka, jak se zbavit prokrastinace, trápí stále více lidí i psychologů. Abychom se o to mohli pokusit, musíme si nejdřív vysvětlit, co přesně vlastně prokrastinace je.

Prokrastinace aneb hledání alternativních činností

Prokrastinace je dnes pojem velmi často omílaný a skloňovaný ze všech stran. Ne vždycky je ale použit oprávněně a ve správné situaci. Jestliže někdo celý den leží v posteli, dívá se na filmy a je mu úplně jedno, že na druhý den má mít připravenou prezentaci do práce, pak tento člověk prokrastinací rozhodně netrpí. To je zkrátka obyčejná lenost. Prokrastinace má několik základních poznávacích znamení. A jedním z nich je právě to, že při ní rozhodně nelenošíte. Naopak! Hledáte desítky jiných činností, které je v tu chvíli určitě hrozně nutné udělat přednostně.

Toto chorobné odkládání povinností na pozdější čas se ale velmi často dostává do začarovaného kruhu. Zástupné činnosti, které si člověk vymýšlí, aby se vyhnul těm nepříjemným pracím, mu totiž berou energii. Ta mu samozřejmě později chybí, takže se opět ke svým důležitým povinnostem nedokáže přinutit. Navíc přichází špatný pocit, že opět člověk zklamal a nedovedl svou práci posunout dál, s tím spojené zoufalství, pocit bezmoci a o to menši chuť pracovat.

Špatný pocit – další známka prokrastinace

Zatímco líný člověk je vcelku smířený s tím, že všechno, co za celý den stihl, bylo umýt nádobí, nakoupit si jídlo na večeři a podívat se na 10 dílů oblíbeného seriálu, osoby, které trápí prokrastinace, jsou ze své nečinnosti poměrně nervózní.

Ony zástupnéčinnosti, o kterých jsme psali výše, tedy hledají právě proto, aby si sami před sebou omluvili, proč se opravdu nemohli věnovat učení/přípravě do práce/psaní seminárky. Protože vydrhnout ten sporák i zezadu už bylo přece potřeba dlouho, přes okna už taky nešlo pomalu ani vidět a kdyby se neupeklo pět štrůdlů, tak by ta jablka jistojistě shnila. Takže vlastně nebyla jiná cesta.  

Jak se zbavit prokrastinace?

Zbavit se prokrastinace není úplně jednoduchá záležitost. Není to totiž jen otázka pevné vůle. Pokud máte vůli slabou, z místa se samozřejmě nepohnete. Ale ani silná vůle mnohdy k překonání prokrastinace nestačí. Pár tipů, jak se zbavit prokrastinace, nebo alespoň se o to pokusit, vám ale přeci jen nabídneme.

1. Bojujte se strachem – po krůčkách

Prokrastinace není ve své podstatě v žádném případě lenost, ale strach. Strach z toho, že činnost, kterou máte před sebou, vás nebude bavit, nepůjde vám, nebo v ní dokonce selžete. Všimněte si, že jestli jste například skvělá kuchařka a vaše jídlo vždy všichni chválí, rozhodně prokrastinovat nebudete, pokud půjde o povinnost jít uvařit.

Pokud ale máte například napsat sloh a nepatříte mezi nejlepší češtináře ani spisovatele, prokrastinace má k vám poměrně snadnou cestu.

Člověk trpící prokrastinací je většinou velice cílevědomý a své úkoly chce mít splněny na 100%. A protože se bojí, že to nezvládne, stále před nimi utíká a oddaluje je. Tím oddaluje i pocit zklamání z případného neúspěchu.

Zkuste svůj strach překonat „rozkouskováním“ dané činnosti. Máte strach z toho, že nezvládnete uběhnout 10 kilometrů, takže si myslíte, že nemá ani smysl začít? Nevadí! Obout boty si určitě zvládnete. Řekněte si tedy, že pro dnešek se stačí jenom obout, vyjít před dům a nadýchat se čerstvého vzduchu. To zvládne každý. Jakmile budete venku, už je přeci škoda alespoň se neprojít. Rozhodněte se tedy, že si jenom obejdete dům a užijete si pěkného počasí. A když už jdete, tak proč alespoň kousek nepopoběhnout, ne? Najednou běžíte, máte ze sebe dobrý pocit a ten vás žene dál!

Takto se dá postupovat u každé činnosti. Pokud jde například o psaní slohové práce, určete si, že dneska si pouze nachystáte wordovský dokument s nadpisem a sepíšete osnovu. Nic víc. Zní to jednoduše ne? Tak do toho. Uvidíte, že jakmile to uděláte, bude vám mnohem lépe, nápady začnou chodit a práce půjde tak nějak sama. A i vás začne více bavit.

Důvod je jednoduchý. I maličké pokroky a malý úbytek objemu práce působí na člověka ohromně motivačně a pozitivně. Rozdělit si tedy nepříjemnou činnost v duchu na malé, mnohem lépe zvládatelné části, vás posune dopředu rychle.

2. Odměňujte se za dílčí úspěchy

Důležité je také mít přehled o tom, co je potřeba udělat. Pořiďte si tedy nástěnku, diář nebo třeba jen blok, podle priorit. Úkoly si piště barevně, do rámečků, přehledně – prostě tak, abyste se v nich vyznali. Když je budete mít pořád na očích, budete cítit potřebu zbavovat se jich.

Pozor, stále platí to, že si musíte úkoly rozdělit. Na nástěnce tedy nebude svítit například „napsat diplomku“, ale „najít 5 zdrojů k diplomce“. Po takových maličkých úkolech se vám půjde opravdu snadno a dobrý pocit z jejich odškrtávání vás požene stále rychleji dál.

Zaveďte si také systém odměn. Například – za každý odškrtnutý úkol si můžu dát kousek čokolády. Nebo – za každý odškrtnutý úkol se můžu podívat na epizodu oblíbeného seriálu.

3. Posuňte si sami pro sebe deadline

Zkuste si tedy uvědomit, že nejste lenoch, ani neschopný člověk. Že všechny povinnosti nakonec vždy zvládnete, akorát díky zbytečným průtahům za daleko delší čas a fyzicky i emocionálně vyčerpaní. To ale přeci není nutné. Stačí začít dříve!

To se samozřejmě snadno řekne, ale hůře udělá. Prokrastinace vás přece k dřívějšímu začátku nepustí, prostě vám začít dříve než na poslední chvíli nejde. Nevadí. Vytvořte si „poslední chvíli“ uměle. Pište si k nepříjemným úkolům deadliny. Ale ne ty skutečné, svoje. Například pokud máte odevzdat práci do 20.2, napište si do diáře termín 10.2. Budete mít pocit, že už to skutečně spěchá, začnete dříve a budete mít tudíž více času na vypracování. I když je to možná zvláštní, podvědomě budete opravdu klidnější, protože budete vědět, že pracujete zavčasu a že tedy můžete práci udělat skutečně kvalitně.

Tyto dřívější termíny ale musíte opravdu brát vážně, nesmíte počítat stále v duchu s tím, že je to vlastně jinak. To by vás dostalo opět na začátek – tedy k odstartování činnosti na poslední chvíli.

Pár rad, jak se zbavit prokrastinace, tedy máte. A na závěr jedna stručná rada, na kterou nikdy nezapomínejte. S chutí do toho, půl je hotovo!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Syndrom zavrženého rodiče aneb Jak manipulace ničí rodinné vztahy

Syndrom zavrženého rodiče je nezřídka kdy vídaný jev v rozvedených rodinách. Pojí se s ním velmi úzce manipulace dítěte ze strany jednoho rodiče, která na něm může zanechat do budoucna závažné psychické následk...

Emoční upír na vás může číhat kdekoliv. Poznejte ho včas a udělejte s ním krátký proces

Pojem „emoční upír“ se zažil do paměti mnohých lidí a označuje člověka, který v podstatě bere energii druhým. Vězte tedy, že vedle...

Toxické vztahy v rodině dokážou "otrávit" život. Rozpoznejte je a řešte včas

Toxické vztahy v rodině nejsou rozhodně žádnou výjimkou. Dá se říct, že jsou spíše pravidlem a tíží kdejakého člověka toužícího po rodinné pohodě i rovnováze. Takový toxický člen rodiny bývá zpravidla lehce odh...

Jednostranný vztah se nemusí vždy týkat jen partnerství muže a ženy. Jak poznat, že dáváte více než druhá strana?

Jednostranný vztah je velmi vysilující záležitost, ať už se třeba jedná o partnerství s mužem či ženou, rodinného příslušníka nebo...

Trénink paměti je v seniorském věku žádoucí. Objevovat můžete nespočet efektivních metod, které udrží mozek v kondici

Aktivní trénink paměti řeší v mladém věku málokdo. V produktivní části života totiž člověk získává neustále nějaké podněty v zaměs...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Infantilita v dospělosti může v mezilidských vztazích napáchat mnoho škod. Jak jednat s člověkem, který má dětinské chování?

Infantilita v dospělém věku je jev, který je skutečně vyzrálými osobnostmi jen těžko chápán. Přesto se může v mezilidských vztazíc...

Psychologická ruminace neboli destruktivní „přežvykování“ myšlenek: Jste ohroženi i vy?

Ruminace má v podstatě dva různé významy, z nichž jeden vychází z psychologie a ten druhý z biologie. Tímto výrazem lze tedy defin...

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Syndrom zavrženého rodiče aneb Jak manipulace ničí rodinné vztahy

Syndrom zavrženého rodiče je nezřídka kdy vídaný jev v rozvedených rodinách. Pojí se s ním velmi úzce manipulace dítěte ze strany jednoho rodiče, která na něm může zanechat do budoucna závažné psychické následk...

5 způsobů, jak si vybudovat lepší pracovní morálku a stát se nejlepším zaměstnancem

Pracovní morálka je atribut, kterého si zaměstnavatelé cení v každém odvětví. Společně s loajalitou a dobrou pracovní etikou může ...

Infantilita v dospělosti může v mezilidských vztazích napáchat mnoho škod. Jak jednat s člověkem, který má dětinské chování?

Infantilita v dospělém věku je jev, který je skutečně vyzrálými osobnostmi jen těžko chápán. Přesto se může v mezilidských vztazíc...

Podpořte své emoční zdraví. Držte se osvědčených kroků, které vás dovedou ke štěstí

Ze všech stran neustále slýcháme, jak je důležité pečovat o svoji tělesnou schránku a tedy i fyzické zdraví. Avšak zdraví duševní ...