Skutečně účinná meditace. 7 tipů, jak nenásilně začít s meditací. Od teď budete konečně vědět, jak na to
Není meditace jako meditace. Skutečně účinná meditace vám musí opravdu pasovat. A protože každému vyhovuje vždy něco jiného ani u meditace to není jinak. Najděte si tedy způsob meditace, který bude vyhovovat jen vám. Přidáváme proto několik tipů, které pro vás mohou být zpočátku užitečné. Tedy jak na to?
Účinná meditace: Buďte trpěliví
Říká se, že učený z nebe nespadl. Platí to naprosto ve všech oblastech života. A pochopitelně i ve chvíli, kdy se poprvé pouštíme do meditace. Nesnažte se být hned odborníky na meditaci. Učte se pomalu a postupujte hezky krok za krokem. Naučit se meditovat zabere poměrně dost času, buďte tedy trpěliví. Začínejte i malými časovými úseky. Nejprve medituje dvě minuty, pak pět, deset a tak dále. Třeba každý týden si přidejte nějakou minutu navíc. Avšak jen tolik, kolik zvládnete a kolik vám bude vyhovovat.
Účinná meditace: Najděte si to správné místo
Meditovat můžete prakticky kdekoliv, ale na začátku je lepší začít tam, kde je vám opravdu dobře. Pokud máte tu možnost, vytvořte si doma třeba takový malý “meditační koutek”. Například se svíčkami a měkkými polštářky nebo jógovou podložkou. Je totiž důležité, abyste se cítili opravdu dobře. I když meditace vlastně nevyžaduje žádné vybavení, rozhodně vám bude dobře tam, kde máte určité pohodlí. A odstraňte veškeré rušivé vlivy. Vypněte vyzvánění na telefonu, vypněte počítač i televizi.
Pomocí ájurvédy a meditace můžete snížit hladinu cholesterolu
Jak se zbavit stresu a užít si ničím nerušený spánek? Pomůže vám meditace před spaním
Účinná meditace: Optimální čas
Někteří lidé dávají přednost meditaci hned po probuzení, jiní zase rádi meditují spíše před spaním. Je důležité vybrat si čas, kdy jste v klidu. Na denní době nezáleží. Co je však důležité, je pravidelnost. Denně ve stejnou dobu. Jen tak budete schopni vytvořit si ten správný návyk. Zpočátku si můžete nastavit například upomínku v telefonu, abyste meditace nevynechávali.
Účinná meditace: Správná pozice
Někdo u meditace sedí, jiný zase leží. Každý má tu svoji pozici, ve které je mu nejlépe. Tradičně se meditace provádějí v takzvané lotosové pozici, která je základní meditační pozicí. Jde vlastně o pozici tureckého sedu s překříženými koleny. Případně můžete vyzkoušet i poloviční lotos, kdy jedna noha spočívá naplocho na lýtku druhé. Při meditaci mírně zatáhněte bradu, srovnejte záda a uvolněte ramena. Je důležité, abyste během meditace neztratili koncentraci kvůli špatného držení těla.
Účinná meditace: Zaměřte se na dýchání
Jakmile budete v pohodlné pozici, je čas zaměřit se na dýchání. Dýchejte zhluboka, do břicha. Na každý nádech a výdech se maximálně soustřeďte. Nemyslete na ni jiného než na to, abyste se skutečně hluboce nadechli a co nejvíce zase vydechli. Pokud vám to pomůže, můžete při každém nádechu a výdechu počítat. Třeba od 10 do 0. Zpočátku bude náročné udržet soustředěnou mysl, ale postupně se to lze naučit.
Účinná meditace: Myšlenky a emoce jen sledujte
Během meditace se budou do vaší mysli vkrádat myšlenky a emoce, které se budou snažit vás rozptýlit. Nelekejte se jich, je to naprosto normální stav. Snažte se však nevěnovat jim žádnou pozornost. Jen si je “prohlédněte” a nechte je zase odejít pryč. Nevěnujte jim žádnou pozornost. Soustřeďte se na svůj dech a myšlenky či emoce vnímejte jen jako návštěvníky, kteří odejdou stejně rychle jako přišli. Nijak na ně nereagujte.
Účinná meditace: Řízené meditace
Jestliže nejste schopni meditace sami provádět, můžete si zpočátku pomoci takzvanými řízenými meditacemi. Pusťte si nějakou meditaci na zvukovém nosiči nebo ve videu. Je i mnoho kurzů, kde vás školitelé postupně naučí, jak meditovat. Případně si můžete zajít na nějaký kurz nebo workshop, kde se umění meditace poměrně snadno zvládnete naučit.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Skutečně účinná meditace. 7 tipů, jak nenásilně začít s meditací. Od teď budete konečně vědět, jak na to