Sociální vazby můžete podpořit i společným poslechem hudby
Kvalitní sociální vazby jsou pro člověka velmi důležité, neboť díky nim může pociťovat bezpečí, sounáležitost, porozumění i lásku. Obecně existuje hned několik způsobů, jak je můžete posilovat. Jedním z nich je hudba, která spojuje lidi už od nepaměti. Zjistěte společně s námi, jakými konkrétními způsoby mohou libé tóny upevňovat mezilidské vztahy.
Mnozí vědci ale i psychologové se domnívají, že hudba hraje významnou roli v posilování sociálních vazeb – dokáže totiž v mozku zaktivovat centra zodpovědná za empatii, důvěru a spolupráci. Pokud tedy potřebujete stmelit kolektiv, nebo chcete zlepšit rodinné vztahy, pusťte si oblíbené CD a v rámci možností si také zatancujte!
Hudba a její příznivý vliv na sociální vazby: Prsty v tom má také „endorfin“
V dávných dobách neexistovaly žádné kazety, gramofonové desky, CD či jakékoliv jiné nahrávky, a přesto si lidé vzájemně dopřávali hudební zážitky. Vytvářeli totiž v komunitách vlastní rytmické tóny prostřednictvím úderů do nejrůznějších předmětů. Anebo si prostě jen zpívali, broukali, hvízdali a podobně. Sociální vazby se tak tvořily zcela přirozeně, neboť hudbu lidé sdíleli ve skupinách – pomáhala jim zůstat fyzicky i psychicky v bezpečí. A podobné je to i dnes. Vzpomeňte si, kdy jste byli naposledy na koncertě a zcela vás pohltil ten pocit sounáležitosti s ostatními fanoušky. Pokud se takový kulturní zážitek povedl, možná jste odcházeli nabití energií a byli jste obohaceni o nové známosti a přátele. Vědci tyto faktory popisují takto: když dochází ke koordinaci tanečních pohybů s ostatními, anebo se jen naladíte „na stejnou hudební vlnu“, mozek začne vyplavovat daleko více endorfinu. Proto je vám po společném hudebním zážitku tak příjemně.
Opravdový přítel naslouchá, respektuje a povzbuzuje. Podle jakých konkrétních rysů jej poznáte?
Oxytocin na scéně: Zpívejte si, nebo se oddávejte poslechu hudby. Posílíte nejen sociální vazby ale i vnitřní harmonii
O „hormonu lásky“ oxytocinu jste již možná něco málo někde zaslechli. Tento neuropeptid je spojený zejména s kojením miminek či intimním kontaktem a má významný vliv při tvoření sociálních vazeb, nebo chcete-li při budování důvěry. A jeho hladinu v organismu přirozeně zvyšuje i hudba – ostatně, vědci tvrdí, že stačí jen 30 minut zpívání nebo poslechu klidnější hudby denně a máte o dostatek oxytocinu postaráno. To možná vysvětluje i skutečnost, proč novopečené maminky svým dětem zpívají ukolébavky. Působí to uklidňujícím dojmem nejen na ty malé bytůstky, ale i na ně samotné – sílí jejich vazba k dítěti a také láskyplnost, vstřícnost či schopnost více důvěřovat okolí.
Posilování sociálních vazeb pomocí hudby: V hlavní roli empatie
Při poslechu hudby se také aktivují ty části mozku, které jsou odpovědné za vciťování se do potřeb druhých čili empatii. Vědečtí pracovníci zjistili, že člověk vnímá nejen melodii ale i záměr, s jakým byla daná píseň složena. Snaží se tedy pochopit autorova pohnutky a přemýšlí, zda byl u skládání písně smutný, veselý, zklamaný a podobně. Pokud tedy potřebujete posílit schopnost empatie, poslouchejte oblíbenou hudbu co nejčastěji, a ještě lépe ji sdílejte s druhými. U dětí například mohou hudební hry v tomto ohledu fungovat doslova zázračně – mohou se naučit lépe rozumět nejen pocitům svých vrstevníků/kamarádů ale i ostatních lidí, s kterými přijdou do kontaktu.
Hudba podporuje nejen sociální vazby ale i kulturní soudružnost
Společnost vnímá hudbu v mnoha ohledech jako hnací motor nebo jako relaxační prvek. Málokdo si však uvědomuje, jak moc lidi spojuje v určitých chvílích – například při poslechu státní hymny či při zpívání ukolébavky, která je v rodině předávaná po generace. Hudba má pokaždé určité poselství a také velkou moc měnit naše pocity a myšlení. Dokáže přímo zázraky ve skupinách lidí, kteří mají stejný cíl. Uplatní se tedy nejen u sportovců, ale také mezi seniory, dětmi a obecně pak v rodinách – mnohé studie totiž zjistily, že rodiny, jež společně poslouchají hudbu, mají daleko silnější sociální vazby než jiné. To samé ostatně platí i mezi vrstevníky. Hudba je tedy i jakési neviditelné ale slyšitelné „sociální pojítko“ činící náš život zábavnějším a spokojenějším. Co si dneska poslechnete?
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
RE : Sociální vazby můžete podpořit i společným poslechem hudby