Taneční terapie jako lék. Jak funguje terapie tancem a s čím nám může pomoci?
Taneční terapie je nástrojem, který může pomoci, abychom ze sebe měli lepší pocit, měli se více rádi, vyčistili se hlavu a nabili se pozitivní energií. Tanec a taneční terapie má za cíl uvědomění si sebe sama a uvolnění napětí a blokád, které jsou zapsané v paměti těla. Cítíte-li, že si potřebujete od všeho odpočinout a na chvíli vypnout, pak je taneční terapie rozhodně i pro vás.
Taneční terapie bývá zařazována jako součást psychoterapie. Je to vlastně psychoterapeutická metoda, která jako hlavní terapeutický nástroj využívá výrazový pohyb čili tanec, který vychází z vnitřního prožitku jedince. A k čemu je taková taneční terapie tedy dobrá? Na fyzické úrovní tanec a taneční terapie zlepšuje krevní oběh, koordinaci i svalový tonus. Mentále a emocionálně pak posiluje sebeprosazení, oživuje intelektuální schopnosti a kreativitu a umožňuje lépe zpracovávat veškeré emoce, které jsou v nás hluboce usazeny a nejsme schopni je “pustit” ven.
Taneční terapie je dynamická
Taneční terapie probíhá individuálně nebo ve skupině pod vedením terapeuta. Než terapie začne, probere terapeut záměr i cíl taneční terapie, teprve pak samotná terapie začíná. Pohyby při tanci mohou být improvizované nebo řízené, což se řídí vždy dle stylu a pokynů terapeuta. Zajímavostí je i to, že ne vždy je nutná během taneční terapie hudba. Ta může být sice jednotícím prvkem, ale někdy může jít i o rušivý element. Ticho totiž podporuje hledání rytmu samo o sobě a může být tak někdy v mnohých situacích daleko lepší. K vytvoření optimální atmosféry důvěry a k podpoře uvědomění si vlastního těla a prostředí využívají mnozí terapeuté i další předměty a pomůcky. Například balóny, stuhy, obruče a podobně. Taneční terapie tak pomáhá znovuobjevit sami sebe. Vyvolává řadu vjemů, pocitů a myšlenek. Na konci sezení je pak vhodné mluvit o pocitech, zážitcích z taneční terapie a o tom, co nám to dalo nebo kam jsme se posunuli.
Su-jok terapie - metoda, díky které se můžete zbavit i chronických onemocnění
Pole dance - sexy tanec, který vás uchvátí
Druhy psychoterapie: Jaká léčba vám pomůže s depresí nebo s fóbií?
Taneční terapie jako alternativní léčba
Tanec byl vždy součástí rituální léčení a také oslavy tradičních kultur. Moderní taneční terapie se však začala vyvíjet až ve 40. letech 20. století. Reagovala mimo jiné na potřebu najít neverbální přístup k léčbě pacientů s psychiatrickými poruchami. Různí průkopníci taneční terapie pak postupně vytvořili své vlastní metody inspirované různými přístupy k pohybu těla. Taneční terapie je vhodná skutečně pro každého. Pro malé i velké.
Je využívána k podpoře celkového zdraví, sebevědomí a sebeúcty. Dále se pak často praktikuje ke snížení stresu, strachu, úzkosti, fyzického napětí a chronických bolestí. Na skupinových terapiích pak tanec podporuje sociální reintegraci, uvědomění si sebe sama a svého prostoru a vytváření citových vazeb. A dále pak také pocit pohody, který se rodí z potěšení být ve skupině.
Odborné výzkumy a taneční terapie
Taneční terapie byla v průběhu času zařazena také do mnohých studií. Ty zjistli například to, že tanec a taneční terapie jsou schopny zlepšit kvalitu života pacientů a vyléčenou rakovinou. Lidé měli více elánu, lépe jedli a byli méně unavení. Bylo rovněž zjištěno, že taneční terapie může být účinná při snižování úzkosti, je schopna snižovat stres a eliminovat příznaky deprese. A taneční terapie pomáhala i lidem se schizofrenií nebo Parkinsonovou chorobou. Velice zajímavé výsledky pak byly pozorovány u seniorů, kde taneční terapie výrazně zlepšila rovnováhu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Taneční terapie jako lék. Jak funguje terapie tancem a s čím nám může pomoci?