Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?
Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chcete vědět, zda jste i vy propadli kompulzivnímu nakupování, přečtěte si následující řádky a postavte se tomu čelem. Čím dříve začnete tuto závislost řešit, tím dříve se vrátíte k normálnímu žití.
Den, co den jsme zahlceni reklamami s výhodnými produkty, které přímo svádějí ke koupi. Chceme si pochutnat na kvalitních potravinách a odívat se do příjemného a na pohled pěkného oblečení. Když ale nákupní vášeň přesáhne jistou mez, nastávají trable. Závislost na nakupování není radno podcenit, neboť vás může snadno dostat do existenčních potíží.
Závislost na nakupování a její projevy
Máte podezření, že jste obětí závislosti na nakupování? Pak u sebe můžete sledovat tyto známky chování:
Nikotin, kofein, čokoláda, léky,...zbavit se závislosti na lehkých drogách je běh na dlouhou trať
- Často přemýšlíte o věcech/produktech, které plánujete koupit.
- Máte neustále nutkání nakupovat.
- Při nakupování pociťujete návaly euforie.
- Jakmile si už něco koupíte, míváte pocit viny či lítosti.
- Kvůli závislosti na nakupování jste se dostali do finančních potíží a nejste schopni splácet své dluhy.
- Svému okolí lžete o provedených nákupech, anebo nakoupené věci ukrýváte.
- Nakupujete věci, které nepotřebujete.
- Nákupy provádíte, když jste smutní nebo ve stresu.
Pokud se ve výše uvedených projevech vidíte, nebo znáte někoho, kdo propadl závislosti na nakupování, určitě celou situaci nebagatelizujte. Je to závislost jako každá jiná a má destruktivní následky (stejně jako při užívání návykových látek). Řešení by mělo přijít záhy!
Proč vzniká závislost na nakupování?
Na rozvoji závislosti na nakupování se podílí vícero faktorů. Zdaleka nejčastější příčinou jsou již existující poruchy duševního zdraví spojené s úzkostmi či depresemi. Tyto stavy mohou být spojené i s užíváním návykových látek, poruchami příjmu potravy a jinými poruchami osobnosti. Další příčinou kompulzivního nakupování bývají i specifické osobnostní rysy – rizikoví jsou zejména lidé s nízkým sebevědomím anebo ti, co jsou navenek k ostatním velmi empatičtí, laskaví ale ve skutečnosti trpí sociální izolací a osamělostí (nakupování jim ve skutečnosti umožňuje kontakt s ostatními lidmi). Mezi další příčiny pak patří i:
- Materialistické uvažování: závislosti na nakupování také snadno podlehnou lidé, kteří prostřednictvím hmotných věcí hledají uznání okolí, anebo si chtějí „vybudovat“ postavení.
- Citlivost na reklamy: velmi senzitivní lidé, kteří snadno podlehnou reklamní „masírce“, jsou jen krůček od kompulzivního nakupování – pakliže tedy své nákupní touhy neukočírují.
- Snaha vyřešit emoční problémy: lidé, kteří unikají od duševní tíhy a emoční bolesti k nakupování praktikují tzv. „maloobchodní terapii“. Jejich problémy se tím ale obvykle ještě více prohloubí.
Normální nakupování se liší od závislosti na nakupování v těchto bodech: 1) zakoupené zboží je potřebné a používané, 2) nakupující necítí žádný nátlak, 3) nakupování nezpůsobuje finanční tíseň a za 4) nakupující má jen občasné nákupní výlevy.
Jak se zbavit závislosti na nakupování?
Uvědomujete-li si svou závislost na nakupování, je to první krůček k úspěšnému vyléčení se. Musíte však podniknout daleko více kroků:
- Požádejte o pomoc. Oslovit můžete třeba někoho z nejbližších lidí (rodina, kamarádi). V rodině vám může pomoci s kompulzivním nakupováním důvěryhodný příbuzný, který převezme na čas odpovědnost za domácí nákupy a bude držet „kasu“.
- Projevte zájem o naučení se finanční gramotnosti. To je jeden ze zásadních způsobů, jak neutrácet více, než musíte. Pomoci mohou kurzy, sebevzdělávací knihy i rady finančního poradce.
- Vyhledejte psychologa a absolvujte kognitivně-behaviorální či jinou účinnou psychoterapii.
Definitivním řešením v dospělosti určitě není to, abyste odevzdali veškerou svou hotovost příbuznému a deaktivovali své debetní či kreditní karty. To vám sice na nějaký čas může pomoci zdolávat závislost na nakupování, nevyřeší se ale celá podstata problému. Mějte tedy na paměti, že se musíte naučit vybalancovat své příjmy i výdaje a postarat se o dobrou psychickou kondici. Jedině tak se vymaníte z tohoto začarovaného kruhu.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
RE : Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?