Zklamání v přátelství může zanechat hlubokou ránu na duši. Jak se s ním co nejlépe vyrovnat?
Zklamání v přátelství představuje velmi složitou situaci, která má zřídka kdy nějaká řešení. V momentu, kdy jste zrazeni někým, komu jste plně důvěřovali, je velmi těžké odpustit. Stojí však za to, dojít odpuštění alespoň vnitřně. Zkrátka to necháte být a jdete dál. Jedině tak se vám může ulevit na duši. Jde tu primárně o vás, ať už dáte druhou šanci či nikoliv. Je to však dlouhá cesta propojená i s vlastním sebepoznáním.
Je vcelku nepodstatné, zda řešíte zklamání v přátelství anebo třeba v lásce. Vždy jde o roztříštění důvěry, jejíž střípky už jen tak neposbíráte. A když už se vám to podaří, nikdy to nebude takové, jako předtím. Zrada bolí, o to víc, když jste měli srdce na dlani a druhému se naprosto otevřeli či odevzdali. Taková rána se hojí dlouho – mnohem déle než šrám na koleni. Jak postupovat, abyste onen pomyslný balvan co nejdříve odhodili?
Zklamání v přátelství: Zkuste mu efektivně předejít otevřenou komunikací
Lidé se obecně stýkají s těmi, kteří jsou jim nějakým způsobem blízcí – něco od nich očekávají, něco se jim na nich líbí. Když však tyto standardy nenaplní, může dojít ke zklamání v přátelství. Všichni totiž máme jiné hodnoty a jen čas prověří, zda se ty u přítele přibližují aspoň trochu těm našim. Zde je velice důležitá otevřená komunikace, díky níž si můžete vzájemně vyjasnit, co od přátelského vztahu očekáváte. Jak chcete, aby vaše přátelství fungovalo. Je to zkrátka o tom, mluvit o svých potřebách. Například, pokud se vám nelíbí, že přítel hovoří stále o sobě a nikdy se vás nezeptá, jak jste na tom vy – měli byste mu to říct. Opravdoví přátelé nezastírají, nelžou, jsou transparentní a tím budují pevnou důvěru. Pakliže se ale časem objeví něco skrytého, může to představovat úrodnou půdu pro budoucí problém.
Zklamání v přátelství: Příčina problému může tkvět na obou stranách
Pakliže zažijete zklamání v přátelství, upře se zcela logicky vaše pozornost na toho druhého, na člověka, který je pro vás náhle zrádcem a vy to nedokážete pochopit. V takové chvíli je ale důležité si uvědomit i vlastní kroky. To ovšem neznamená, že byste se měli sebeobviňovat. Je to spíše o nějaké sebereflexi, zkoumání vlastních pocitů a jednotlivých kroků, které jste v minulosti učinili. Možná jste se až příliš odevzdali kamarádovi a mohli na něj mít i přehnaná očekávání. Očekávání jsou v pořádku, když mají nějaké hranice. Jakmile ale začnete být vůči druhému až příliš nároční, můžete se snadno zklamat. Zamyslete se tedy nejprve nad tím, zda jste svůj přístup pojali tak, jak nejlépe jste uměli. Zkuste si uvědomit, jestli jste byli sami skutečně transparentní, hovořili otevřeně o svých potřebách a nezanevřeli na vytvoření si jakýchsi hranic – to znamená, že nebudete dávat druhé straně víc, než je nutné. Přátelství by mělo být v energiích vyvážené – dáváte a dostáváte na přibližně stejné úrovni.
Zklamání v přátelství vás může uvrhnout do ústraní. Nevyhýbejte se však konfrontaci
Vaše hrdost a raněná duše vám dává jasný signál k tomu, že se po zklamání v přátelství stahujete do ústraní. Je to zcela logický obranný krok, kterým se chcete ochránit. Je to o jednoduchém „bojuj nebo uteč“. V tomto případě ale nemusí úprk stačit a spíše vás ještě v pochmurných náladách utvrdí. Až se tedy vyrovnáte s těmi nejintenzivnějšími pocity, pokuste se s přítelem sejít. Jasně mu sdělte, co se vám nelíbí, co vás zklamalo, co vám ublížilo. Tímto krokem můžete dojít aspoň částečné úlevy. Už to nebude tabu ale vyřčená věc, o které bude muset protistrana přemýšlet. Obvykle záleží na okolnostech daného zklamání. Pokud je ale vaše kamarádství pevné, může takový rozhovor mnohé vyjasnit, a ještě více vaše pouto upevnit.
Zklamání v přátelství: Když už není cesty zpět
Každé zklamání v přátelství má svá specifika. Některé je naprostou banalitou, jiné zase velmi vážné. Také záleží na úhlu pohledu – každý člověk vnímá konkrétní zradu jinak. S těmi banálnějšími zklamáními je obvykle snadnější „práce“. Zpravidla se rychleji vyřeší právě otevřenou komunikací a vyjasněním si jistých záležitostí. Vážná zklamání se dají jen těžko odpustit. V takových případech je radikálním způsobem narušena důvěra v kamarádství, což může klidně skončit ukončením kontaktu. Pokud se ocitáte v takové situaci, je v pořádku to nechat být a jít dál. Je ovšem důležité, nebránit se pocitům smutku – mnoho lidí ztrátu přátelství vnímá jako velmi bolestivou životní zkušenost, která je srovnatelná s tím, jako by vám někdo blízký zemřel. Dovolte si truchlit, projděte si všemi fázemi smutku a smiřování se s nevyhnutelným. Ulevit se vám mohou krom jiného i hovory s blízkými či s terapeutem.
Zklamání v přátelství: Jděte vstříc novým zážitkům a kontaktům
Jakmile si odžijete všechny podstatné fáze smutku po zklamání v přátelství, můžete vykročit dál. A zjistíte, že život touto bolestivou záležitostí rozhodně neskončil. Když to uchopíte za správný konec, může vás tato zkušenost dokonce velmi posílit a poučit do budoucna. Stanete se pevnějšími lidmi, kteří si jasně uvědomují své hodnoty. A nakonec najdete člověka, jenž vám dá přesně to, co dáváte vy jemu. Hýčkejte si nejlepšího přítele, pokud vám přijde do života. Důvěryhodný člověk (i kdyby jen jeden jediný), na kterého se můžete plně spolehnout, je dar!
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
RE : Zklamání v přátelství může zanechat hlubokou ránu na duši. Jak se s ním co nejlépe vyrovnat?