5 způsobů, jak si vybudovat lepší pracovní morálku a stát se nejlepším zaměstnancem
Pracovní morálka je atribut, kterého si zaměstnavatelé cení v každém odvětví. Společně s loajalitou a dobrou pracovní etikou může pomoci získat lepší pracovní příležitosti nebo se udržet na vysněném místě, kde nás to opravdu baví. Zaměstnanci, kteří toto všechno dodržují, jsou považování za spolehlivé, oddané a disciplinované. Tudíž mají i lepší možnosti ke kariérnímu růstu nebo vyššímu platu.
Přesto, že silná pracovní morálka není pro každého přirozená, neznamená to, že není dosažitelná. Pokud projevíte snahu, může vám to pomoci vystoupat po kariérním žebříčku o mnoho výše a můžete si pochopitelně vybudovat pověst dobrého zaměstnance.
Práce, pracovní etika i morálka
Pracovní etika je vlastně schopnost plnit zadané úkoly a povinnosti kvalitně a spolehlivě. Zároveň je přitom nezbytné dodržovat i správné hodnoty na pracovišti. Je to dovednost, která je třeba pro odpovědnost, integritu, disciplínu a chybět nesmí ani v týmové práci. Člověk s pozitivní pracovní morálkou bude přemýšlet o etických důsledcích všeho, co dělá. A stanoví si jasné hranice mezi tím, co považuje za vhodné a co nikoliv.
Stala se pro vás práce noční můrou? Profesní koučink vám vrátí pracovní nadšení
Nabídka práce k vám nepřijde jen tak. Jak si najít vysněnou práci?
Silná a slabá pracovní morálka
Ti, kteří mají silnou pracovní morálku, už přijali za své pozitivní návyky, které jim pomáhají na pracovišti vyniknout. Ostatně právě vytváření těch správných návyků jako je soustředění, udržení motivace či rychlé dokončení úkolů je něco, co se může naučit každý. A přesně to jsou ty body, které pomáhají v práci dobrou pracovní morálku tvořit. Ve výsledku to pak dělá dobrý dojem na zaměstnavele a váš případný kariérní postup. Naopak slabá pracovní morálka vede k nedostatečné produktivitě. Zaměstnance se slabou pracovní morálkou trápí prokrastinace, často dělají práci na poslední chvíli, ve spěchu a odevzdávají méně kvalitní výsledek.
Vzhůru za lepší pracovní morálkou
Chcete-li být skutečně dobrým a produktivním zaměstnancem, je nutné dodržovat určitá pravidla. Poradíme vám, jak na to:
1. Pracovní morálka, sebekázeň a profesionalitu
Buďte vytrvalí, vzdělávejte se a pracujte na sobě. Pokud něco vyžaduje více času i vašeho soustředění, věnujte se tomu skutečně s maximálním úsilím. Na pracovišti se věnujte jen svým povinnostem, neprokrastinujte a nepomlouvejte. Pokud něco slíbíte, dodržte to.
2. Dochvilnost je součást pracovní morálky
Na schůzky či porady choďte vždy včas a buďte připravení. Při práci se pak vždy soustřeďte na to, abyste zadané úkoly dokončili včas. Choďte do práce v dobré formě, odpočinutí a nabití energií.
3. Správné návyky tvoří dobrou pracovní morálku
Než odevzdáte práci, vždy si po sobě vše překontrolujte. Ukvapené dokončování věcí, nedbalost a nedostatek času vedou k nekvalitní práci. Změňte svůj postoj k práci tím, že změníte způsob myšlení. Nastavte si vlastní standard dokonalosti a držte se jej.
4. Vybudujte si pověst spolehlivého a zodpovědného zaměstnance
Součástí pracovní morálky je i vaše pověst. Bude-li se o vás hovořit jako o spolehlivém, zodpovědném a šikovém zaměstnanci, stanete se pro firmu nepostradatelnými. Často se proto chopte dobrovolně úkolů, aniž byste o to byli požádání. Dodržujte termíny a buďte pečliví.
5. Nenechte se nikým a ničím rozptylovat
Pracovní morálka vyžaduje soustředění. Jste-li v zaměstnání, věnujte se jenom práci. Zapomeňte na sociální sítě nebo zábavná videa. Tomu se věnujte pouze o přestávce nebo po práci. Zbytečně vám budou tyto věci odvádět pozornost od toho, na čem skutečně záleží. Snížíte také své emocionální spojení s prací, což vaši pracovní morálku negativně ovlivní.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : 5 způsobů, jak si vybudovat lepší pracovní morálku a stát se nejlepším zaměstnancem