Aviofobie může komplikovat cestování. Jak strach z létání vystrnadit ze svého života?
Aviofobie je kvalifikovaná jako psychická porucha, jejíž hlavní příčinou je strach z létání. I když je létání letadlem považované za jeden z nejbezpečnějších způsobů cestování, obavy z něj má dle průzkumů až 50 % celkové populace lidí na zemi. Možná je to dané tím, že zkrátka rádi cítíme pevnou půdu pod nohama.
Komplikovat může aviofobie život zejména těm jedincům, kteří jsou kvůli práci nuceni skutečně často cestovat. A nebavíme se tu o cestách jednou za půl roku, nýbrž jednou až dvakrát do týdne. Pokud strach z létání tito lidé nepřekonají, problém může vygradovat i v horší obtíže.
Aviofobie a příčiny jejího vzniku
Mnoho odborníků se domnívá, že na vzniku aviofobie se podílí celá řada různých faktorů. Zpravidla se u strachu z létání setkáváme i s klaustrofobií a se strachem z výšky. Tyto dvě obavy se vlastně při letu prolínají. Člověk ztrácí kontrolu nad svým pohybem a mohou mu vyvstat na mysli až děsivé myšlenky o zřícení letadla či jeho fatální poruše. Spouštěčem této časté fobie může být kromě jiného i traumatická událost spojená s prudkými turbulencemi, nouzovým přistáním či únosem. Pasažéři, kteří prožili takové extrémní situace, se mohou potýkat s natolik intenzivním strachem, že už do letadla nikdy nenastoupí.
Aviofobie a typické projevy
Nyní si pojďme říct, jak se vlastně takový strach z létání projevuje. Typické jsou tyto příznaky:
- zrychlený pulz a hyperventilace
- nevolnosti a následné zvracení
- pocit dechové tísně
- výskyt studeného potu v obličeji a třes celého těla
- sucho v ústech a pocit na omdlení
- nervozita a někdy i rozmrzelost
Pokud rozpoznáte u spolucestujícího projevy aviofobie, snažte se jej uklidnit, aby se nedostal do ještě většího psychického neklidu. Záchvat paniky by totiž mohl způsobit krátkodobé kóma (kvůli nedostatečnému prokrvení mozku).
Aviofobie je nepříjemná, lze ji však účinně řešit
Sužuje vás už několik let aviofobie a nevíte si s ní rady? V případě, že se strachu z létání chcete skutečně zbavit, nesmíte se mu vyhýbat. Svým obavám můžete dát vale jedině tehdy, když budete letadlem cestovat. Možností jsou i speciální kurzy pro jedince s fobiemi, které vedou zkušení piloti a instruktoři. Díky nim zjistíte daleko více informací o samotných letadlech a někde vám bude dokonce umožněno vyzkoušet si let v simulátoru. Při samotných letech do zahraničí je lidem trpícím aviofobií doporučováno odpoutat pozornost například sledováním filmu, nebo poslechem hudby. Užít lze i léky na zklidnění (lépe přírodního charakteru). Někteří své strachy „léčí“ i zvýšeným popíjením alkoholických nápojů v kabině, avšak tento způsob řešení je poměrně rizikový. Organismus totiž alkohol v letadle hůře vstřebává a k opilosti tedy dojde poměrně rychle. Výsledkem tak může být spíš umocnění negativních pocitů a rozvoj agrese slovní i fyzické.
Aviofobie a tipy na závěr, které mohou strach z létání vyřešit
Nyní si ještě řekněme, jaké další kroky by měl jedinec obávající se z létání uskutečnit, aby jej aviofobie zcela neochromila. V první řadě se zaměřte na sezení u okénka, to vám může uměle dodat pocit klidu. Klaustrofobici budou pravděpodobně preferovat sedadla u uličky, aby se necítili stísněně. A jaké místo je nejpraktičtější? To u nouzového východu, tedy ve středu trupu letadla. Zde je největší prostor pro nohy a nejméně jsou v této oblasti pociťovány případné turbulence. A v neposlední řadě myslete při cestování i na to, že přestupy vaše strachy jen umocní. Upřednostněte tedy přímé lety. Jestliže je aviofobie stále silná i přes veškeré vaše snahy, zkuste třeba kognitivní behaviorální terapii.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Aviofobie může komplikovat cestování. Jak strach z létání vystrnadit ze svého života?