Nastávající maminky a letadla: Jaké má létání v těhotenství rizika?

Nastávající maminky a letadla: Jaké má létání v těhotenství rizika?

Nastávající maminky často řeší otázku, zda mohou cestovat letadlem. Létání v těhotenství sice může být bezpečné, ale má to své meze. Jsou totiž případy, kdy může let ohrozit jak dítě, tak i matku. Řekneme, jaké má létání v těhotenství rizika a poradíme, jak se na let co nejlépe připravit.

Čtěte také:

Strach z létání, mořská nemoc, kinetóza,... Víte, jak bojovat proti nástrahám na cestách?

Jaká má létání v těhotenství rizika?

  • Obecně se doporučuje, že je pro létání v těhotenství nejbezpečnější druhý trimestr. Jestliže má létání v těhotenství rizika, pak nejzávažnější jsou v prvním trimestru. Kvůli změnám přetlaku v komoře hrozí v prvním trimestru potrat (přečtěte si o potratu), zatímco v třetím trimestru mohou naopak způsobit předčasný porod. Změny tlaku v komoře totiž způsobují změny tlaku v našem krevním oběhu.
  • Ani časté létání v těhotenství nám nesvědčí. Změny tlaku mohou způsobovat pokles plodu, který později vede k předčasnému porodu.
  • I pro nás má létání v těhotenství rizika. Pokud trpíme onemocněním souvisejícím s krevním oběhem anebo s dýchací soustavou, létání v těhotenství je může ještě zhoršit. Podobně, pokud jsme v nedávné době prodělaly operace, trombózu anebo trpíme obezitou či problémy s páteří.
  • Při létání v těhotenství rizika platí zejména pro všechny nastávající matky nad 40 let.
  • Vždy se orientujme podle stavu právě našeho těhotenství. Pokud jsme měly s těhotenstvím zdravotní problémy, létání nemusí být bezpečné. Proto let vždy konzultujme s gynekologem, který dokáže náš zdravotní stav posoudit nejlépe.

I létání v těhotenství má své podmínky

Létání v těhotenství nezáleží pouze na našem uvážení. Letecké společnosti mají většinou podmínky, za jakých mohou budoucí maminku přepravit. Podobně i pojišťovny mají svá pravidla.

  • V pokročilejším stádiu těhotenství většinou letecké společnosti vyžadují speciální potvrzení od lékaře, že je létání v těhotenství pro matku i dítě bezpečné. U českých společností je to například těhotenství od 34. týdne těhotenství. Potvrzení pak nesmí být více jak 6 dnů staré.
  • Některé pojišťovny nám nemusí být ochotny sjednat pojištění na hrazení komplikací spojených s těhotenstvím. Proto sjednání pojištění nenechávejme na poslední chvíli. Může se stát, že se po pojištění budeme muset poptat na více místech.
  • Podmínky přepravy těhotných žen si vždy zjišťujme u konkrétní aerolinky. Mohou se lišit.
  • Stádium těhotenství vždy uvádějme pravdivě. Například maskování těhotenství v sedmém měsíci za měsíc šestý je krátkodobé řešení. V případě nutnosti nám pak posádka nemusí být schopná pomoct.
  • Pro osoby se specifickými nároky mají většinou aerolinky vyhrazená speciální sedadla. Musí ale o našem těhotenství vědět předem. 

Postarejte se, aby bylo létání v těhotenství co nejpříjemnější

Zejména dlouhé lety se mohou stát opravdu nepříjemnými. Málo místa na nohy, neustálé sezení, nepohodlí anebo nedostatek občerstvení. Vše může maminkám let zkomplikovat. Jak se na létání v těhotenství co nejlépe připravit?

  • Postarejte se o dobrá sedadla. Každé mamince vyhovuje něco jiného. Některá upřednostní více prostoru u sedadel v uličce, jiná má ráda poklidnější místa u okýnka. Proto zvažme, co udělá dobře právě nám. Pokud nás ale čeká dlouhý let, raději sáhněme po sedadlech v uličce. Občasné procházky nám udělají dobře, stejně tak i snadnější přístup na toaletu.
  • Pokud nemáme sedadla co bychom chtěly, zeptejme se personálu. Některé aerolinky vychází nastávajícím maminkám maximálně vstříc a mohou nám zajistit pohodlnější místa podle našich potřeb. Před nástupem do letadla se proto posádky zkusme zeptat. 
  • Vezměme si pohodlné oblečení. Příliš těsné anebo špatně sedící oblečení nám při letu může být velmi nepohodlné.
  • V letadle může být chladněji. Proto si přibalme teplejší oblečení. Pokud nás trápí oteklé nohy, oceníme v zásobě pohodlné papuče.
  • Pravidelné procházky uličkou nám svědčí. Kromě pocitu nepohodlí můžeme předcházet také některým zdravotním problémům. 
  • Počítejme se svačinkami. Častější jedení v letadle vyřešíme buďto zakoupením občerstvení přímo na místě anebo předem připravenou svačinou z domu. 
  • Dostatečně pijme. I když nás to bude stát častější návštěvy toalety, nezapomínejme na pitný režim. Prospěje to jak nám, tak miminku.
  • Nebojme se zeptat. Ačkoli nejsou běžné letištní rámy používané na kontrolu osob pro miminko nebezpečné, některým matkám nemusí být příjemné. Zeptejme se proto na možnost kontroly pohmatu.

Vyzkoušely jste někdy létání v těhotenství?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zlatovánek, s.r.o.: autobusová doprava, Polička
Organizujete firemní zájezd, chystá…
Josef Šedivý
Firma Josef Šedivý je rodinná…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...