Nastávající maminky a letadla: Jaké má létání v těhotenství rizika?

Nastávající maminky a letadla: Jaké má létání v těhotenství rizika?

Nastávající maminky často řeší otázku, zda mohou cestovat letadlem. Létání v těhotenství sice může být bezpečné, ale má to své meze. Jsou totiž případy, kdy může let ohrozit jak dítě, tak i matku. Řekneme, jaké má létání v těhotenství rizika a poradíme, jak se na let co nejlépe připravit.

Čtěte také:

Strach z létání, mořská nemoc, kinetóza,... Víte, jak bojovat proti nástrahám na cestách?

Jaká má létání v těhotenství rizika?

  • Obecně se doporučuje, že je pro létání v těhotenství nejbezpečnější druhý trimestr. Jestliže má létání v těhotenství rizika, pak nejzávažnější jsou v prvním trimestru. Kvůli změnám přetlaku v komoře hrozí v prvním trimestru potrat (přečtěte si o potratu), zatímco v třetím trimestru mohou naopak způsobit předčasný porod. Změny tlaku v komoře totiž způsobují změny tlaku v našem krevním oběhu.
  • Ani časté létání v těhotenství nám nesvědčí. Změny tlaku mohou způsobovat pokles plodu, který později vede k předčasnému porodu.
  • I pro nás má létání v těhotenství rizika. Pokud trpíme onemocněním souvisejícím s krevním oběhem anebo s dýchací soustavou, létání v těhotenství je může ještě zhoršit. Podobně, pokud jsme v nedávné době prodělaly operace, trombózu anebo trpíme obezitou či problémy s páteří.
  • Při létání v těhotenství rizika platí zejména pro všechny nastávající matky nad 40 let.
  • Vždy se orientujme podle stavu právě našeho těhotenství. Pokud jsme měly s těhotenstvím zdravotní problémy, létání nemusí být bezpečné. Proto let vždy konzultujme s gynekologem, který dokáže náš zdravotní stav posoudit nejlépe.

I létání v těhotenství má své podmínky

Létání v těhotenství nezáleží pouze na našem uvážení. Letecké společnosti mají většinou podmínky, za jakých mohou budoucí maminku přepravit. Podobně i pojišťovny mají svá pravidla.

  • V pokročilejším stádiu těhotenství většinou letecké společnosti vyžadují speciální potvrzení od lékaře, že je létání v těhotenství pro matku i dítě bezpečné. U českých společností je to například těhotenství od 34. týdne těhotenství. Potvrzení pak nesmí být více jak 6 dnů staré.
  • Některé pojišťovny nám nemusí být ochotny sjednat pojištění na hrazení komplikací spojených s těhotenstvím. Proto sjednání pojištění nenechávejme na poslední chvíli. Může se stát, že se po pojištění budeme muset poptat na více místech.
  • Podmínky přepravy těhotných žen si vždy zjišťujme u konkrétní aerolinky. Mohou se lišit.
  • Stádium těhotenství vždy uvádějme pravdivě. Například maskování těhotenství v sedmém měsíci za měsíc šestý je krátkodobé řešení. V případě nutnosti nám pak posádka nemusí být schopná pomoct.
  • Pro osoby se specifickými nároky mají většinou aerolinky vyhrazená speciální sedadla. Musí ale o našem těhotenství vědět předem. 

Postarejte se, aby bylo létání v těhotenství co nejpříjemnější

Zejména dlouhé lety se mohou stát opravdu nepříjemnými. Málo místa na nohy, neustálé sezení, nepohodlí anebo nedostatek občerstvení. Vše může maminkám let zkomplikovat. Jak se na létání v těhotenství co nejlépe připravit?

  • Postarejte se o dobrá sedadla. Každé mamince vyhovuje něco jiného. Některá upřednostní více prostoru u sedadel v uličce, jiná má ráda poklidnější místa u okýnka. Proto zvažme, co udělá dobře právě nám. Pokud nás ale čeká dlouhý let, raději sáhněme po sedadlech v uličce. Občasné procházky nám udělají dobře, stejně tak i snadnější přístup na toaletu.
  • Pokud nemáme sedadla co bychom chtěly, zeptejme se personálu. Některé aerolinky vychází nastávajícím maminkám maximálně vstříc a mohou nám zajistit pohodlnější místa podle našich potřeb. Před nástupem do letadla se proto posádky zkusme zeptat. 
  • Vezměme si pohodlné oblečení. Příliš těsné anebo špatně sedící oblečení nám při letu může být velmi nepohodlné.
  • V letadle může být chladněji. Proto si přibalme teplejší oblečení. Pokud nás trápí oteklé nohy, oceníme v zásobě pohodlné papuče.
  • Pravidelné procházky uličkou nám svědčí. Kromě pocitu nepohodlí můžeme předcházet také některým zdravotním problémům. 
  • Počítejme se svačinkami. Častější jedení v letadle vyřešíme buďto zakoupením občerstvení přímo na místě anebo předem připravenou svačinou z domu. 
  • Dostatečně pijme. I když nás to bude stát častější návštěvy toalety, nezapomínejme na pitný režim. Prospěje to jak nám, tak miminku.
  • Nebojme se zeptat. Ačkoli nejsou běžné letištní rámy používané na kontrolu osob pro miminko nebezpečné, některým matkám nemusí být příjemné. Zeptejme se proto na možnost kontroly pohmatu.

Vyzkoušely jste někdy létání v těhotenství?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.