Mnemotechnické pomůcky vám pomohou vyzrát na špatnou paměť

img
31. 08. 2016 Přečteno: 6004x

Každý z nás si občas potřebuje do své paměti uložit jistou dávku informací, a není to vždy snadné. Aby vám šlo učení lépe, nepotřebujete být zrovna génius ani mít fotografickou paměť. Stačí znát ty správné nástroje (paměťové techniky, mnemotechnické pomůcky), které vám přijímání informací ulehčí. Není bez zajímavosti, že mnohé z těchto pomůcek si pamatujeme po celý život. Nebo vám snad nic neříká třeba známá pomůcka BeFeLeMe Pes Se VeZe?

Naprostá většina lidí se se špatnou pamětí a zapomínáním postupně smíří, má pocit, že se s tím zkrátka nedá nic dělat. To ale není pravda. Stačí si uvědomit, že paměť funguje na podobném principu jako svaly. S trochou pravidelného tréninku a používáním vhodných nástrojů a pomůcek může mít bystrou a spolehlivou paměť každý. Jak tedy na to?

Důležité je si uvědomit, že lidská paměť si nepamatuje všechny druhy informací stejně dobře. Největší problém míváme hlavně s daty, hesly, telefonními (nebo jinými) čísly a ostatními abstraktními informacemi. Místo toho si ale velmi dobře pamatujeme obrazy, pocity a příběhy. Pravidlo pro procvičování paměti a mnemotechniku je proto jednoduché: čím konkrétnější a jedinečnější obraz si s něčím spojíme, tím lépe si danou věc zapamatujeme.

Mnemotechnické pomůcky - metoda Akrostichu

Akrostichy jsou sousloví nebo věty, jejichž počáteční písmena tvoří seznam určený k zapamatování. Jsou to asi nejznámější mnemotechnické pomůcky, takové podivné říkanky, které mnozí z nás znají už od školy. Uvedeme pár známých příkladů:

Ivan Vedl Xenii Lesní Cestou Do Města - první písmena každého slova jsou římské číslice (1, 5, 10, 50, 100, 500 a 1000)

Emil Hodil Granát Do Atomové Elektrárny – první písmena tvoří pořadí kytarových strun

PoČůRáVá – souhlásky představují mluvnické kategorie podstatných jmen (pád, číslo, rod a vzor).

BraProDaLi DHuTaČeVi – zkratky oper Bedřicha Smetany (Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství, Čertova stěna, Viola)

zADEK – Vitamíny rozpustné v tucích (A,D,E, K)

ŠeTři Se Osle = 6 378 km je rovníkový poloměr planety Země

Helena Nechtěla s Arogantním Králem Xenofonem Randit - skupina VIII.a periodické tabulky prvků (vzácné plyny Helium, Neon, Argon, Krypton, Xenon, Radon)

Na periodickou tabulku prvků existuje akrostichů opravdu nepřeberné množství. Navíc vězte, že není nad to, pokud si akrostich (na cokoliv!) vytvoříte úplně vlastní. Čím více bude sousloví jedinečné, bizarní, pro vás osobní, tím lépe si ho budete pamatovat.

NÁŠ TIP:

Přečtěte si více o možnostech procvičování paměti pro seniory!

Mnemotechnické pomůcky - metoda spojování

V této paměťové technice si jednu věc spojujeme příběhem s věcí následující. Použití této mnemotechnické pomůcky je ideální pro různé seznamy pojmů či bodů, sady obrázků, pro krátkou prezentaci nebo třeba pro nákupní seznam.

Pravidlem je co nejvíce zapojit fantazii a vše si barvitě představit. Přičemž opět platí, že čím směšnější a absurdnější představa, tím lépe si jí paměť zapamatuje. Doporučujeme využívat hlavně smysly, barvy, pohyb, emoce, humor či erotiku. Klíčové je si vše vizualizovat, to znamená představit si celý příběh či obraz tak, jako byste jej opravdu viděli a prožívali.

Procvičování paměti - příklad:

Máte v plánu nakoupit tyto potraviny: chléb, pomeranče, vajíčka, mléko a cukr. Jednotlivé položky nákupního seznamu mezi sebou propojte pomocí barvitého příběhu, vytvořte si v hlavě třeba něco takového:

Držíte v ruce čerstvě upečený voňavý kulatý chléb, který najednou začne oranžovět, jeho povrch se mění, až se změní v obrovský pomeranč. Celý ho oloupete a chcete se do něj zakousnout, ale teď je z něj najednou veliké vajíčko, jehož skořápky vám zůstaly mezi zuby a obsah vám teče po obličeji. Jdete proto do lednice pro mléko, abyste se zbavili nepříjemné chuti vajíčka a skořápek mezi zuby. Napijete se, ale mléko je strašně sladké, až vám z toho zatrne a vy ho vyplivnete. Místo mléka však všude kolem sebe plivete kostky cukru.

Mnemotechnické pomůcky - metoda číselných tvarů

Tato mnemotechnická pomůcka je jednoduchou technikou pro zapamatování čísel. Využívá toho, že nám tvary čísel připomínají nějaký konkrétní obraz a my ty obrazy opět spojíme do příběhu. Pro každé číslo od 1 do 10 si proto vytvoříme jeden vlastní konkrétní neměnný obrázek. Co Vám konkrétně dané číslo připomíná? Může to být třeba toto (ale i cokoliv jiného, musí to být především osobní):

0 – vajíčko

1 – bič

2 – labuť

3 – brýle

4 – stolička

5 – had

6 – sloní chobot

7 – sekera

8 – sněhulák

9 – květina

Pak pro zapamatování hesla, telefonního čísla nebo třeba PINu spojte obrazy čísel do příběhu, čím fantazijnější, tím lepší.

Procvičování paměti - příklad:

Pro PIN 8337 si můžete vymyslet příběh podobný tomuto.

U bankomatu stojí sněhulák (číslo 8) a chce si vybrat peníze, nemůže ale najít své brýle (číslo 3) a bez nich nemůže vyťukat PIN. Nakonec u sebe v zadní kapse brýle najde (znovu číslo 3), ale všimne si, že jsou to jiné brýle, brýle na dálku, celý zoufalý se s nimi pokusí zadat PIN, i když vidí špatně. Nedaří se mu, a když zadá PIN špatně potřetí, z bankomatu vyjede obří sekera (číslo 7) a sněhuláka rozsekne na dvě půlky.

Mnemotechnické pomůcky - metoda LOCI (paměťová cesta)

Římský systém LOCI je jednou z nejgeniálnějších mnemotechnických technik vůbec. Základem tohoto systému je vytvoření paměťové cesty, kde nám jednotlivé body trasy pomáhají se zapamatováním informací, které si na ně „pověsíme“. Takto vytvořená paměťová cesta nám umožní uložit si do paměti opravdu neomezené množství věcí. Metodu LOCI je s přibývajícími zkušenostmi možné využít i pro zapamatování velmi složitých a komplexních informací jako jsou různé seznamy, TO-DO listy nebo klidně i učivo ke zkouškám či maturitě!

Paměťovou cestu si můžete vytvořit kdekoliv – ve vašem bytě, cestou do školy, do práce nebo klidně i jen ve své fantazii. Začátečníkům prospěje začít s něčím, co dobře znají a kudy několikrát denně chodí. Vybavte si danou cestu a její jednotlivé „zastávky“, několikrát si ji fyzicky nebo v mysli celou včetně všech bodů projděte.

Poté si připravte seznam věcí, které si potřebujete zapamatovat, a jednotlivé body přiřazujte k zastávkám po cestě. Tvořte si v mysli obrazy, asociace, opět v co největší míře používejte fantazii, smysly, emoce a humor.

Procvičování paměti - příklad:

Připravte si cestu vaším bytem, která může vypadat třeba takto: Prvním bodem jsou vchodové dveře, vedle dveří je botník a o kus dále zrcadlo, kolem vestavěné skříně vcházíte do obývacího pokoje, kde je dalším bodem gauč, poblíž stojící lampa a posledním bodem bude televize. Cestu si několikrát v mysli projděte a jednotlivé body si živě představte.

Potřebujete si zapamatovat seznam věcí, které je třeba zařídit před odjezdem do zahraničí: očkovat se proti žloutence, koupit letenky, vyměnit peníze, zajít si k zubaři, koupit krém opalování, sluneční brýle a nové plavky.

První bod cesty si musíme spojit s prvním bodem seznamu – dveře si v mysli musíme obrazem spojit s očkováním. Představte si třeba to, jak do dveří zapichujete injekční stříkačky se žlutou tekutinou. Další bod (botník) si spojíte s koupí letenek třeba tak, že si představíte, že botník je místo bot plný malých modelů letadel, která neustálé vzlétávají a zase dosedají zpátky. Podobně za rámem zrcadla si můžete představit zastrkané bankovky tak, že sami sebe přes ně skoro nevidíte. Najednou slyšíte nepříjemný zvuk vrtačky, otevřete dveře vestavěné skříně a vidíte tam svého zubaře, který si do vaší skříně přestěhoval svou ordinaci. Pokračujete do obývacího pokoje, kde si chcete sednout na gauč, ale sklouznete na zem, protože gauč je celý pomazaný opalovacím krémem. Vedle na lampě jsou zavěšeny obří sluneční brýle, které zastiňují světlo a vám se tak nedaří si na gauč posvítit. Chcete tedy zapnout televizi, abyste lépe viděli, a v ní zrovna běží pořad, ve kterém vás natočili na skrytou kameru ve starých nepadnoucích plavkách a všichni lidé ve studiu se vám smějí.

Nakonec si cestu ještě jednou v duchu projděte. Vše si představte co nejpodrobněji a nejbarvitěji za pomoci všech vašich smyslů. Garantujeme, že teď už seznam věcí před dovolenou opravdu nezapomenete, stačí si v mysli znovu projít vaši paměťovou cestu.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Martin Bartoň
    8. 1. 2018 15:47
    Zdravím ve spolek. Metoda paměťových cest skutečně funguje a když se ji naučíte používat, usnadní vám pamatování. Jinak s velmi efektivní a opravdu jednoduchou metodou tréninku mozku, která posiluje kreativitu a paměť, přišel před několika lety japonský neuolog Dr. Kawašima. Jestli vás to zajímá,… celý příspěvek
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Emoční upír na vás může číhat kdekoliv. Poznejte ho včas a udělejte s ním krátký proces

Pojem „emoční upír“ se zažil do paměti mnohých lidí a označuje člověka, který v podstatě bere energii druhým. Vězte tedy, že vedle...

Toxické vztahy v rodině dokážou "otrávit" život. Rozpoznejte je a řešte včas

Toxické vztahy v rodině nejsou rozhodně žádnou výjimkou. Dá se říct, že jsou spíše pravidlem a tíží kdejakého člověka toužícího po rodinné pohodě i rovnováze. Takový toxický člen rodiny bývá zpravidla lehce odh...

Jednostranný vztah se nemusí vždy týkat jen partnerství muže a ženy. Jak poznat, že dáváte více než druhá strana?

Jednostranný vztah je velmi vysilující záležitost, ať už se třeba jedná o partnerství s mužem či ženou, rodinného příslušníka nebo...

Chcete vybudovat pevné vztahy na pracovišti? Inspirujte se osvědčenými tipy

Dobré vztahy na pracovišti jsou nesmírně důležité pro osobní pohodu ale i produktivitu práce. Krom toho strávíme v zaměstnání většinu svého života, proč si ho tedy nezpříjemnit? Ať už jste vrcholovým manažerem,...

Trénink paměti je v seniorském věku žádoucí. Objevovat můžete nespočet efektivních metod, které udrží mozek v kondici

Aktivní trénink paměti řeší v mladém věku málokdo. V produktivní části života totiž člověk získává neustále nějaké podněty v zaměs...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Psychologická ruminace neboli destruktivní „přežvykování“ myšlenek: Jste ohroženi i vy?

Ruminace má v podstatě dva různé významy, z nichž jeden vychází z psychologie a ten druhý z biologie. Tímto výrazem lze tedy defin...

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Nová práce vás nemusí stresovat. Inspirujte se tipy, jak překonat nervozitu a úzkost

Nová práce bývá často nadějí na lepší zítřky. Může ovšem představovat i určitý stres, který je naprosto normální u každého, kdo mě...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Podpořte své emoční zdraví. Držte se osvědčených kroků, které vás dovedou ke štěstí

Ze všech stran neustále slýcháme, jak je důležité pečovat o svoji tělesnou schránku a tedy i fyzické zdraví. Avšak zdraví duševní ...

Emoční upír na vás může číhat kdekoliv. Poznejte ho včas a udělejte s ním krátký proces

Pojem „emoční upír“ se zažil do paměti mnohých lidí a označuje člověka, který v podstatě bere energii druhým. Vězte tedy, že vedle...

Trénink paměti je v seniorském věku žádoucí. Objevovat můžete nespočet efektivních metod, které udrží mozek v kondici

Aktivní trénink paměti řeší v mladém věku málokdo. V produktivní části života totiž člověk získává neustále nějaké podněty v zaměs...

Toxické vztahy v rodině dokážou "otrávit" život. Rozpoznejte je a řešte včas

Toxické vztahy v rodině nejsou rozhodně žádnou výjimkou. Dá se říct, že jsou spíše pravidlem a tíží kdejakého člověka toužícího po rodinné pohodě i rovnováze. Takový toxický člen rodiny bývá zpravidla lehce odh...