Naučte se správně dýchat. Hluboké dýchání potlačí stres a zmírní příznaky chronických onemocnění
Když chceme žít zdravěji, snažíme se lépe jíst, hýbat, pečujeme o spánkovou hygienu a celkově více dbáme na svůj životní styl. Často však zapomínáme na to nejdůležitější. A tím je dýchání. Právě hluboké dýchání dokonale okysličí celé naše tělo a veškeré živiny se lépe dostanou tam, kam mají. Správné hluboké dýchání může pomoci i ve chvíli, kdy nás trápí nějaké chronické onemocnění.
Hluboké dýchání je značně prospěšné zejména v době, kdy nás trápí stres. Ten je spojován se vznikem srdečních chorob, vysokým krevním tlakem, cukrovkou, depresemi i úzkostmi. Správné dýchání dokáže skvěle eliminovat nežádoucí účinky stresu a navíc nás může dostat do větší pohody. Hluboké dýchání pomůže zlepšit mnoho chronických problémů.
Hluboké dýchání jako další kousek puzzle
Samotné správné dýchání nic moc nezmůže, je to však další dílek, díky kterému se můžete cítit lépe. Z celkového pohledu jsou dechová cvičení pouze doplňkovou terapií. Výhodou však je, že u dechových cvičení neexistují žádné vedlejší účinky. Navíc je můžeme provádět kdykoliv během dne a prakticky kdekoliv. Správné dýchání nám dokáže vždy pomoci se snížením stresu a zlepší i soustředění.
Džala néti: čistý nos a správné dýchání nejen pro jogíny
Relaxační dýchání usnadní těhotenství a ulehčí porod
Dechová cvičení zklidní mysl i tělo. Dostaňte tělo zpět do pohody!
Hluboké dýchání a nemoci
Mnoho nemocí, se kterými navštěvujeme lékaře, má původ ve stresu. Ten ostatně negativně ovlivňuje většinu zdravotních stavů. To znamená, že jakýkoliv zdravotní problém se ve stresu může zhoršovat. Náš sympatický nervový systém (systém “bojuj nebo uteč”) je v tu chvíli stimulován, což je spojeno se stresovými symptomy, jako je zrychlené dýchání, zvýšená srdeční frekvence, podrážděnost, vyšší krevní tlak, úzkost a tělesné napětí. Zpomalení a zapojení do hlubokého dýchání v postatě působí proti sympatickému nervovému systému.
Hluboké dýchání prakticky
Při praktikování hlubokého dýchání zpomalíte srdeční frekvenci, sníží se vám tlak a uvolníte svaly. Při nádechu zapojíte bránici a vědomě přijímáte kyslík a myslíte na to, jak zaplňujete celé své plíce vzduchem. Břicho by mělo být měkké. Při výdechu si představujte, jak všechno špatné a negativní odchází společně s “vypouštěným” vzduchem. Snažte se v tu chvíli nemyslet na nic, co vás trápí, na žádné problémy. Vědomě se snažte uvolnit, stres se pomalu začně rozplývat.
Práce těla při hlubokém dýchání
Když se zhluboka nadechnete, zapojíte do aktivity vagusový nerv, který je zodpovědný za regulaci srdeční frekvence, trávení a imunitní reakce. Je však hlavní složkou parasympatického nervového systému, který je zodpovědný za odpočinek a trávení. A zaktivování parasympatického nervového systému může pomoci k tomu, že se začneme zklidňovat. Cítíme se najednou lépe a vrací se i schopnost racionálně myslet. Avšak stejně jako u cvičení nebo meditace bude hluboké dýchání nejpřínosnější, jestliže jej budeme praktikovat každodenně.
Zdravotní benefity hlubokého dýchání
V případě, že hluboké dýchání praktikujeme pravidelně, začne se nám postupně snižovat krevní tlak. Skvěle to funguje zejména u jedinců, kteří trpí neklidem či úzkostmi. Pravidelné hluboké dýchání dokáže zlepšit kvalitu života u lidí s astmatem nebo CHOPN. Ostatně právě brániční dýchání bývá v tomto případě součástí rehabilitace. Eliminace chronického stresu, díky hlubokému dýchání, může pomoci odstraňovat i depresivní stavy. Snížení napětí v těle pak bývá prospěšné i při častých bolestech hlavy či migrénách. A hluboké dýchání může být prospěšné i pro ženy v menopauze. Právě ty mívají často vysoké hladiny kortizolu, což je přímo spojováno s návaly horka. Stimulované hluboké a pomalé dýchání dokáže tyto symptomy eliminovat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Naučte se správně dýchat. Hluboké dýchání potlačí stres a zmírní příznaky chronických onemocnění