Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného
Trápí vás problém, na který sami nevystačíte a rozhodli jste se pro psychoterapii. To je první důležitý krok, díky čemuž na sebe můžete být hrdí. Ovšem dalším velice důležitým krokem je vybrat si správného psychoterapeuta. Jestli chcete skutečně pomoci, psychoterapeut by měl být zkušený, měl by mít dobré reference a hlavně si s ním vy osobně musíte takzvaně sednout. Jak najít toho správného odborníka a kde?
K čemu slouží psychoterapeut?
Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu ve vašem životě. Proto byste neměli výběr psychoterapeuta nikdy podceňovat. Psychoterapie existují různé druhy - například hlubinná psychoterapie nebo směr zvaný behaviorismus.
Hledat psychoterapeuta můžete na různých místech. Pokud se rozhodnete pro klinického, pak vám pomoc může nabídnout pojišťovna. Jestli se rozhodnete pro soukromého, pak si jej musíte nejen najít sami, ale i sami zaplatit. Hledat můžete na internetu nebo se poptat u známých. Důležité je však najít si skutečně kvalitního odborníka, který skutečně ví, jak vám pomoci. Přečtěte si, jak psychoterapie probíhá.
Jaký by měl být profesionální psychoterapeut?
Psychoterapeut by samozřejmě měl mít za sebou vzdělání a patřičnou kvalifikaci. To ale není vše, na co se ohlížet. Pokud si nejste jisti, jak si vybrat, máme pár rad, které vám výběr usnadní.
Rada č. 1: Dejte na reference a doporučení
Určitě se nevrhejte hned po prvním psychoterapeutovi, kterého si najdete. Hned si ho pořádně proklepněte a zjistěte o něm co nejvíce. Pročtěte si diskuze na internetu a pátrejte po referencích. Pokud znáte někoho, kdo má psychoterapie za sebou, pak si nechte odborníka doporučit.
Rada č. 2: Chemie mezi vámi a psychoterapeutem musí fungovat
Dobré reference a kvalitní vzdělání však není vše. Pokud mezi vámi a psychoterapeutem nebude fungovat chemie, pak je psychoterapie odsouzená k záhubě. Musíte se cítit dobře a svému rádci věřit.
Rada č. 3: Při prvním sezení se ptejte sami sebe:
- Je psychoterapeut příjemný?
- Zajímá se o mě?
- Mám z něj dobrý pocit?
- Snaží se mě pochopit?
- Respektuje moje pocity a názory?
- Cítím užitečnost takto stráveného sezení?
- Během sezení i po něm cítím úlevu?
- Vnímá mě jako individuální osobnost?
- Chápu to, co mi říká?
- Cítím přijetí a podporu?
Obvykle již po dvou sezeních zjistíte, jestli vám bude sezení vyhovovat a zda máte z psychoterapeuta dobrý pocit. Dobří psychoterapeuti se poznají také podle toho, že byste je vy osobně klidně doporučili dalším lidem.
Nebojte se psychoterapeuta kdykoliv změnit
I když jste se ze začátku cítili s psychoterapeutem dobře a vše bylo v naprostém pořádku, může se stát, že po čase se váš názor změní. Pokud ano a nebudete se cítit příjemně anebo vám bude něco vadit, zkuste si o tom s odborníkem vždy promluvit. A rozhodně se nebojte spolupráci ukončit a kdykoliv jej změnit.
Poslouchá vás a posouvá dál
Kvalitní psychoterapeuti vám skutečně naslouchají a posouvají vás dále v tom smyslu, že hledají řešení na vaše problémy. Navrhují, co byste měli ve svém životě změnit, abyste se cítili zase dobře. Vaše potíže by měly během sezení postupně ustupovat.
Připravte se na to, že vám budou pokládány různorodé otázky, které mají pomoci odhalit problém a přijít s řešením. Psychoterapeuti, kteří jen sedí, poslouchají anebo pokládají stále samé otázky dokola rozhodně nejsou ti praví.
Psychoterapeut vám dává svobodu kritizovat
Dobří psychoterapeuti, kteří mají zdravé sebevědomí a jsou vyrovnaní, by vám měli dát i dostatek svobody na kritiku jejich osobnosti. Měli byste cítit dostatek svobody vyjádřit se k čemukoliv, a to i ohledně toho, co se vám nelíbí na jeho postupech nebo otázkách. Jen tak může reagovat na vaše potřeby a lépe vám pomoci.
Psychoterapeut versus léčitel? Jak nenaletět šejdířům?
Mnozí léčitelé nabízejí také psychoterapeutické služby. Ovšem spíše než aby vám pomohli od problémů, pomohou vám od peněz. Chtějí směšně vysoké částky a o vás se zajímat nebudou. Jestli po vás budou chtít, abyste přestali docházet k psychoterapeutovi a nabízeli vám podivné praktiky nebo léky, rozhodně se jim velkým obloukem vyhněte. Psychoterapie se nesnaží vymámit peníze, ale především pomoci!
Diskuse k článku
RE : Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného