Aktivní meditace posune vaše hranice

Aktivní meditace posune vaše hranice
04. 12. 2019 Přečteno: 2149x

Když se řekne „meditace“, v první chvíli si představíme něco ezoterického. Ano, měla jsem to také tak, dokud jsem nepotkala knihy amerického neurovědce Joea Dispenzy, jehož výzkumy i zkušenosti s desítkami tisíc klientů dokazují, že náš mozek je ve vší své složitosti neskutečně jednoduchý.

A meditace není nic jiného, než laicky řečeno „cílené vypínání mozku na kratičké chvilky, aby si odpočinul od zlozvyků“. A vytvoření prostoru pro nové, lepší návyky.

Čtěte také:

Relaxační techniky: Jak správně dýchat a myslet pozitivně?

Cítíte nyní již to, že naše hranice jsou vlastně naše vlastní omezení? Pokud je smažeme, hranice se posouvají kupředu, dostáváme se do „pole neomezených možností“. Pole, kterému se někdy říká kvantové pole.

MEDITACE: Proč nám nejde meditovat aneb staré vyježděné koleje

Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně najdete na Youtube – ideální pro ty, kdož chtějí pochopit pochody v mozku) stále dokola opakuje, že i on sám věnuje někdy meditaci třeba tři hodiny, jen pro pár minut meditativního klidu. Že pobíhají myšlenky je naprosto normální, nám jde ale i jen o pár vteřin, setin vteřin kýženého klidu. Náš mozek stále jede režim, který je naučený, no v podstatě od svého narození. Neustále něco řešíme, vymýšlíme, děláme si starosti, v dnešní době bývá problém i nečinnost těla (lenost) a nechat odpočinout mozek a mysl? Nemyslitelné!

Ne, je to božský klid, který je nutný pro zdravé fungování naší psychiky.

MEDITACE mírní „stresový mozek“

Stresový mozek“ neustále vymýšlí, řeší, udržuje v napětí naši náladu i tělo, vylučuje stresové hormony, které nám postupně ničí zdraví. Jsou to silně vyježděné koleje našich vzorců chování i myšlení. Stresový mozek je ale také tím, co dnes považujeme za normální. Zmatené slepičí pobíhání po kurníku.

Mezi prvními příjemnými příznaky praktikované meditace patří uvolnění myšlení, náhle se vám bude lépe vstávat do nového dne a budete své problémy, pracovní i osobní, řešit mnohem efektivněji. Ladné řešení svobodného zvířete. Přejezdit stresový mozek na klidný je možné, vyžaduje to však čas.

MEDITACE: Jak na to?

„Ale mě vůbec nejde meditovat…“ Ne ne, zapomeňte na to! Nejde se vám uklidnit, jste příliš ve střehu, než abyste se uvolnili. Tady je pár dobrý rad pro začátky s meditací:

  • Najděte si různé mluvené meditace zacílené na uvolnění těla. Bez jakéhokoliv zacílení na psychiku si několik prvních meditací zaměřte jenom na to, abyste ovládli umění „být jako hadrový panák“. I jen toto tělesné uvolnění nepřímo pozitivně ovlivní psychiku.

Navíc při něm zjistíte, kde v těle nosíte nepřiměřené napětí – tedy objevíte místa, která jdou uvolnit nejtížeji. Na ty se pak zaměřte více.

  • Naučte se pracovat s dechem, nádech, výdech, do břicha, do žeber. Odnaučte se stresové dýchání vrchní částí hrudníku nebo do klíčních kostí. Následně si můžete zkusit prodýchávat jednotlivé části těla – hrudník, břicho, ruku, nohu… představujte si dech procházející tímto místem jako teplou vlnu energie.
  • Poté se můžete zaměřit i na myšlenky. Nechte je plout, nechte je se překřikovat. Ať si na meditaci vyhradíte deset minut nebo dvě hodiny, nevadí, když kýžené „nic“ nepřijde. Nechte nejprve vykřičet myšlenky.

Aktivní meditace postel

  • A pak jednoho dne přijde to „ticho“, kýžené „nic“. Stav, kdy se zastaví čas, kdy je v hlavě prázdno – můžete to cítit třeba jako pocit proplouvání, čistotou, intenzivní pocit vnímaného dechu v místě za očima, hlouběji v hlavě mezi očima a nosem.

I pár vteřin stačí. Jde jen o tuto malou chvíli, kdy se mozek vypne.

V tento čas se neskutečně regeneruje, zmírňují se stresové vyježděné koleje – uvolníte se. Zklidníte se.

Následně můžete začít s různými metodami vizualizace si čaker, jednotlivých míst těla, což energii ještě víc posílí.Nebo s představováním si většího „nic“ kolem sebe, ve kterém je všechno, co potřebujete. Můžete si začít přát v kvantovém poli. Ve stavu nic prožívat energii, emoci (nikoliv myšlenku) toho, co si přejete, jak vám bude, až se to splní.  A věřte nebo ne, něco se určitě splní!

Už jen proto, že se díky meditaci stáváte silnější, klidnější a více efektivně zaměřeni i v realitě na cíl!

ONLINE CVIČENÍ: Tři měsíce nového života

Nevzdávejte to, když to nepůjde. Zkuste různé metody, různé meditace, různé hudby. Různé denní časy. Pokud zvládnete cíleně uvolnit ruce, nohy, záda, šíji, zaťaté čelisti, jste v první polovině úspěchu. V tu chvíli můžete své tělo uvolnit i za doslova pár vteřin.

Ideální čas na meditaci je také:

  • Ráno po probuzení (dostáváte-li se už do „kvantového pole“, naciťte si pocit, jaký celý den chcete mít)
  • Večer před spaním (tady se ideálně „jen“ uvolňuje napětí z celého dne, spánek budete mít klidnější a kvalitnější)

A vážně nevadí, když u toho občas usnete nebo se to vůbec nepovede. Důležitý je trénink. Pamatujte, že než se tělo nebo mysl něco nového naučí, přejezdí staré koleje, trvá to nejméně 21 dnů. Což platí u jasných věcí, které máme ve své vůli, například změna jídelníčku nebo každodenní pohyb. Citlivější věci, které se nedaří zkraje dokonale, to může trvat až 3 měsíce.

BĚHÁNÍ: Aktivní meditace i při chůzi nebo běhu

Lze doporučit i meditaci při chůzi. Nebo běhu. Pro tyto chvíle si najděte prostory, kde nemusíte být neustále ve střehu. Určitě ne na rušné ulici. Ideální je příroda, procházka. Vnímejte zostřenými smysly dění kolem vás. Uvolněte se na maximum a vnímejte tělem i myslí to, jakou teplotu má vzduch, vítr, slunce, vůně…

Uvolněná procházka má jednu obrovskou výhodu: nejenže si dobře dobijeme baterky, ale také nás při ní (nebo po ní) mohou napadnout samovolně „z nebe spadlá“ řešení našich problémů. Je to proto, že uvolněná mysl sama od sebe vyřeší, co potřebujeme.

Někdy řešení nevymyslíme, ale přijdou sama.

MEDITACE: Meditace je klíč k samouzdravení

Meditace se často představuje i jako samouzdravovací prostředek. JoeDispenza o tom napsal mnoho knih a prožil mnoho příběhů. Sympatické a uvěřitelné na nich je to, že zázraků tu lidé nedosáhli za jeden den, ale jedná se kombinaci pravidelné meditační práce a zlepšení životních i zdravotních podmínek. Naše tělo potřebuje k uzdravení pocit, že „je zdravé“: To je ten základ.

Pro běžné potřeby našeho těla si můžeme říct, že:

  • Meditace při nachlazení nebo při migréně nebo menstruačních bolestech umí ulevit a zrychlit uzdravení.
  • Meditace je účinná při nemocech, při nichž je svalstvo křečovitě stažené, bolesti zad, šíje, migrény, blokády svalové či kosterní.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Čekají vás svátky s rodinou a máte z nich hrůzu? Poradíme, jak si je užít v klidu a pohodě

Svátky s rodinou by měly být obdobím radosti a pohody, ale pro mnohé lidi jsou často spojeny s napětím a stresem. Rodinná setkání ...

Syndrom zavrženého rodiče aneb Jak manipulace ničí rodinné vztahy

Syndrom zavrženého rodiče je nezřídka kdy vídaný jev v rozvedených rodinách. Pojí se s ním velmi úzce manipulace dítěte ze strany jednoho rodiče, která na něm může zanechat do budoucna závažné psychické následk...

Emoční upír na vás může číhat kdekoliv. Poznejte ho včas a udělejte s ním krátký proces

Pojem „emoční upír“ se zažil do paměti mnohých lidí a označuje člověka, který v podstatě bere energii druhým. Vězte tedy, že vedle...

Toxické vztahy v rodině dokážou "otrávit" život. Rozpoznejte je a řešte včas

Toxické vztahy v rodině nejsou rozhodně žádnou výjimkou. Dá se říct, že jsou spíše pravidlem a tíží kdejakého člověka toužícího po rodinné pohodě i rovnováze. Takový toxický člen rodiny bývá zpravidla lehce odh...

Trénink paměti je v seniorském věku žádoucí. Objevovat můžete nespočet efektivních metod, které udrží mozek v kondici

Aktivní trénink paměti řeší v mladém věku málokdo. V produktivní části života totiž člověk získává neustále nějaké podněty v zaměs...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Infantilita v dospělosti může v mezilidských vztazích napáchat mnoho škod. Jak jednat s člověkem, který má dětinské chování?

Infantilita v dospělém věku je jev, který je skutečně vyzrálými osobnostmi jen těžko chápán. Přesto se může v mezilidských vztazíc...

Psychologická ruminace neboli destruktivní „přežvykování“ myšlenek: Jste ohroženi i vy?

Ruminace má v podstatě dva různé významy, z nichž jeden vychází z psychologie a ten druhý z biologie. Tímto výrazem lze tedy defin...

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Čekají vás svátky s rodinou a máte z nich hrůzu? Poradíme, jak si je užít v klidu a pohodě

Svátky s rodinou by měly být obdobím radosti a pohody, ale pro mnohé lidi jsou často spojeny s napětím a stresem. Rodinná setkání ...

Syndrom zavrženého rodiče aneb Jak manipulace ničí rodinné vztahy

Syndrom zavrženého rodiče je nezřídka kdy vídaný jev v rozvedených rodinách. Pojí se s ním velmi úzce manipulace dítěte ze strany jednoho rodiče, která na něm může zanechat do budoucna závažné psychické následk...

5 způsobů, jak si vybudovat lepší pracovní morálku a stát se nejlepším zaměstnancem

Pracovní morálka je atribut, kterého si zaměstnavatelé cení v každém odvětví. Společně s loajalitou a dobrou pracovní etikou může ...