Aktivní meditace posune vaše hranice
Když se řekne „meditace“, v první chvíli si představíme něco ezoterického. Ano, měla jsem to také tak, dokud jsem nepotkala knihy amerického neurovědce Joea Dispenzy, jehož výzkumy i zkušenosti s desítkami tisíc klientů dokazují, že náš mozek je ve vší své složitosti neskutečně jednoduchý.
A meditace není nic jiného, než laicky řečeno „cílené vypínání mozku na kratičké chvilky, aby si odpočinul od zlozvyků“. A vytvoření prostoru pro nové, lepší návyky.
Cítíte nyní již to, že naše hranice jsou vlastně naše vlastní omezení? Pokud je smažeme, hranice se posouvají kupředu, dostáváme se do „pole neomezených možností“. Pole, kterému se někdy říká kvantové pole.
MEDITACE: Proč nám nejde meditovat aneb staré vyježděné koleje
„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně najdete na Youtube – ideální pro ty, kdož chtějí pochopit pochody v mozku) stále dokola opakuje, že i on sám věnuje někdy meditaci třeba tři hodiny, jen pro pár minut meditativního klidu. Že pobíhají myšlenky je naprosto normální, nám jde ale i jen o pár vteřin, setin vteřin kýženého klidu. Náš mozek stále jede režim, který je naučený, no v podstatě od svého narození. Neustále něco řešíme, vymýšlíme, děláme si starosti, v dnešní době bývá problém i nečinnost těla (lenost) a nechat odpočinout mozek a mysl? Nemyslitelné!
Ne, je to božský klid, který je nutný pro zdravé fungování naší psychiky.
MEDITACE mírní „stresový mozek“
„Stresový mozek“ neustále vymýšlí, řeší, udržuje v napětí naši náladu i tělo, vylučuje stresové hormony, které nám postupně ničí zdraví. Jsou to silně vyježděné koleje našich vzorců chování i myšlení. Stresový mozek je ale také tím, co dnes považujeme za normální. Zmatené slepičí pobíhání po kurníku.
Mezi prvními příjemnými příznaky praktikované meditace patří uvolnění myšlení, náhle se vám bude lépe vstávat do nového dne a budete své problémy, pracovní i osobní, řešit mnohem efektivněji. Ladné řešení svobodného zvířete. Přejezdit stresový mozek na klidný je možné, vyžaduje to však čas.
MEDITACE: Jak na to?
„Ale mě vůbec nejde meditovat…“ Ne ne, zapomeňte na to! Nejde se vám uklidnit, jste příliš ve střehu, než abyste se uvolnili. Tady je pár dobrý rad pro začátky s meditací:
- Najděte si různé mluvené meditace zacílené na uvolnění těla. Bez jakéhokoliv zacílení na psychiku si několik prvních meditací zaměřte jenom na to, abyste ovládli umění „být jako hadrový panák“. I jen toto tělesné uvolnění nepřímo pozitivně ovlivní psychiku.
Navíc při něm zjistíte, kde v těle nosíte nepřiměřené napětí – tedy objevíte místa, která jdou uvolnit nejtížeji. Na ty se pak zaměřte více.
- Naučte se pracovat s dechem, nádech, výdech, do břicha, do žeber. Odnaučte se stresové dýchání vrchní částí hrudníku nebo do klíčních kostí. Následně si můžete zkusit prodýchávat jednotlivé části těla – hrudník, břicho, ruku, nohu… představujte si dech procházející tímto místem jako teplou vlnu energie.
- Poté se můžete zaměřit i na myšlenky. Nechte je plout, nechte je se překřikovat. Ať si na meditaci vyhradíte deset minut nebo dvě hodiny, nevadí, když kýžené „nic“ nepřijde. Nechte nejprve vykřičet myšlenky.
- A pak jednoho dne přijde to „ticho“, kýžené „nic“. Stav, kdy se zastaví čas, kdy je v hlavě prázdno – můžete to cítit třeba jako pocit proplouvání, čistotou, intenzivní pocit vnímaného dechu v místě za očima, hlouběji v hlavě mezi očima a nosem.
I pár vteřin stačí. Jde jen o tuto malou chvíli, kdy se mozek vypne.
V tento čas se neskutečně regeneruje, zmírňují se stresové vyježděné koleje – uvolníte se. Zklidníte se.
Následně můžete začít s různými metodami vizualizace si čaker, jednotlivých míst těla, což energii ještě víc posílí.Nebo s představováním si většího „nic“ kolem sebe, ve kterém je všechno, co potřebujete. Můžete si začít přát v kvantovém poli. Ve stavu nic prožívat energii, emoci (nikoliv myšlenku) toho, co si přejete, jak vám bude, až se to splní. A věřte nebo ne, něco se určitě splní!
Už jen proto, že se díky meditaci stáváte silnější, klidnější a více efektivně zaměřeni i v realitě na cíl!
ONLINE CVIČENÍ: Tři měsíce nového života
Nevzdávejte to, když to nepůjde. Zkuste různé metody, různé meditace, různé hudby. Různé denní časy. Pokud zvládnete cíleně uvolnit ruce, nohy, záda, šíji, zaťaté čelisti, jste v první polovině úspěchu. V tu chvíli můžete své tělo uvolnit i za doslova pár vteřin.
Ideální čas na meditaci je také:
- Ráno po probuzení (dostáváte-li se už do „kvantového pole“, naciťte si pocit, jaký celý den chcete mít)
- Večer před spaním (tady se ideálně „jen“ uvolňuje napětí z celého dne, spánek budete mít klidnější a kvalitnější)
A vážně nevadí, když u toho občas usnete nebo se to vůbec nepovede. Důležitý je trénink. Pamatujte, že než se tělo nebo mysl něco nového naučí, přejezdí staré koleje, trvá to nejméně 21 dnů. Což platí u jasných věcí, které máme ve své vůli, například změna jídelníčku nebo každodenní pohyb. Citlivější věci, které se nedaří zkraje dokonale, to může trvat až 3 měsíce.
BĚHÁNÍ: Aktivní meditace i při chůzi nebo běhu
Lze doporučit i meditaci při chůzi. Nebo běhu. Pro tyto chvíle si najděte prostory, kde nemusíte být neustále ve střehu. Určitě ne na rušné ulici. Ideální je příroda, procházka. Vnímejte zostřenými smysly dění kolem vás. Uvolněte se na maximum a vnímejte tělem i myslí to, jakou teplotu má vzduch, vítr, slunce, vůně…
Uvolněná procházka má jednu obrovskou výhodu: nejenže si dobře dobijeme baterky, ale také nás při ní (nebo po ní) mohou napadnout samovolně „z nebe spadlá“ řešení našich problémů. Je to proto, že uvolněná mysl sama od sebe vyřeší, co potřebujeme.
Někdy řešení nevymyslíme, ale přijdou sama.
MEDITACE: Meditace je klíč k samouzdravení
Meditace se často představuje i jako samouzdravovací prostředek. JoeDispenza o tom napsal mnoho knih a prožil mnoho příběhů. Sympatické a uvěřitelné na nich je to, že zázraků tu lidé nedosáhli za jeden den, ale jedná se kombinaci pravidelné meditační práce a zlepšení životních i zdravotních podmínek. Naše tělo potřebuje k uzdravení pocit, že „je zdravé“: To je ten základ.
Pro běžné potřeby našeho těla si můžeme říct, že:
- Meditace při nachlazení nebo při migréně nebo menstruačních bolestech umí ulevit a zrychlit uzdravení.
- Meditace je účinná při nemocech, při nichž je svalstvo křečovitě stažené, bolesti zad, šíje, migrény, blokády svalové či kosterní.
Diskuse k článku
RE : Aktivní meditace posune vaše hranice