Psychoterapie - komu je určena a jak probíhá?
Ocitli jste se v těžké životní situaci, nedokážete se hnout ve svém životě z místa anebo trpíte nedostatkem sebevědomí? S tím vším vám může pomoci psychoterapie. Nečekejte ale magickou pilulku a pomoc za pár minut. Psychoterapie je přirovnávána spíše k dlouhé cestě za poznáním sebe sama. Hlavní aktér jste v tomto procesu vy sami. Učíte se poznávat sami sebe a hlavně způsob, jak si pomoci.
Psychoterapie - cesta za šťastnějším životem
Každý z nás se občas ocitne na dně svých psychických sil. Každý z nás se někdy může ocitnout v tak tíživé situaci, že jediným nejlepším řešením je psychoterapie. O co se jedná?
Psychoterapii lze taktéž chápat jako léčbu rozhovorem. Na jedné straně je psychoterapeut, který se snaží zjistit o vašich problémech co nejvíce, reaguje na vaše potřeby a momentální stav. Na straně druhé jste vy, kteří se svěřujete se svými pocity a hledáte odpovědi na niterní otázky, které vás trápí.
Psychoterapii můžeme také vnímat jako cestu za šťastnějším životem, kdy se učíte poznávat lépe sami sebe, vyznat se ve svých pocitech a naučit se pomáhat sami sobě. Přečtěte si 10 případů, kdy vyhledat psychoterapii.
Jak psychoterapie probíhá?
Častou otázkou je to, jak psychoterapie probíhá? Z filmů známe situace, kdy pacient leží na pohodlném gauči a za ním sedí terapeut pokládající otázky. I to může být pravda. Ovšem, i psychoterapie, má svá jasná pravidla:
- Terapeut i klient sedí v pohodlných křeslech
- Nebo terapeut sedí v křesle a klient leží na lehátku
- Oba dva mají výhled na hodiny
- Tváře směřují paralelně stejným směrem
- Sedí v dostatečné vzdálenosti, nedotýkají se těly
A na co se ještě můžete připravit, abyste se na první sezení nebáli přijít?
- První schůzka probíhá celkovým zhodnocením stavu klienta
- Psychoterapeut i klient si stanoví cíl, ke kterému směřují na dalších sezeních
- Sezení trvají zhruba 45 až 50 minut a jsou pravidelná
- Terapie je spíše rozhovor mezi klientem a psychoterapeutem
- V dosahu jsou papírové kapesníčky při projevech emocí
- Terapií je potřeba minimálně 16
Psychoterapeut je vaším průvodcem
Psychoterapeuta byste si měli vybrat vy sami, aby vám byl sympatický a měli jste v něm důvěru. To je opravdu důležité, aby si klient a psychoterapeut takzvaně sedli. Často se stává, že vzájemná spolupráce prostě nevyjde. Pokud cítíte, že vám na psychoterapeutovi něco nesedí a necítíte se s ním dobře, hledejte dále.
Každý z nás má specifickou osobní charakteristiku a je přitahován určitým typem lidí. Nestyďte se přiznat sami sobě i vašemu terapeutovi, že se raději poohlédnete po někom jiném.
Jaké existují druhy psychoterapie?
Existuje celá řada škol a přístupů, jak psychoterapii provádět. Každý se vyznačuje určitými specifiky, výhodami i limity. Nejběžnější jsou tyto 4 přístupy:
- Hlubinná aberantní: cílem je odkrýt nevědomé konflikty, se kterými se učíte vypořádat se. Terapeut se vás bude ptát na vaše dětství a minulost, ve které pátrá po příčinách vašeho problému.
- Humanistická: jakýmsi opakem může být humanistická psychoterapie, která se nezaměřuje na minulost, ale naopak na přítomnost, tedy na tady a teď.
- Kognitivně - behaviorální: pomůže vám změnit nebo poupravit způsob vašeho nynějšího myšlení a pohled na svět, a to v těch případech, kdy váš nynější přístup vašemu psychickému zdraví škodí.
- Interpersonální: hlavním cílem je zlepšit vztahy mezi vámi a dalšími lidmi okolo vás. Právě vztahy s jinými lidmi jsou často příčinou našich problémů a trápení.
To ale není vše. Psychoterapii můžeme rozdělit ještě podle počtu osob na individuální, párovou, rodinnou nebo manželskou poradnu.
Psychoterapie je dlouhá cesta. Buďte trpěliví
Mnozí mají představu, že si dají tři sezení a problémy budou vyřešeny. To ale není způsob, jak psychoterapie probíhá a funguje. Často poznáváte sami sebe i několik měsíců. Utřídit si myšlenky, vyznat se sami v sobě, porozumět souvislostem a pochopit, co se děje s námi i s okolím, vyžaduje prostě trochu času, a to třeba i půl roku.
SERIÁL - PSYCHOTERAPIE
Přečtěte si více praktických tipů a informací o psychoterapii
- Psychoterapie - komu je určena a jak probíhá?
- 10 případů, kdy vyhledat psychoterapeuta
- Druhy psychoterapie
- Jak vybrat psychoterapeuta?
Co vy a psychoterapie? Vyzkoušeli jste ji někdy? A pomohla vám?
Diskuse k článku
RE : Psychoterapie - komu je určena a jak probíhá?