Třezalka tečkovaná zažene váš stres i deprese
Ještě vás nepřešla podzimní deprese a předepsané prášky přestávají fungovat? Děsí vás vyhlídka všech stresů, které vás čekají v novém roce? Možná je na čase zkusit přírodní antidepresiva - třezalka tečkovaná tiší pocuchané nervy, ale je přínosná také při nachlazení a dalších potížích, které můžou trápit vaše tělo i mysl.
Proč je třezalka antidepresivum
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) má spoustu lidových názvů, jako je například bylina sv. Jana, čarovník, krevníček, prostřelenec nebo svatojánská bylina. Tato sluneční bylinka však kromě velkého počtu názvů také oplývá ještě větším počtem léčivých účinků. Sedativní a uklidňující působení můžeme připsat třezalkovému čaji, který zároveň nabízí řešení problémů s nespavostí nebo žaludečních potížích. Patrně nejvyhledávanější jsou však antidepresivní účinky, které třezalka tečkovaná prokazatelně má.
Třezalka - přírodní lék na depresi
Podzimní deprese nebo stresové situace, které nejsme sami schopni zvládnout, je dobré zavčas zahnat ověřenými metodami. Chybějící látky serotonin a dopamin ve většině případů nahradí antidepresiva, ta jsou však často drahá. Pokud navíc nechcete do svého těla přidávat další chemické přípravky, můžete vyzkoušet právě třezalku tečkovanou. Čeští lékaři se shodují na tom, že pro lehčí formy deprese funguje spolehlivě. V zahraničí je už poté využívána i pro střední formy.
NÁŠ TIP:
Přečtěte si také článek o další potravině ovlivňující naši náladu - Jezte pravidelně banány a dobrá nálada bude zaručena!
Další léčivé účinky
Kromě přírodního antidepresiva třezalka tečkovaná má mnoho dalších účinků blahodárnách pro naše tělo. Extrakt z třezalky můžete aplikovat vnitřně i z vnějšku. Pokud se rozhodnete právě pro vnitřní variantu, budete se moci těšit na účinky, jako jsou:
- povzbuzení celkového chodu metabolismu a pomoc při dosahování optimální tělesné hmotnosti.
- stejná funkce jako diuretikum - třezalka působí močopudně a pomáhá s čištěním těla a zároveň blahodárně působí na ledviny při jejich čištění a zánětlivých onemocněních.
- zlepšení trávení a hojí žaludek, podpora vylučování žluče.
- podpora krevního oběhu
- hladší průběh premestruálního syndromu.
- celkové hojivé a dezinfekční působení, při nachlazení potírá třezalka bakterie i viry a osvědčuje se i při chřipkách.
- pomoc při vleklém únavovém syndromu.
- díky vysokému obsahu kvercetinu třezalka může pomáhat i při alergiích
Léčivých účinků třezalky můžeme využívat i při vnější aplikaci. K tomuto účelu se můžete použít třezalkový olej nebo obklady. Hlavními účinky jsou poté:
- podpora a urychlení hojení ran a tlumení bolestí.
- zrychlení uzdravovacího procesu u revmatu, vykloubenin, výronů, modřin a otoků vzniklých pohmožděním či naražením
- lepší zotavení různých poranění kůže a popálenin, štípnutí a bodnutí hmyzem, kde omezuje nepříjemné otoky a svědění.
Dávkování třezalky
Doporučená denní dávka extraktu z třezalky je při lehké depresi 600-900 miligramů na den. Užívejte třezalku rovnoměrně, rozdělte si celou dávku do několika menších - např. 300 mg třikrát denně. Rozdělit si taktéž můžete tablety, můžete užívat například dvě tablety ráno a poslední večer. Výsledný efekt třezalky je poté srovnatelný se syntetickými antidepresivy.
Vedlejší účinky třezalky
Je třeba upozornit, že třezalka kromě všech svých blahodárných vlastností také skrývá trochu zrádné vedlejší účinky, které si je třeba vždy uvědomovat. Její aplikace může ovlivňovat účinek jiných léčiv, nejen antidepresiv a psychofarmak, ale i třeba hormonální antikoncepce. Zdaleka to není pravidlem a běžným nežádoucím účinkem, ale její uživatelky by se měly před třezalkou mít na pozoru, užívat ji pouze v nižších dávkách nebo ji radši nepoužívat vůbec.
Nežádoucí účinky jsou nicméně vzácné, nejzávažnější z nich jsou kožní změny po oslunění. Známý je výskyt přecitlivělosti pokožky na světlo u některých dlouhodobých uživatelů třezalky tečkované. Ta se projevuje nepravidelným zarudnutím pokožky po delším pobytu na slunci. V každém ročním období proto dbejte na dostatečnou ochranu před sluncem.
Dobré recepty s třezalkou
Pokud chcete třezalku užívat, ale o tablety nebo pilule nemáte zájem, určitě vyzkoušejte jeden z receptů pro vnitřní i vnější použití.
Třezalkový čaj
Nálev připravíte použitím dvou čajových lžiček suché nasekané třezalkové nati, které zalijete šálkem vroucí vody a přikryté necháte 10 minut louhovat. Ideální je užívat třikrát denně vlažný šálek, po dobu tří týdnů. Po týdenní pauze si můžete nálev připravit znovu. Větší množství čaje nepijte - nebudete tak riskovat větší míru vedlejších účinků.
Třezalkový olej
Výborný prostředek na hojení popálenin (i slunečních), drobných oděrek, údajně pomáhá vyhlazovat i vrásky. Hrst suchých květů zalijeme olivovým nebo jiným jedlým olejem. Necháme stát na slunném místě dva týdny, poté slijeme do tmavé sklenice a uzavřeme víčkem. Stejně jako u čaje myslete na dávkování, maximálně užívejte tři lžičky denně.
Třezalková tinktura
Připravíme ji podobně jako olej, avšak místo olivového nebo jiného jedlého oleje použijeme líh (vodku, slivovici, koňak). Po dvou týdnech z usazeniny vymačkáme obsah a slijeme. Opět skladujeme v tmavé lahvi. Užíváme třikrát denně po deseti kapkách při nespavosti a bolestech hlavy.
Diskuse k článku
RE : Třezalka tečkovaná zažene váš stres i deprese