Stres je strašák 21. století. Jak se vyrovnat se stresem? 7 rad, které fungují
Dlouhodobý stres si vybírá vážnou daň na našem těle i mysli. Rozhodně není dobře, abychom v takovém stresu setrvávali. I když je stres přirozenou součástí našeho života, přílišný pocit neustálého napětí může naše zdraví poškodit. Chronický stres nás navíc vystavuje riziku vzniku srdečních i psychických onemocnění. Jak se vyrovnat se stresem?
I když se může na první pohled zdát, že stres, ať už v práci nebo doma, není řešitelný, existují kroky, díky kterým můžete zase nad svým životem získat absolutní kontrolu. Je však nutné pochopit, co se při stresu v těle děje. A musíme se naučit jednoduché dovednosti zvládání stresu. Jen tak budeme schopni stres přeprat.
Každodenní stres v osobním životě
Skutečně se může zdát, že stres v našem životě je neřešitelný. Účty nás nepřestanou strašit, rodinné povinnosti i pracovní záležitosti budou dál náročné. Pokud se však naučíme stresové situace lépe zvládat, budeme mít nad nimi i nad sebou samými větší kontrolu než by se nám mohlo vůbec zdát. Naopak nezvládnutý stres může narušit naši emocionální rovnováhu, stejně jako fyzické i duševní zdraví. Snižuje totiž schopnost jasně myslet, efektivně fungovat a ve výsledku si i užívat života.
Adaptogeny - bojovníci proti stresu, únavě i spoustě nemocí
Meduňka lékařská nejen krásně voní. Má uklidňující účinky a odstraňuje stres
Efektivní zvládání stresu
Když se naučíte stres zvládat, vyřešíte tak mnoho problémů ve svém životě. Budete klidnější, šťastnější, zdravější a produktivnější. Ve výsledku si pak dokážete i lépe zorganizovat svůj čas a rozdělit jej rovnoměrně mezi práci, vztahy, relaxaci i zábavu. Navíc budete lépe schopni čelit výzvám a vzdorovat případnému tlaku. Nevýhodou je, že neexistuje žádná univerzální metoda, jak se vyrovnat se stresem. Tu svoji techniku si musí každý najít a vyzkoušet sám.
Jak se vyrovnat se stresem?
Je klíčové, abychom se naučili stresové situace rozpoznávat hned, jak nastanou. Právě to nám totiž umožní soustředit se na to, jak nejlépe reagovat. K prevenci nebo ke snížení chronického stresu můžete využít i tyto tipy:
1. Oddělte práci a osobní život
Pouze práce a žádný odpočinek? Pak musíte být neuvěřitelně vyčerpaní. Je důležité, abyste si pevně stanovili čas pro práci a čas pro osobní záležitosti. A toto nastavení striktně dodržovali. Máte-li pracovní telefon, po pracovní době jej vypněte. Stejně tak zapomeňte na pracovní e-maily. Ano, mnoho firem vyžaduje, aby byl zaměstnanec neustále k dispozici. Ale kdo vám pak zaplatí případnou újmu nebo se o vás postará, když zkolabujete? Nikdo! Za svůj stav, ať už fyzický nebo psychický, jste zodpovědní jen vy sami.
2. Fyzická práce a cvičení
Jestli něco dokáže dokonale odpoutat myšlenky a zbavit stresu, pak je to pohyb. Pravidelný pohyb vyrovnává nervový systém a zlepšuje krevní oběh. Tím pomáhá vyplavovat stresové hormony pryč z těla ven. Pomůže vám už pouhá dvacetiminutová procházka. Ani cvičení není na škodu. Umí snížit stres a zlepšit náladu.
3. Správný jídelníček
Jak se vyrovnat se stresem jídlem? I to je možné! I když alkohol, nikotin a kofein mohou stres dočasně zmírnit, mají negativní dopad na zdraví a ve výsledku tak mohou být následky stresu ještě horší. Mnohem lépe zvládá stres skvěle vyživené tělo. Snažte se tedy jíst tak, abyste měli dostatek veškerých živin. Jezte vyváženou stravu, vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám, cukru a pijte dostatečné množství čisté vody.
4. Čas na koníčky i zábavu
Jestli se potřebujete zbavit stresu a pořádně se odreagovat, ponořte se do nějaké činnosti, která zaměstná vaši hlavu nebo ruce, případně obojí. Skvělé je například zahradničení, keramika či jiné kreativní aktivity, hraní na hudební nástroj a podobně. Z výzkumů jasně vyplývá, že činnosti přinášející radost a potěšení snižují stres téměř o polovinu a snižují i srdeční frekvenci.
5. Není meditace jako meditace
Relaxační techniky aktivují stav klidu. Ten vyvažuje stresové hormony. Je jedno, co děláte. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo potřebuje v tichosti meditovat, jiný poslouchá hudbu, další zase sáhne k žonglování, aby ulevil přetížené mysli a někdo úplně jiný půjde na zábavu s přáteli. Možností je dobře. Nejlepší meditace je ale ta, která vám pomůže absolutně vypnout, odpoutá vaši mysl, zklidní vás a vede vás ke stavu pohody, radosti a štěstí.
6. Hluboké dýchání
Co se děje s tělem, když jsme ve stresu? Začneme rychle dýchat, zrychlý se tep, začnou se nám potit ruce a nejsme schopni pořádně se soustředit. Právě pomalé, klidné a hluboké dýchání nám může pomoci uvolnit se. Jde o jednu z účinných technik, jak se vyrovnat se stresem. Když na vás bude v práci vyvíjený obrovský tlak a dostanete se pod velký stres, odejděte na wc. Zklidněte se, zavřete na chvíli oči a soustřeďte se jen na svůj dech. Pomůže vám to vše lépe zvládnout.
7. Pořádný spánek
Když tělu dopřejete dostatečné množství spánku, bude zvládat stres mnohem lépe. Nelze jednoznačně říci, kolik hodin spánku je ideál. Někomu stačí šest hodin, jiný potřebuje devět. Jestliže však kvůli stresu nemůžete usnout nebo se v noci budíte, je nutné začít řešit příčinu vašich obtíží. A snažit se stres ve svém životě lépe zvládat. Těsně před spaním se pak vyhýbejte veškeré elektronice.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Stres je strašák 21. století. Jak se vyrovnat se stresem? 7 rad, které fungují