Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy
Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování či odstraňování stresu, který je dnes už běžnou součástí našich životů. A právě s tím může pomoci hluboké dýchání.
Chronický stres je prokazatelně úzce spojený se srdečními chorobami, vysokým krevním tlakem, cukrovkou, depresí či úzkostmi. Zvládání stresu je v rovině teorie poměrně hodně otřepaná fráze, ale z praktického hlediska si s ním jen málokdo umí skutečně poradit. Přitom právě hluboké dýchání může stres eliminovat a zlepšit tím tak mnoho chronických zdravotních problémů.
Stres, hluboké dýchání a nemoc
Podle odborníků souvisí drtivá většina takzvaných civilizačních onemocnění právě se stresem. Většina z nich je však léčena na problémy, které stres již vyvolal a primární problém se neřeší. To vede k tomu, že člověk užívá spoustu tabletek, neustále navštěvuje lékaře a jeho stav se ve výsledku vlastně moc nelepší. Je to začarovaný kruh. Pokud jsme ve stresu, je náš sympatický nervový systém stimulovaný, což vede ke zrychlenému dýchání, zvýšení srdeční frekvence, k podrážděnosti, zvýšenému krevnímu tlaku, úzkosti a velkému tělesnému napětí. Je to vlastně část reakce, kterou známe jako “bojuj nebo uteč”. A právě zapojení hlubokého dýchání může nám v danou chvíli může hodně pomoci, neboť působí právě proti sympatickému nervovému systému.
Džala néti: čistý nos a správné dýchání nejen pro jogíny
Holotropní dýchání vyvolává rozšířený stav vědomí
Dechová cvičení zklidní mysl i tělo. Dostaňte tělo zpět do pohody!
Hluboké dýchání dokonale zklidní
Pokud zapojíme hluboké dýchání a pokusíme se na dech soustředit, pak zpomalíme srdeční frekvenci, snížíme krevní tlak a uvolníme svaly. Přímo působíme proti stresové reakci. Zklidňujeme celý organismus a skvěle jej okysličujeme. Sympatický nervový systém je potlačovaný a spouští se reakce parasympatického nervového systému. Což pro nás znamená, že se začneme cítit lépe a pomalu se začne navracet i schopnost racionálně myslet. Zároveň také platí to co u cvičení nebo meditace: hluboké dýchání bude nejpřínosnější, pokud s ním budeme pracovat každodenně. Čím lépe se s ním naučíme pracovat, tím více nám bude pomáhat.
Hluboké dýchání pro zdraví
Hluboké dýchání může pomoci lidem, kteří mají vysoký krevní tlak, snadno se rozčílí nebo mají úzkosti. Pouze metodou hlubokého dýchání je možné vylepšit své zdraví až o 30 procent. Nezbytná je ale důslednost a pravidelné praktikování hlubokého dechu. Je prokázané, že pomalá dechová cvičení mohou vést ke snížení krevního tlaku a ke zklidnění. Navíc chronický stres může způsobovat i deprese, i zde je tedy praktikování hlubokého dýchání na místě.
Hluboké dýchání značně prospívá také astmatikům a lidem s dýchacími obtížemi. Je možné poradit si tak s příznaky hyperventilace a postupně zlepšit funkce plic. Budete-li nacvičovat správné dýchání, můžete se zbavit i bolestí hlavy. Snížite totiž svalové napětí v celém těle. Tedy i v krku a ramenou, což jsou dvě oblasti, které mívají bolesti hlavy nejčastěji na svědomí.
A hluboké dýchání může mít i přínos pro trávení. Fyziologické pohyby bránice totiž mohou pomoci zmírnit napětí v trávicím traktu a pomoci s příznaky refluxu, zácpy, průjmem či dokonce i syndromem dráždivého tračníku.
Hluboké dýchání: Jak na to?
Ač je dech přirozenou součástí života, hluboké dýchání neboli také brániční dýchání je nutné nacvičit. V klidu si lehněte. Je jedno, jestli budete dýchat nosem nebo pusou, avšak nádech nosem je lepší. Výdech se snažte prodloužit do dvojnásobné délky než nádech. Zkuste se například nadechovat na dvě doby a vydechovat na čtyři doby. Myšlenky soustřeďte pouze na dech. Dejte si ruce na břicho a snažte se nadechnout co nejhlouběji do břicha. Hluboké dýchání praktikujte zpočátku alespoň dvakrát denně. Později se naučíte hluboký dech praktikovat i v jiné poloze a třeba i v ruchu kanceláře.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy