Má ve vztahu táhnout finance muž nebo žena?
Otázka ohledně toho, kdo by měl v domácnosti táhnout finance, určitě potkala alespoň jednou v životě každého z nás. Má být muž ten, který přichází domů s naditou peněženkou, zatímco hlavním údělem ženy je starost o děti a domácnost? Těmto časům snad již dávno odzvonilo. Nyní žijeme ve svobodné zemi, kde jsou to mnohdy právě ženy, které finančně táhnou celou domácnost.
Patriarchální mýtus: muž jako nositel peněz
Dříve by se tomu nikdo ani nepodivil, kdyby muž vydělával na stejné pozici jako žena třeba jednou tolik s odůvodněním, že je živitelem rodiny a peníze potřebuje více. Tento patriarchální názor je dnes snad již minulostí. Ženy dnes vydělávají v mnoha zemích stejně jako muži, ne-li někdy i více.
Dnes již otec a manžel automaticky u mnohých rodin neznamená živitel a hlavní zdroj peněz. Můžeme to vidět na příkladech, kdy muži zůstávají s dětmi doma, jelikož žena vydělává více peněz.
Peníze často nabourávají vztahy
Velice komplikovaným tématem ve vztahu nejsou ani tak děti nebo sex, ale spíše peníze. Určitě si vzpomenete na první rande, kdy jste v tichosti přemýšleli, zda má útratu v restauraci platit muž, žena anebo se o účet rozdělí. Podobné komplikace mohou nastat i dále.
Mnohdy se stává, že neshody ohledně financí pak nabourávají vztahy a způsobují páru problémy. A nemusí se vždy jednat o páry nesezdané. Mnohdy mají problémy i páry manželské. Často se totiž řeší otázka, kdo by měl finance držet na uzdě.
Kdo by měl finance kočírovat?
Vše je na dohodě. Neexistuje žádné pravidlo a jasné určené, kdo by měl ve vztahu držet kasu anebo přinášet větší finanční obnos. Je ale pravda, že mnozí muži se nedokáží smířit s tím, že žena vydělává více. Mohou mít pocit méněcennosti a prohry, neboť v očích společnosti jsou někdy bohužel vnímání jako neúspěšní.
Téma peníze a finance rozhodně nejsou příjemné, je ale potřeba o nich mluvit. Buďte k sobě upřímní a narovinu si promluvte o tom, jak vnímáte finanční stránku vašeho vztahu. Můžete se tak vyhnout mnoha problémům.
Rodinné finance: nejčastější chyby
Problémy si děláme sami. Mnohdy si to ani neuvědomujeme. Vybrali jsme ale pro vás nejčastější chyby, kterých se lidé ve vztahu ohledně peněz dopouštějí, a které jim mnohdy způsobují napnutí vztahy.
- Rozhoduje ten, kdo přináší více
Mnohdy i nevědomě dáváme partnerovi, který vydělává méně, najevo, že my jsme ti, kdo mají větší právo rozhodovat o věcech ve vztahu a domácnosti. Ovšem věta: „Bude to takto, protože platím více.“ by měla z vašeho slovníku naprosto vymizet. Partner, který se totiž smiřuje s tímto prohlášením, se může po čase cítit nespokojený, což může vést k rozhořčení a hádkám.
- Já jsem živitel rodiny
Stále si hodě mužů, a nejen nich, myslí, že chlap je přeci od toho, aby živil rodinu a přinášel domů peníze. Pokud máte doma takové nastavení, může se velmi snadno sát, že muž bude pod velkým tlakem a se sebemenší finanční krizí přijde i krize osobní. Ani jeden z partnerů by neměl mít pocit, že na něm stojí veškeré finance.
- Všechny účty platí jeden z páru
Některé páry nechávají placení veškerých účtů na tom, který více vydělává. Zodpovědnost za účty tak přechází jen na jednu osobu. Partner, který vydělává méně, si pak může myslet, že vydělané peníze jsou jen jeho. Finančně slabší partner si tak může dělat zásoby ve snaze se alespoň částečně zbavit závislosti na své drahé polovičce.
- Pocit viny za menší přínos
Není ojedinělé, že ten z partnerů, který do rodinného rozpočtu přináší méně peněz, má také menší sebevědomí a objevují se u něho pocity viny. Ty se mohou hromadit a proměňovat v pocity žárlivosti a nespokojenosti.
- Kdo vydělává více, dělá doma méně
Některé páry fungují také na principu, že finančně zdatnější partner nemusí v domácnosti dělat téměř nic. On je přeci ten, kdo rodinu zajišťuje finančně, další starost je pak na druhém. Partner s větší částkou na účtu může mít pocit, že svůj díl práce splnil, mnohdy méně vydělávající partner zároveň nabývá pocitu, že musí méně financí kompenzovat větší péčí.
Peníze: základní pravidla a uspořádání
Jestli se chcete vyhnout hádám o peníze a nepříjemným pocitům, pak si musíte stanovit jasná pravidla a uspořádání. Jak na to?
- Upřímně o financích hovořte a sdělujte partnerovi své pocity. Myslíte si, že by měl více pomáhat s placením účtů anebo přidat v domácnosti ruku k dílu? Řekněte mu to.
- Promluvte si o založení účtu. Můžete mít jeden společný účet, kam si měsíčně budete posílat peníze na společné výdaje. Každý pak ještě může mít svůj účet, který vám dá pocit svobody.
- Rozhodněte se o tom, zda budete přispívat na společné výdaje stejnou měrou anebo jeden z partnerů více. Je potřeba si ale vše vyříkat a být s tímto rozhodnutím vnitřně v pohodě.
Diskuse k článku
RE : Má ve vztahu táhnout finance muž nebo žena?