Máte výkyvy nálad nebo umíte své rozpoložení držet na uzdě? Metody, které vás srovnají
Výkyvy nálad či střídání emočního rozpoložení je běžnou součástí života. Hojně se vyskytují především v období puberty, těhotenství nebo v období nadměrného stresu. Dobrou zprávou je, že ani extrémní výkyvy nálad nemusí být známkou žádného vážného zdravotního problému.
Dá se říci, že běžné výkyvy nálad jsou normální součástí našeho života. Je nemožné, aby měl člověk stále pořád dobrou náladu. Naopak její kolísání je naprosto v pořádku. Ovšem někdy může být střídání nálad intenzivnější. Pak je namístě zjistit, co tyto rychlé změny způsobuje, a zda je případně nutné situaci řešit.
(Ne)normální výkyvy nálad
Změny nálad mohou být obecně způsoby stresem, nedostatkem spánku, hormony či jinými faktory. Změny nálad, které jsou náhlé, časté nebo extrémní však mohou být i známkou nepříznivého duševního či fyzického stavu. I když je nereálné výkyvy nálad zcela eliminovat, některé změny životního stylu je mohou pomoci snížit. Jde především o dostatečný spánek, pravidelné cvičení nebo aktivní pohyb, zvládání stresu či změny ve stravování.
Lískové ořechy – proti stresu i špatné náladě
Smích jako lék. Terapie smíchem funguje perfektně – špatná nálada, stres i deprese mizí
Dobrá nálada jako antidepresivum. Osvědčené tipy, jak si udržet dobrou náladu
Výkyvy nálad v různých obdobích života
Termín “výkyvy nálad” vlastně odkazuje na kolísání našeho emočního stavu mezi různými emocemi. Výkyvy nálad se mohou objevit kdykoliv během života a obvykle nepředstavují problém. Mírné až střední změny nálady jsou dokonce běžnou a přirozenou reakcí na náročné situace, jako je například rozvod nebo stěhování. Jindy však mohou signalizovat i závažnější problém, jako je porucha nálady či jiný duševně nepříznivý nebo fyzický zdravotní stav. Problémové jsou v tomto směru především náhlé výkyvy nálad, ke kterým dochází bez viditelného spouštěče.
Stres je největším spouštěčem
Jedním z nejběžnějších spouštěčů, který má výkyvy nálad na svědomí, patří stres. Některé fáze v našem životě mohou být více stresující než jiné, což může způsobit větší náchylnost ke změnám nálad. Patří sem náročné životní změny, úmrtí či nadměrně stresující události.
Hormonální změny a výkyvy nálad
Hormonální změny, ke kterým dochází u pubescentů obvykle vedou k velkým výkyvům nálad. Změny nálad během dospívání jsou však normální součástí vývoje a jsou obvykle dočasné. U žen pak mají hormony tendenci kolísat během menstruačního cyklu, těhotenství a menopauzy, což opět může vést ke změnám nálad. Problém je i takzvaný prementruační syndrom.
Změny nálad kvůli absenci spánku
Množství a kvalita spánku mají vliv na to, jak se cítíme a pochopitelně i na naši náladu. Může tedy vést k výkyvům nálad nebo dokonce až k úzkostem či depresím. Všeobecně se však změny či výkyvy nálad mohou u každého člověka lišit v závislosti na intenzitě a spouštěči.
Výkyvy nálad a duševní zdraví
Změny nálady mohou být příznakem i základní poruchy nálady jako je deprese či bipolární porucha nebo hraniční porucha osobnosti. Depresivní jedinci často mívají změny nálad od pocitu hněvu nebo podrážděnosti až k pocitu smutku či beznaděje. Lidé s hraniční poruchou osobnosti zase zažívají intenzivní a hodně se měnící nálady, které mohou trvat několik hodin či dní v kuse. Nejzávažnější a delétrvající formu změn nálad zažívají pak lidé s bipolární poruchou.
Zmírněte výkyvy nálad
Vzhledem k tomu, že změny nálad jsou často normální emocionální zážitek, nelze jim zcela zabránit. Ovšem v případě častých výkyvů nálad existují kroky, které mohou pomoci s jejich zvládnutím. Jak na to?
Zjistěte, co změny nálad způsobuje: Stres, nedostatek spánku nebo máte skutečně nějaký duševní problém? V případě, že se dostanete k terapeutovi, nejspíš vám nabídne kognitivně-behaviorální terapii nebo dialektickou behaviorální terapii. Každá z nich je vhodná pro někoho jiného. Kterou metodu váš terapeut zvolí, je pochopitelně na něm.
Změna životního stylu: Správné životní návyky vám mohou pomoci snížit nebo lépe se vyrovnat s výkyvy nálad. Jde především o pravidelný pohyb či cvičení, zdravou a vyváženou stravu, dodržování spánkové hygieny, osvojení technik zvládání stresu (jóga, relaxace, meditace, psaní deníku a podobně).
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Máte výkyvy nálad nebo umíte své rozpoložení držet na uzdě? Metody, které vás srovnají