Dianetika prý může obrátit lidský život k lepšímu. Věda ji ale neuznává
Dianetika může údajně člověku pomoci zbavit se všech problémů, vést šťastný život a dokonce zvýšit IQ. Stačí se prý zbavit špatných mentálních vzorců a obnoví se nejen tělesné a duševní zdraví, ale do života začnou přicházet i pozitivní události. Kde je ale pravda?
Zakladatelem dianetiky byl americký spisovatel Lafayette Ron Hubbard, který o této filozofii v roce 1950 napsal knihu Dianetika: Moderní věda o duševním zdraví. Termín je složen ze dvou slov řeckého původu: dia (skrze) a nous (duše). Podle teorie se veškerá bolest psychická i fyzická nashromáždí do určité části lidské mysli a zde škodí tak dlouho, až se začnou projevovat duševní zdraví a jeho obtíže někdy dokonce sebevražedné myšlenky. Tato část se podle dianetiky nazývá „reaktivní mysl“ a je příčinou všech problémů, které v životě člověka potkají.
Duševní zdraví je důležité pro každého
Reaktivní neboli nevědomá mysl údajně ukládá záznamy traumatizujících událostí, a pak díky nim způsobuje emoce, kterým člověk nerozumí a přicházejí ve chvíli, kdy to nejméně očekává. Duševní zdraví a jeho ovlivnění má na svědomí také různá onemocnění, která mají psychosomatický původ. To vše přináší člověku do života problémy, které zabraňují tomu, aby žil šťastně a naplno a měl v životě úspěch. Dianetika může lidem pomoci se takových myšlenkových vzorců zbavit a umožnit jim vést šťastný a plnohodnotný život. Tak to aspoň tvrdí stoupenci této filozofie.
Postupy, které využívá dianetika
Hlavním cílem je dosáhnout stavu, který dianetika nazývá „clear" neboli čistý. Je to stav, kdy u jedince již neexistuje reaktivní mysl. Děje se tak v tzv. auditingu pomocí jiné osoby, která se nazývá auditor, který skrze přesné pokyny umožňuje druhému člověku zbavit se škodlivé energie, kterou v sobě nesou dříve prožité události. K těm se počítá například i narkóza.
Ty už pak nemohou škodit a člověku nic nebrání žít šťastně a má dokonce dojít ke zvýšení IQ. Podmínkou, aby k takovému stavu došlo, je bezproblémová komunikace mezi auditorem a člověkem, který proces podstupuje. Podle stoupenců dianetiky lze například vyléčit artrózu v kotníku, která je prý pouze odrazem jeho zranění z minulosti a jakmile dojde k vyčištění reaktivní mysli, vyléčí se dokonce i artróza. Případně dojde k téměř neuvěřitelnému omlazení, kdy životem unavená a ztrápená osoba ve věku čtyřiceti let omládne natolik, že působí o dvacet let mladší.
Auditor používá metodu vhodně volených otázek a přístroj, označovaný jako e-metr. Ten slouží k identifikaci negativních zážitků a k jejich postupnému zrušení po časové ose. Při návratu do minulosti je přitom důležité odlišit, co jsou vzpomínky a co skutečný návrat. Musí být komplexně navozen takový duševní stav, v jakém byl člověk v dané chvíli. K vymazání konkrétního engramu dochází tak, že je opětovným převyprávěním a prožitím zrušen jeho emoční potenciál. Engram je záznamem okamžiků bezvědomí nebo tělesné bolesti včetně všech detailů.
Vývoj e-metru a dianetika
V roce 1849 bylo zjištěno, že lidská kůže vykazuje elektroaktivitu. Tento fenomén je v dnešní době znám jako elektrodermální aktivita. Změny jsou měřeny na dlaních nebo chodidlech. V roce 1878 bylo prokázáno spojení mezi elektrodermální aktivitou a potními žlázami. Následujícího roku došlo ke spojení těchto jevů s psychologickou aktivitou.
Rok 1888 přináší poznatek, že změny mohou být vyvolány emoční stimulací. První měřič elektroaktivity lidské pokožky byl vyvinut v Rusku v roce 1889 Ivanem Tarkhanovem a pro psychoterapii ho poprvé využil Carl Jung. On a jeho kolegové využívali měřiče k vyhodnocení emocionální citlivosti pacientů během slovní asociace. První e-metr je patentován v roce 1954 a je známý jako Mathisonův elektropsychometr. Ve chvíli, kdy pacient drží dva kontakty, veškeré změny jsou zaznamenávány pomocí jehly, která se pohybuje sem a tam. V počátcích dianetiky nebyl e-metr používán. Audit se skládal z rozhovoru bez pomoci tohoto zařízení. Prototyp e-metru představil Hubbard v roce 1952. Důležitou součástí dianetiky se e-metr stal v 60. letech minulého století.
Dianetika a scientologie ve spojení?
Po vydání knihy Dianetika: Moderní věda o duševním zdraví založil Hubbard „Dianetic Research Foundation“ v Elizabeth (stát New Jersey). Vznikaly další pobočky, jedna z nich se nacházela v Phoenixu (stát Arizona). Zde vznikla v roce 1952 „Hubbard Association of Scientologists". Dianetika je provázána se scientologickou církví, která ji považována za velmi kontroverzní. Nejen kvůli tomuto faktu, ale i kvůli řadě tvrzení a termínů, které tato metoda používá a které jsou považovány za nevědecké, je často označována za pseudovědu.
Diskuse k článku
RE : Dianetika prý může obrátit lidský život k lepšímu. Věda ji ale neuznává