Virtuální terapie: Moderní brýle vás zbaví těch nejhorších strachů i fobií
Virtuální realita (VR) je hojně diskutovaným tématem již delší dobu. S neustálým zdokonalováním této technologie se posouvají i hranice jejího využití. VR už neslouží pouze pro zábavu či experiment, je účinným prostředkem při léčbě různých poruch, především fobií. Léčba pomocí virtuální reality se nazývá virtuální terapie (VT) a jedná se o druh expoziční terapie. Během ní je pacient vystaven krizovým situacím a snaží se s nimi pod dozorem odborníků psychicky vyrovnat.
Virtuální realita je moderní technologie, která umožňuje uživateli nasimulovat předem vytvořené prostředí. Pomocí virtuálního světa se může její uživatel ocitnout prakticky v jakémkoliv místě, ať už z reálného či fiktivního světa. U moderních technologických řešení má také zpravidla možnost se do dění přímo zapojit.
Virtuální realita využívá v praxi šikovní brýle
Narážíme zde na vyspělost konkrétního technologického řešení. Nejjednodušším VR řešením je použití speciálních brýlí, do kterých lze umístit chytrý mobilní telefon. Po nasazení na hlavu se může uživatel rozhlížet po okolí, do děje však nemá možnost zasahovat, kvalita obrazu je nízká, stejně jako odezva gyroskopu.
Vysoké úrovně dosahují speciální VR systémy v čele s Oculus Rift a dalšími, které existují jak ve zmenšení domácí verzi, tak ve verzi profesionální. Využití virtuální reality v lékařství vyžaduje vysoce kvalitní technologii a samostatnou místnost. Uživatelé-pacienti se mohou do dění zapojit, mají totiž speciální rukavice, které umožňují úchop předmětů a celkový pohyb rukama. Moderní systémy virtuálního světa umožňují i chůzi či zrychlení. Mohou existovat i speciální fyzické pomůcky, které v sobě VR odráží.
Virtuální realita se neustále zdokonaluje a podle odhadů mnohých odborníků se během několika let dostane na takovou úroveň, že bude těžké rozlišit VR od reálného světa. Proto existuje i řada odpůrců této technologie. Ve spojení s lékařstvím a pod kontrolou odborníků však jde o bezpečný prostředek k podpůrné léčbě mnoha psychických problémů.
Co je to expoziční terapie?
Virtuální terapie se používá jako specifický druh expoziční terapie. Expoziční terapie je osvědčený psychoterapeutický postup, spočívající ve vystavování pacienta rizikovým situacím. Uplatňuje se při léčbě osob, které trpí různým typem úzkostných poruch, ale také např. u závislých osob. Jsou vystaveny konkrétní situaci, ze které mají obavy, a snaží se s ní vypořádat.
Jak funguje virtuální terapie v praxi?
Virtuální terapie u nás bohužel není ještě příliš rozšířená, i přesto však existuje několik odborných pracovišť, kde se s metodou VR experimentuje. Za hranicemi je však VT pomocí virtuální reality běžně užívanou metodou se skvělými výsledky. Ačkoliv jde o poměrně novou metodu, již existuje řada vědeckých prací, které účinky VT hodnotí.
V praxi lze VT používat především při řešení psychických problémů a závislostí. Kromě toho funguje také na fobie. Pacient je díky VR zasazen do rizikového prostředí. Ti, co se bojí výšky, se mohou díky této technologii během vteřiny ocitnout na střeše mrakodrapu, arachnofobici budou mít kolem sebe několik pavouků a alkoholici se ocitnou v hospodě, plné štamgastů a alkoholu. Princip je vždy stejný – osoba, která je pro něj nepříjemnému prostředí vystavena, se postupně snaží zbořit pomyslnou bariéru a překonat strach.
V průběhu virtuální terapie je v blízkosti lékař, který vyhodnocuje fyzické projevy pacienta (třes, zrychlení tlukotu srdce, pocení) a pomáhá ho vést správným směrem. Po úvodní konzultaci rozhodne o typu prostředí a o intenzitě zatížení. Doporučuje se přidávat psychickou zátěž postupně. Ti, co mají strach z pavouků, tak začínají v rámci VR na pouhém 1 pavoukovi a po několika sezeních jich mohou míst ve virtuální realitě i desítky.
Virtuální terapie vám pomůže vyzrát na fobie
Výhody virtuální terapie jsou zřejmé. Expoziční terapie je používána k překonávání strachu a fobií dlouhou dobu, má však svá úskalí a rizika. Pokud osobu, která má strach z výšek, postavíte reálně na střechu panelového domu, na jeřáb nebo na vrchol hory, může si vážně ublížit. To se ve virtuální realitě stát nemůže, jedná se proto o kontrolovaný a bezpečný prostředek. Další výhodou je také okamžitá schopnost vyhodnocení, nastavování intenzity a možnost konzultace před i po samotné terapii.
Věříme, že se technologie virtuální reality začnou ve větší míře používat i v českém prostředí. V současné době existuje několik pracovišť, které zkouší použít virtuální terapii pro léčení závislostí na drogách a alkoholu. Pacienti jsou umístěni do hospod a jiných rizikových prostor a snaží se se svou závislostí bojovat. Existují i malá přenosná zařízení virtuálního světa, díky kterým mají pacienti jedinečnou možnost trénovat svou psychiku i v domácím prostředí.
Diskuse k článku
RE : Virtuální terapie: Moderní brýle vás zbaví těch nejhorších strachů i fobií