Meditace může výrazně zlepšit vaše zdraví i zbystřit mozek. Víte, jak meditovat?
Meditace je slovo skloňované ve všech pádech. A rozhodně ne náhodou. Meditace nás dokáže zbavit stresu, dostane nás do pohody a pomůže zklidnit nervový systém. Zajistí nám lepší spánek a pomoci nám může i v dalších oblastech našeho života. Chcete-li vědět, jak meditovat, pak jste tu správně.
Meditace může pomoci srovnat naše myšlenkové vzorce a velkou roli hraje i v oblasti našeho vědomého i podvědomého chování. Meditace nám dokonce umožňuje vědomě měnit hladiny mozkových vln. K tomu, abychom se cítili lépe. Je tak schopna snížit hladinu stresu a eliminovat nemoci, které ze stresu vznikají.
Meditace jako důležitý nástroj pohody
Žijeme ve světě, kdy se na nás každý den velí ze všech stran spousta negativních informací. Ve světě, kdy na nás působí každodenní obrovský tlak a stres. Ve světě, kdy žijeme neustále ve shonu a spěchu. V takovém světě je pro nás meditace značně důležitá součást a rozhodně bychom jí měli dát šanci. Řada odborníků v oblasti psychologie dokonce tvrdí, že by meditace mohla (alespoň částečně) nahradit některé druhy farmaceutických léků. Především tedy u lidí, kteří trpí depresemi nebo úzkostmi. Meditace je údajně schopna pomoci stejně, jen pochopitelně bez nežádoucích negativních účinků, které s sebou každé léčivo nese.
Zenová meditace léčí tělo i duši
Jak se zbavit stresu a užít si ničím nerušený spánek? Pomůže vám meditace před spaním
Meditace v 21. století
Meditace je v naší společnosti stejně důležitá jako spánek. Rozhodně v případě, pokud jde o léčivé a omlazující schopnosti. Zjednodušeně se dá říci, že je to takové “cvičení pro naši mysl”. Stejně jako cvičíme nebo chodíme do posilovny, abychom měli svaly, je důležité meditovat, abychom byli zdraví a v psychické pohodě.
Meditace a mozkové vlny
Meditace nám může pomoci vytrénovat mozek. Můžeme se tak stát pány vlastních myšlenek. My totiž máme ovládat svoji mysl, nikoliv ona nás. A právě meditace nás toto může naučit. Je to jen o cviku a o praxi, naučit se to může každý.
Mozkové vlny Beta (12-38 Hz): jde o normální, běžný, bdělý stav vědomí. Úkoly, které vyžadují rozhodování nebo rychlé řešení problémů. To všechno je hladina beta-vln.
Mozkové vlny Alfa (8-15 Hz): hladiny alfa jsme schopni dosáhnout během relaxace. Je to čas tichých a pomalých myšlenkových procesů či lehkých meditačních stavů. Ve studiích, které sledovaly meditující jedince, pozorovali experti obrovský nárůst aktivity právě mozkových vln alfa. V této hladině je u člověka snížená citlivost na bolest i nižší míra úzkostí a stresu.
Mozkové vlny Theta (3-8 Hz): theta vlny se nejčastěji vyskytují během spánku. Jsou však ale také spojeny s hlubokou meditací, sněním, “mimotělními” zážitky a šamanským cestováním. Je to stav vědomí, ve kterém se nacházíme, když se dostáváme do spánku a ze spánku. V tomto čase máme také velice silnou intuici.
Mozkové vlny Delta (1-4 Hz): delta mozkové vlny přinášejí hluboký spánek a úplné bezvědomí. Tělo během tohoto stavu odpočívá, léčí se a regeneruje.
Návod, jak meditovat:
Vyzkoušejte si jednoduché pětiminutové cvičení. Opakujte jej ideálně každý den, ale můžete třeba i třikrát denně. Uvidíte, jak na vás meditace působí. Garantujeme, že se budete po meditaci cítit naprosto skvěle.
- Najděte si klidné místo, kde vás nebude nikdo a nic rušit. Sedněte si na zem nebo si lehněte.
- Zklidněte se, nechte volně plynout všechny myšlenky a soustřeďte se jen na svůj dech. Nádech, výdech. Nic víc vás v tuto chvíli nezajímá. Myšlenky stále přicházejí a odcházejí, vy je jen sledujete. Nedáváte jim absolutně žádnou důležitost, nevšímáte si jich. Jen pozorujete.
- Vhodná je i mantra. tedy opakované slovo nebo fráze. To vám pomůže lépe se soustředit a meditovat. Můžete si vymyslet i své vlastní, neutrální slovo. Nemělo by ve vás vyvolávat žádné pocity, nemělo by vám nic připomínat.
- Jestliže jsou myšlenky dotěrné a vaše meditace je jimi stále narušována, pak si zkuste každou myšlenku představit jako vlnu, zvlněnou vodní hladinu, která pomalu mizí. Tím myšlenky rozptýlíte.
- Nyní si zkuste uvědomit své bezprostřední okolí. Každý zvuk, tělesný vjem, vůni a podobně. To vám pomůže vědomě se ponořit do přítomného okamžiku.
- Ač možná budete mít pocit, že první meditace nevyšla tak, jak jste si představovali, nezoufejte. Chce to jen cvik a hlavně pravidelnost.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Meditace může výrazně zlepšit vaše zdraví i zbystřit mozek. Víte, jak meditovat?