Terapie tancem pro tělo i duši
Pohyb má neskonale mnoho výhod a je našemu tělu i duši prospěšný. Díky pohybu se do krve vyplavují všemi známé endorfiny, které naši náladu dokážou nakopnout a záhy jsou všechny chmury pryč. Každý, kdo se ve svém životě pravidelně hýbe vlastně pozitivně působí na celou řadu aspektů, dokonce díky pohybu může zlepšit svou koncentraci, odolnost vůči stresům a bude se mu v noci lépe spát.
Tanec je jednou z možností, jak do svého života vnést smysluplný pohyb. Má pozitivní vliv nejen na naši fyzickou kondici, ale především jím lze léčit i rány na duši, tedy potíže psychické. Terapie tancem vám může pomoct vnést do života opět více klidu a vyrovnanosti.
Terapie tancem – kam až sahá její historie?
Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo naopak vyjádřením smutku, při jeho smrti. Tanec se stal lidským odrazem vnitřních emocí. To mu tak nějak zůstalo i dodnes. Vývoj klasických tanců do podoby, co známe dnes, sahá až k 19. století. Moderní tanec se začal formovat o něco později, a to během století dvacátého. Posléze lidé přišli na to, že tancem lze i léčit, především pak potíže psychického rázu. Proto vznikla terapie tancem, která se řadí do metod psychoterapie.
Terapie tancem – jak probíhá?
Terapie tancem nemá žádná pravidla, ani zásady. Důležité je vyjádřit svým volným a osobitým stylem své vnitřní rozpoložení. Jde zkrátka o to, jakkoliv se hýbat a vnímat se. Během terapie tancem můžete pochopit sebe samotné, své duševní pochody. Často se stává terapií velice emotivní a muže vehnat i slzy do očí, nebojte se projevit, nebojte se plakat. Terapie tancem je určená především k tomu, své pocity ventilovat a nepotlačovat je. Dá se tak trochu přirovnat klasické terapii v poradně, kdy se ze svých starostí a problémů vypovídáte, zde se z nich však vytančíte.
Terapie tancem – pro koho je určená?
Není přesně definované, komu je terapie tancem určena. Může na ni docházet jak dítě, tak mladý člověk i senior. Věk zde nezná hranic. Jinak by se dalo říct, že je tu pro všechny, kteří potřebují psychicky podpořit a pro ty, kteří chtějí znovu nalézt svou vnitřní duševní rovnováhu. Především pak se doporučuje v těchto případech:
- U pacientů s Parkinsonovou nemocí má terapie tancem skvělé výsledky.
- Terapie tancem bezvadně působí i u lidí s autismem.
- Pokud máte depresi, je vám schopná terapie tancem také pomoci.
- Má překvapivě příznivé účinky i na lidi trpící bulimií, či anorexií.
- Může působit příznivě i jako podpůrná terapie u odvykajících od alkoholu a drog.
- Terapie tancem se doporučuje taktéž u vážnějších psychiatrických onemocnění jako je schizofrenie, bipolární porucha.
- Pro ty, kteří prochází takzvaným posttraumatickým obdobím může být terapie tancem opět pohlazením na duši.
- Vhodná je terapie tancem i u nemocných, kteří jsou po vážném úrazu a probíhá u nich rekonvalescence.
- Mimo jiné může pozitivně zapůsobit i na ženy, které mají potíže s početím miminka.
Jak je vidno, terapie tancem má neskutečně širokou působnost. Její blahodárné účinky mohou „postavit na nohy“ kdekoho.
Terapie tancem – s léčivým dotekem hudby
K tanci patří rovněž příjemná hudba. Terapie tancem využívá především relaxačních a klidných tónů, které podpoří vyjádření vlastních emocí. Neexistuje přesně daný styl hudby, který je u terapie tancem preferovaný. Vždy záleží na druhu pacientů, typu psychických obtíží a také na tom, jak chce terapeut lekci pojmout.
Terapii tancem si však můžete vyzkoušet sami na sobě i doma. Pusťte si svou oblíbenou hudbu a nechce se vést pouze jejími tóny.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Terapie tancem pro tělo i duši