Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování
Terapeutických přístupů je v psychologii a psychiatrii požehnaně. Všechny mají stejný cíl, pochopit a vyléčit lidskou duši, která je poznamenaná různými vlivy. Jeden z přístupů však spojuje dva prvky zároveň, je jím kognitivně behaviorální terapie, v praxi se někdy používá i její zkratka, tj. KBT.
Kognitivně behaviorální terapie je jednou z nejúčinnějších a nejpoužívanějších metod při léčbě psychiatrických onemocnění. Cílí totiž na lidské myšlení a chování, které je v podstatě alfou a omegou celého našeho života. Komu a proč může tento přístup pomoci? Pojďme se na to podívat.
Kognitivně behaviorální terapie a její historie
Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval především Aristoteles, Epikuros a Epiktetos. Pokud se na časové přímce posuneme o kousek dál, ocitneme se v 19. století. V tomto období byl významným průkopníkem v poznávání lidské duše všemi známý Ivan Petrovič Pavlov, který přišel s teorií podmiňování. I jeho objev významně podpořil vývoj KBT. Vzniku kognitivně behaviorální terapie ale obecně předcházel samostatný směr, takzvaný behaviorismus. Ten se soustředil na lidské chování a jeho proměnlivost v souvislosti s působením vnějších vlivů. Když se psal rok 1913, psycholog J. B. Watson zkusil použít metodu behaviorismu poprvé v praxi.
Kognitivně behaviorální terapie a její vznik
Terapeutický přístup kognitivně behaviorální terapie vznikl v druhé polovině sedmdesátých let. Propojila se metoda kognitivní psychoterapie spojená s poznáváním, myšlením a metoda behaviorální psychoterapie, spojená s reakcemi, konkrétním chováním.
Kognitivně behaviorální terapie a její principy
Metoda kognitivně behaviorální terapie má určité rysy, kterými je specifická. Jsou jimi:
- vzájemná aktivní kooperace (spolupráce) pacienta a terapeuta
- zaměření se na konkrétní problém a jeho identifikaci
- časová omezenost (obvykle trvá jen několik měsíců, zřídka roky)
- struktura a jasná definice cílů (mezi ten nedůležitější cíl patří navrácení soběstačnosti klienta)
- cílení na chování a vědomé psychické procesy
Obecně lze říct, že pokud je metoda kognitivně behaviorální terapie úspěšná, podaří se konkretizovat příčinu potíží daného klienta, která následně vede k uvědomění si sebe sama a je dispozicí pro úplné uzdravení jedince.
Kognitivně behaviorální terapie – pro koho je nejvhodnější?
Přístup kognitivně behaviorální terapie je vhodný především pro skupiny klientů s: konkrétními fobiemi (agorafobie, sociální fobie), dále pak pro ty, co trpí posttraumatickou stresovou poruchou, akutními depresivními stavy, také se doporučuje u lidí s bipolární poruchou, u závislostí na alkoholu a drogách, při sexuálních dysfunkcích, i u poruch příjmu potravy, schizofrenie, nebo manželských, či partnerských problémech.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování