Rebarbora je ideální přísadou do koláčů

Rebarbora na talíři i v přírodní medicíně. Jak moc nám může upravit trávení?

Rebarbora je známá spíše jako chutná přísada do koláčů. Rebarbora je však i účinným přírodním lékem. Například umí snižovat hladinu cukru, poradí si s průjmem a má celkově protizánětlivé účinky. To ale rozhodně není vše.

Rebarbora je pojmenováním pro vzájemně si velmi podobné víceleté byliny rodu reveň z čeledi rdesnovité. Tento rod zahrnuje okolo padesáti až šedesáti druhů a jejich křížence, u nás jsou nejznámější zeleninové druhy, reveň kadeřavá a reveň bulharská neboli tupolistá, jejichž řapíky se konzumují podobně jako ovoce. V rámci čínské a jiné lidové medicíny se více uplatňují kořeny jihočínské reveně lékařské, středočínské reveně dlanité, reveně bulharské a himálajské reveně jižní a jejich kříženců. Většina rebarbor je i velmi dekorativní, zvláště v době květu, nejčastěji se za tímto účelem vysazují reveň jižní a reveň dlanitá, oblíbené jsou též variety s načervenalými listy.

Rebarbora: Odkud se vzala?

Rebarbora pochází z mírných až subtropických oblastí Číny, Himalájí a Střední Asie, kde roste na svazích a v prosluněných roklích. Čínské písemné důkazy o pěstování revení jsou staré přes 2 700 let. Reveňové kořeny byly jednou z prvních bylin čínské medicíny dovezených do Arábie a Evropy, kam během 14. století putovaly přes dnešní Turecko a Sýrii, později i z Ruska. Přeprava byla drahá, což vedlo ke snaze rebarboru pěstovat. S klesající cenou cukru došlo během 18. a 19. století k rozmachu konzumace rebarborových řapíků, která dosáhla svého vrcholu mezi světovými válkami. Z Evropy byly rostliny revení dovezeny i do Severní Ameriky, Bolívie, na Nový Zéland a do dalších zemí.

Čtěte také:

Řepný kvas aneb kvašená řepa, která pomůže vašemu zažívání i obranyschopnosti

Pěstování a skladování rebarbory

Výživové hodnoty rebarbory

Rebarbora na české zahrádce

Rebarbora má ráda pravidelně zavlažované, ale nepřemokřené, hlinité humózní půdy a slunečná stanoviště. Rebarbora jsou mrazuvzdorná, odolává teplotám až do mínus 30 stupňů Celsia. Je možné ji pěstovat samostatně ve skupinách po dvou až třech kusech v záhonu, ale snáší i velké nádoby. Množení revení semeny poskytuje nejisté výsledky z důvodu jejich rychle klesající klíčivosti a výskytu hybridních rostlin. Semena je třeba vysévat do skleníku ihned po jejich dozrání během měsíce srpna do hloubky nejvýše jednoho centimetru, klíčí dva až tři týdny. V prvním roce se objevuje nejvýše šest listů, ve druhém roce zhruba deset listů a teprve třetím nebo čtvrtým rokem rebarbora kvete. Úspěšnější bývá vegetativní množení dělením dvou až tříletých trsů.

Rebarbora jako zelenina

V dostatečně teplém klimatu jsou rebarborové řapíky jednou z prvních plodin, které je možné sklízet už během dubna a května. Dřívější sklizeň je možná při pěstování reveně ve vytápěném skleníku. Rychlené řapíky však bývají křehčí, červenější a méně kyselé. Řapíky je doporučeno sklízet vylamováním, při řezání hrozí zahnívání pahýlů a úhyn celé rostliny. Rebarborové řapíky jsou v našich podmínkách konzumovatelné až do července, než začne reveň kvést, pak už bývá obsah kyseliny šťavelové příliš vysoký. Z reveňových řapíků se chystají sladké pokrmy, jako jsou koláče, ovocné polévky a omáčky, kompoty a džemy, často se kombinují s jablky či jahodami. Je možné najít i recepty na rebarborovou přílohu k masu. 

Rebarbora je skvělá ve sladkých i slaných pokrmech

Rebarbora jako přírodní léčivo

Aromatický a hořký kořen reveně (obvykle lékařské či dlanité), je jednou z mnoha bylin tradiční čínské medicíny i evropského lidového léčitelství. Nutno však podotknout, že kořen reveně je vhodný využít pouze nárazově, při předávkování hrozí závažné průjmy. Přítomné látky v kořeni podporují chuť k jídlu a trávení. Využívá se však i k podpoře činnosti ledvin a mírnění trávicích obtíží. Odvary a alkoholický extrakt z kořenů rebarbory vykazují svíravé a protizánětlivé účinky a je možné je aplikovat zevně na zánětlivé boláky v dutině ústní nebo na kůži a na opary.

Rebarbora má i nevýhody

Rebarbora by se měla jíst či užívat z důvodu obsahu kyseliny šťavelové a dalších potenciálně toxických látek pouze krátkodobě. Konzumace jakýchkoli částí revení se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a především malým dětem, v případě kořenů dokonce do deseti až dvanácti let. Použití reveně rovněž nemusí být vhodné při zánětlivých onemocněních ledvin a močových cest a při zvýšeném riziku tvorby ledvinových, močových či žlučových kamínků.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Alibona, a.s.- spolehlivý producent výrobků z ovoce a zeleniny
Společnost Alibona a.s. má velmi bohatou…

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.