Mingles: Mají páry žijící odděleně šanci udržet si vztah?
Na počátku je každý partnerský vztah zajímavý a zábavný. Podnikáme mnoho společných aktivit, chodíme do kina, barů a restaurací, na svého milého či milou se těšíme a společná setkání jsou plná radosti a porozumění. Začneme-li však spolu žít, do vztahu se pomalu ale jistě začne vkrádat nuda, stereotyp a rutina. Mnoha lidem dnešní doby však vyhlídka takového stereotypu vůbec nepřipadá nikterak lákavá. Mingle vztah je jednou z variant, jak se zavedených stereotypů vyvarovat.
Kdo je to mingle?
Výraz mingle vznikl spojením anglických slov "married, but single". V podstatě to znamená: mám stálého partnera, ale chci mít vlastní domácnost. Partnerské a manželské dvojice, někdy dokonce i celé rodiny, žijí odděleně, v samostaně fungujících domácnostech. Část z lidí, kteří jsou tzv. mingles, jsou lidé rozvedení, kteří si sice našli nového partnera, ale nemají potřebu zkoušet znovu společné soužití a zvykat si na permanentní přítomnost druhého. Další část vyznavačů životního stylu mingle jsou však mladí lidé, u kterých bychom zřejmě spíše čekali, že budou zakládat rodinu a tedy půjdou i do společného bydlení. Takovýto životní styl partnerského vztahu, ale odděleného soužití, se stává stále více populární po celém světě a mnoho párů si ho volí a jsou s ním nadmíru spokojeni.
Single nebo mingle?
Všeobecně známější a rozšířenější je zřejmě pojem tzv. single, tedy samostatně žijící člověk. Do single stavu je možné vstoupit dobrovolně, tedy z vlastního rozhodnutí nebo nedobrovolně, a to z důvodu nějakých okolností, které vedou k životu bez partnera, ačkoliv bychom si nějakého přáli. Život bez partnera, absolutní svoboda a možnost být svým vlastním pánem některým lidem zcela vyhovuje. Jiní singles jsou naopak nešťastní z toho, že protějšek, se kterým by trávili svůj život, najít nemohou.
Život mingles je poněkud odlišný, spočívá v tom, že partnera sice máte a pravidelně se scházíte, ale nežijete ve společném bytě. Avšak i tyto vztahy mohou být velice naplňující a stálé. S partnerem se pravidelně stýkáte, chodíte společně za zábavou, trávíte pohromadě volný čas, zkrátka děláte to, co každý jiný pár, jen s tím rozdílem, že poté odcházíte každý do své vlastní domácnosti.
Výhody mingles vztahů
Jakožto jistou výhodu takovéhoto druhu soužití lze vnímat to, že s partnerem se setkáváte jen ve chvílích, kdy na něj takzvaně „máte náladu". V době, kdy máte čas i chuť společně trávit chvíle. Zároveň, kdykoliv chcete, můžete se věnovat jen sami sobě, své domácnosti, koníčkům nebo přátelům a podobně. Společné bydlení je v takovýchto vztazích tabu a oba partneři jsou s touto volbou maximálně spokojeni.
Nezávislost ve vztahu může být výhodná pro obě strany. Ženy se mohou dostatečně věnovat samy sobě a svojí kariéře, nemusí po svém partnerovi uklízet ani prát apod. I některým mužům takovýto stav vyhovuje, neboť mohou kdykoliv vyrazit za svými koníčky nebo kamarády, aniž by se museli obávat výčitek svojí ženy. Samostatnost, nezávislost a neustálé jisté vzrušení je právě to, co mingles na těchto vztazích nejvíce baví.
Mingle vztahy jsou většinou možné a žádané v jisté fázi života, kdy se potkají dva lidé, kteří už mají každý vyřešené samostatné bydlení, ve fázi dvou mladých lidí, kteří chtějí spolu dlouhodoběji být, ale bydlení vyřešené prozatím nemají, bude vztah mingles z dlouhodobého hlediska zřejmě jen špatně realizovatelný.
Nevýhody mingles vztahů
Finanční stránka je jedním z negativ mingles vztahu. Placení dvou bytů a vůbec vedení dvou různých domácností je pro každého jedince v takovém vztahu více zatěžující. Kromě této finanční stránky celé věci se může jako negativum jevit, že důvěra v takovémto vztahu může být přeci jen trochu nalomená. Co když to, že spolu nežijete, si váš protějšek vykládá tak, že si vlastně občas může užít někde jinde? Když onemocníte a žijete sami, pak tu není nikdo, kdo by se o vás postaral a pomohl vám.
Mezi časté výtky vůči mingles soužití se uvádí, že charakter toho druhého doopravdy můžete poznat jen při soužití ve společném prostoru, kde každý den musíte řešit celou řadu maličkostí a úskalí každodenního kontaktu. Tato námitka má své opodstatnění. Společný život dovoluje mnohem větší nahlédnutí „pod pokličku" toho druhého, poznání jeho osobnosti se vším všudy, ale na druhou stranu je i mnoho dvojic, které sice žijí společně, tráví spolu fyzicky hodně času, ale ve skutečnosti se mohou cítit osaměle, neboť jim chybí citové zázemí a opora. Pokud je tato podpora aktivní ve vztahu, kde třeba žije každý po svém, pak mnohdy může být stejně kvalitní ne-li kvalitnější než soužití párů, které se každé ráno probouzejí ve společné ložnici.
Každý to má ale jinak. Pokud jste se s partnerem dohodli, že mingles soužití vám oběma vyhovuje a máte to oba podobně, pak nemá smysl hledět na nějaké společenské předsudky, ale žít tak, jak sedí nejlépe vám samotným.
Mingles a rodina
Fenomén mingles jde ruku v ruce s fenoménem emancipace. S tím, jak ženy stoupají na kariérních žebříčcích a zvykají si být více samostatné, odmítají stát se hospodyňkou v domácnosti. Trend svobodných domácností se čím dál tím více zabydluje i u nás. Odborníci však poukazují na to, že otázkou je, zdali mají takovéto páry šanci do budoucna a zda je takovéto soužití skutečně stabilní. Pár, který se setkává jen několikrát do týdne nemá samozřejmě šanci toho druhého poznat tak dokonale, jako když sdílejí společnou domácnost. U svobodných žijících mingle, kteří jsou buď ještě dost mladí na zakládání rodiny, nebo už rodinu měli a nyní například po rozvodu začínají žít nový svobodnější život, je tento systém bezproblémový. Horší je to u rodin, kde takovýto systém soužití zcela narušuje původní představu o rodinném soužití jako takovém.
Typologie mingles
Mingles tvoří nejpočetněji zastoupená skupina mladých párů ve věku 18 - 24 let. Mnozí z nich tento vztahový vzorec považují za jakousi přestupnou stanici mezi nezávazným chozením a vážným vztahem. Zkrátka si užívají přítomnosti a neřeší tolik budoucí vývoj jejich vztahu.
Dalšími častými zástupci této skupiny jsou lidé, kteří už mají potomky z předešlých vztahů a změna soužití by byla velkou změnou pro ně samotné i pro děti a tak vztah s novým partnerem udržují tak trochu na dálku. Poměrně méně početnou, ale nezanedbatelnou skupinou mingles jsou třicátníci, kteří svoji rodinu zatím neplánují, ale nechtějí se ještě zabývat stereotypem každodenního soužití a automatickou rutinou vztahu, chtějí si ještě užívat každou chvíli, a to i s tím druhým.
Z historie mingles
Proslulý francouzský spisovatel a filozof Jean Paul Sartre a spisovatelka Simone de Beauvoir prožívali typ vztahu, který bychom dnes pravděpodobně označili jako mingles. Nikdy spolu nebydleli v jednom domě, ani jedné domácnosti, scházeli se v pařížských podnicích, diskutovali o filozofických tématech, někdy i každý u jiného stolku pracovali na svých knihách a občas spolu strávili noc. Přesto (anebo právě proto) jim láska vydržela až do konce života.
Diskuse k článku